NAČÍTAVAM

Začnite písať

AKČNÉ MAMY INŠPIRÁCIE

Nielen deti si zaslúžia prázdniny

Share
prazdniny_dovolenka

Rozhovor s kritickou dcérou:

Dcéra: Každý deň hovoríš, že ťa niečo bolí.

Mama: Každý deň? Sa mi zdalo, že v poslednom čase sa celkom držím.

Dcéra: Áno. Každý deň sa sťažuješ. Neviem, čo ti mám na to povedať.

Mama: Aha. Nemusíš hovoriť nič. Nepomôžeš mi.

Dcéra: Teraz si sa nahnevala.

Mama: Nie, len si myslím, že je to trocha inak.

© s.útulňa

stastie, more, volno, vychod slnka

Foto: pexels.com

Nielen deti si zaslúžia prázdniny.

Určite už máte pre svoje deti naplánované aktivity počas prázdnin. Chcete a staráte sa o to, aby ich prežili čo najpestrejšie, najzaujímavejšie, aby niečo zažili, a aj sa niečo naučili. Chcete pre ne to najlepšie, čo im môžete dopriať.

Doprajete to isté čo im aj sebe?

Vy, mamy aj otcovia, predsa tiež celý rok podávate výkony. A to nielen v práci, ale na mnohých frontoch, ktoré vyžadujú plné nasedenie.

Skúste počas leta zvoľniť. Naplánujte si voľné dni tak, aby ste si našli čas aj na seba a partnera. Povoľte si pár slobodných dní, ako si ich želáte vy. Možno len s knihou a drinkom na terase alebo na príjemnom wellness, pri vode alebo v horách. Začnite s tým, na čo ste počas roka nenašli čas a energiu. Viac sa hýbte, možno odľahčite stravu aj šatník. Prosto, urobte to, čo vám prinesie spokojnosť a len toľko, koľko sa vám bude chcieť. Nájdite vo vás to malé dieťa a pripomeňte si sladkú, bezstarostnú chuť prázdnin. Leto je na to stvorené.

Spoločné chvíle s deťmi prežite tvorivo. Buďte viac partnermi a kamarátmi. Dožičte si viac stíšených chvíľ bez prísneho plánovania a časových rozvrhov. Deti, aj tie veľké, sú vďačné za každú chvíľu, ktorú s nimi strávime bez vidiny bežnej rutiny každodenných povinností. Počúvajte sa, rozprávajte sa, pýtajte sa, porozumejte si navzájom. Dozviete sa o svojich deťoch veľa, aj o sebe. A nezabudnite na dotyky. Láskyplných objatí nie je nikdy dosť.

3 tipy pre deti a rodičov:

  •  Prázdniny trvajú 2 mesiace. Dajte rodine príležitosť, aby každý člen navrhol 2 veci, ktoré by chcel cez prázdniny vidieť a zažiť. Zoznam spíšte, menšie deti môžu svoje predstavy nakresliť. Potom sa o týchto návrhoch v rodinnom kruhu porozprávajte a pokúste sa nájsť riešenie a termíny na ich realizáciu. Pri bizarných nápadoch ponúknite svojim „uleteným“ rodinným príslušníkom invenčnejšie a realizovateľné náhrady.
  • Trávte čo najviac času outdoorovo a bez technických a mediálnych zariadení. Nechajte niekedy deti, aby boli strojcami dňa. Opustite aspoň na chvíľu režim a dovoľte im aj sebe malé prehrešky. Či už sa to týka ponocovania, jedla alebo iných pôžitkov, ktoré im alebo sebe bežne nedoprajete. Vyhovejte svojim tichým túžbam a snom svojich detí. A hlavne buďte pritom všetkom prítomní. Spoločné zdieľanie činností je to najmenej a zároveň najviac, čo môžete vašim blízkym dať.
  • Skúste jeden deň bez hodín. Odstráňte všetky hodiny, hodinky, mobily a iné veci, podľa ktorých viete identifikovať čas, z dosahu. Riaďte sa len pocitmi. Vstaňte bez budíka, ak deti dovolia. Nechajte sa viesť pocitom hladu, smädu. Monitorujte svoje potreby, chute, nálady. Pokúste sa sledovať len signály svojho tela a doprajte si aktivity, ktoré sa vám žiadajú. Je to výzva pre celú rodinu. Hlavne sa do ničoho nenúťte. Vyskúšajte si to a budete prekvapení množstvom zážitkov. A neberte sa vážne. Zasmejte sa z toho, keď niečo nebude tip top. Nikto to v tento deň od vás neočakáva, tak to využite.

Želám vám nadčasové leto, milé akčné ženy!

Tagy

Mohlo by sa vám páčiť

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *