Začnite písať

ROZHOVORY

Mária Dvončová: „Deti ma naučili časovej efektivite“

Dvoncova-casova efektivita

Mária Dvončová je právnička a akčná mama dvoch detí. Popri materskej sa začala venovať svojmu podnikaniu – založila si webstránku, fanpage a skupinu na Facebooku a napísala tri ebooky. Rodičom, najmä mamičkám, pomáha riešiť problematiku súvisiacu s právom a povinnosťami na materskej. Okrem toho bloguje, píše pre časopisy a organizuje workshopy. V rozhovore nám prezradila, ako si organizuje čas, a čo je podľa nej na podnikaní najťažšie.

Vyštudovala si právo, prečo si si vybrala práve túto vysokú školu?

Právo mi vždy pripadalo veľmi univerzálne, človek si dokáže v zákonoch toho veľa vyhľadať. Kedy má na čo nárok, ako postupovať, akú lehotu nezmeškať. Som praktický človek a vybrala som si preto tento praktický odbor.

Si autorkou publikácie Praktický sprievodca pre rodičov. O čom je táto kniha a kde sa vzal ten nápad napísať niečo takéto?

Bolo to asi pred piatimi rokmi, keď malo veľa mojich známych malé deti alebo čakali bábätko a tak sa ma veľa pýtali ohľadom administratívy s tým spojenej, rodinným právom. Keďže som sa tejto oblasti istý čas venovala a bavilo ma to, tak som im odpovedala. Potom som si povedala, že to dám „na papier“, nech nevysvetľujem dokola to isté. A stránky pribúdali a pribúdali. Potom som ja sama otehotnela a zostala doma takmer celé tehotenstvo. Čas som si vypĺňala práve písaním tejto knihy, ktorá sa napokon „narodila“ po mojom synčekovi. Do knihy som zahrnula úradné oznámenia, rodinnoprávne veci, časté otázky, a to odkedy žena otehotnie, až po návrat do pracovného života. Keďže život nie je vždy len ružový, posledná kapitola je venovaná k ťažším životným situáciám (rozvod, výživné, nezhody medzi rodičmi).

Čomu sa venuješ teraz?

Momentálne som síce na rodičovskej dovolenke, ale okrem rodiny sa venujem svojmu projektu Právne pre rodiča. Bude to práve rok, odkedy som vytvorila pre tento projekt webstránku, profil na Instagrame, fanpage a facebookovú skupinu, a veľa sa tomu venujem. Pribúdajú články a videá pre rodičov. Aby sa vedeli zorientovať, nepremeškali lehoty, vedela kde-čo ohlásiť a kedy, na čo majú nárok a na čo ho, naopak, nemajú.

Venuješ sa písaniu odborných článkov, pripravila si ebooky, postuješ na Facebook a Instagram, čo ti zaberá najviac času?

Najviac času mi zaberá naučiť sa nové veci, či už čo sa týka sociálnych sietí alebo rôznych online nástrojov. Keď som začínala s týmto projektom, absolútne som netušila, aký je rozdiel medzi fanpage a skupinou na Facebooku, Instagram som ani nepoznala. Učila som sa používať WordPress a vystavať webstránku, nastaviť Mailchimp na zasielanie newsletterov, kontaktné formuláre. Objavila som networking, ktorý je dôležitý. Bola som prekvapená, že je napríklad naozaj náročné zorganizovať workshop alebo prednášku.

Organizuješ aj workshopy a prednášky, kde ťa môžu mamičky stretnúť?

Buď organizujem prednášku/workshop sama alebo  s niekým spolupracujem. Najnovšie so štúdiom, ktoré organizuje predpôrodné kurzy a vzdelávanie. Práve tam sa veľmi dobre hodí téma administratívy spojenej s narodením bábätka. Súčasne som otvorená i ďalšej spolupráci. Mamičky si v poslednej dobe pýtajú prednášku na tému Zárobková činnosť popri materskej, tak uvidím, či to výjde a kde. Pripravujem taktiež prvý webinár na tému Koniec rodičovskej dovolenky, kde chcem mamičkám vysvetliť ich nároky a povinnosti.

Čo považuješ na najťažšie pri rozbiehaní vlastného projektu?

Keď sa biznis rozbieha, tak treba veľa vecí vystavať od začiatku (marketing, webstránka, kontakty, cieľovú skupinu zákazníkov, produkty, administratívu spojenú so začatím podnikania). Ak to človek robí prvýkrát, zaberie to veľa času, pretože všetko robíte prvýkrát, neviete čo, kedy, ako. Je to časovo náročné. Avšak, keď sa do toho už dostanete, prípadne rozbiehate už ďalší a ďalší projekt, tak už máte skúsenosti, a je to z tohto pohľadu jednoduchšie.

Pre mňa bolo určite najťažšie zoznámiť sa s marketingom. Mám pocit, že bez neho to jednoducho nejde a ľudia sa musia o vašom projekte, biznise, produkte, výrobkoch nejakým spôsobom dozvedieť. A ako právnik som bola v tejto oblasti zo začiatku naozaj úplne mimo.

Si na rodičovskej dovolenke, ako si zadeľuješ čas? Kedy zvykneš pracovať?

Keďže mám malé deti, tak nič nedokážem robiť s pravidelnosťou alebo presným časovým rozvrhom. Keď chodíte napríklad do práce, tak viete, že približne o toľkej hodine prídete do kancelárie a začínate pracovať. To u mňa nehrozí. Takže pracujem doslova, keď sa dá. Keď (a ak vôbec) dieťa zaspí cez obed, po večeroch, a podobne. Najviac mi pomáha ranné plánovanie alebo plánovanie na deň vopred. Tým pádom si vopred určím, že vtedy sa chcem venovať projektu Právne pre rodiča alebo napísať článok pre časopis, noviny. Ale zároveň musím rátať s tým, že nie vždy sa to kvôli rodine podarí.

Prečítajte si aj článok Ako zorganizovať workshop

Mária Dvončová

Mária Dvončová, Foto: Gabriela Teplická

Aký svoj krok alebo úspech pokladáš za najvýznamnejší?

Odpoviem takým klišé, ale určite sú úspechom moje dve krásne deti, ktoré mi dávajú niekedy riadne zabrať. Je medzi nimi pomerne krátky vekový rozdiel, takže to bolo veľmi náročné. Mám pocit, že práve oni ma naučili časovej efektivite a organizovať si veci vopred. A ďalším úspechom je pre mňa určite i to, že som popri nich na materskej rozbehla Právne pre rodiča. Vďaka tomuto projektu som sa neskutočne veľa naučila, a zároveň je to pre mňa veľká psychohygiena.

Prezradíš nám svoje ďalšie plány do budúcnosti?

Do budúcna by som určite rada zorganizovala viac workshopov pre rodičov. Rada sa s nimi stretávam osobne a radím čo a ako. Postupne taktiež pridávam na webstránku videá a ebooky.

Ako zvykneš tráviť svoj voľný čas?

Okrem rodiny si rada sem-tam zabehám na čerstvom vzduchu, vypijem kávičku s kamarátkou. Nadchla som sa pečením kváskového chleba a taktiež som italofilka – takže oprašujem svoju taliančinu a preskúmavam chute talianskej kuchyne.

Skús nám dať tri rady, pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom.

Premysli si čo chceš – ako to dosiahneš a venuj sa tomu s vášňou.

Uč sa od druhých, nemusíš vymyslieť koleso, ak ho už niekto vymyslel.

Plánuj – denne, týždenne, ročne. Lepšie si tak zorganizuješ čas, stihneš viac a v pokoji.

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár