Bábätko je doma. Čo teraz?
Priniesť novorodenca z nemocnice domov je jednou z najvzrušujúcejších, no zároveň aj najdesivejších udalostí v živote rodičov. Budete vedieť, čo chce, keď bude plakať? Máte všetko preňho nachystané? Čo ak ochorie? Zachovajte pokoj, poradíme, ako na to.
Nový člen vašej rodiny sa spolieha len na vás a od vás závisí jeho prežitie. Priznávame, môže to byť zastrašujúca myšlienka. I keď je veľa vecí, ktoré bude dieťa postupne potrebovať, existuje niekoľko špecifických položiek pre novorodenca, ktoré zaručene využije každý rodič. Je lepšie ich mať pripravené pred tým, ako sa dieťa narodí, aby ste sa nedostali do stresu a hľadali niečo na poslednú chvíľu. Dôkladná príprava na bábätko je tou správnou cestou k užívaniu si rodičovstva naplno.
Cesta domov
Než odídete z nemocnice, budete potrebovať dopravný prostriedok, aby ste dostali svoje dieťa bezpečne domov. Ideálne auto 🙂 Uistite sa, že máte bezpečnú autosedačku s novorodeneckou vložkou, prípadne vajíčko. Oblečenie zvoľte podľa počasia. V zimnom období sa vám zíde aj deka či fusak. V lete stačia dupačky a bodíky, aby sa bábo neprehrialo. Čiapka je povinná jazda v každom ročnom období. Majte pripravený aj podbradník alebo látkovú plienku. Malé bábätká často zvrackajú.
Kočiar
Dopravný prostriedok pre dieťa budete využívať pravdepodobne každý deň, niekedy aj viackrát do dňa. Výber kočíka treba prispôsobiť tomu, kde (do mesta alebo do prírody) ho budete používať najčastejšie. Nezabudnite na doplnky ako prebaľovacia taška, pláštenka, sieťka proti hmyzu (alebo na začiatku proti domácim zvieratám). V zime sa vám takisto zídu rukávniky na kočíkovanie v mínusových teplotách. Dôležité sú kolieska – širšie nafukovacie do nerovného terénu alebo úzke, pod ktorými však budete cítiť každý nerovný povrch či kamienok. Všímajte si aj odkladací priestor v spodnej časti kočíka. Ak budete často nakupovať a využívať ho napríklad ako nákupnú tašku, je dobré mať túto časť kočíka čo najlepšie dostupnú a veľkú. Ak v ňom budete nosiť veci len výnimočne, stačí menší košík.
Postieľka a veci na spanie
Môžete sa rozhodnúť pre jednoduchú postieľku, drevenú, veľkú, bez špeciálnych funkcionalít. Alebo si kúpite kolísku (do polroka) a neskôr postieľku s polohovateľným roštom na matrac a bočnicou. Praktické je mať aj šuflík pod postieľkou alebo hniezdo (látkové mantinely), aby sa dieťa nebuchlo. Tie môže na začiatok nahradiť aj jednoducho zrolovaná deka do tvaru valca. Mamičkám sa zíde aj vyvýšený prebaľovací pult, aby si nenamáhali chrbticu pri výmene plienok a pri obliekaní. Najdôležitejšou súčasťou každej postieľky je však kvalitný matrac. Jeho výberu venujte dostatočnú pozornosť, aby chrbtica bábätka netrpela a nevyvíjala sa nesprávne. Predsa len, väčšina detí zo začiatku prespí takmer celý deň.
Budete potrebovať aj:
- zavinovačku alebo perinku – 2 kusy – prvé dva mesiace je lepšie dávať bábo do zavinovačky, bude sa vám s ním jednoduchšie manipulovať,
- posteľnú bielizeň – 3 kusy,
- paplón – 1 teplý, 1 tenký,
- plachtu – 2 kusy,
- nepremokavú podložku pod plachtu – aby ste ochránili matrac pri pocikaní či pokakaní,
- deku – 2 kusy – jednu na kočíkovanie, jednu na doma.
Hygiena
Bábätku netreba veľa hygienických pomôcok. Čím jednoduchšie a prírodnejšie zloženie majú, tým sú lepšie.
Nachystajte si:
- detskú vaničku – zo začiatku vám stačí malé vedierko či lavórik pre novorodencov, po mesiaci je výhodné zvoliť vaničku s vytvarovaným lehátkom s bezpečnostnými prvkami proti zošmyknutiu. Dieťa držia medzi nohami a pod pazuškami, aby si kúpeľ užívalo naplno a aby vaša chrbtica pri kúpaní netrpela,
- prebaľovací pult – je dobrý v tom, že je vo výške vášho pásu, aby ste moli s dieťaťom bezpečne manipulovať a pritom netrpel váš chrbát. Na výber sú pulty ako súčasť postieľky či komody, ale existujú aj prebaľovacie podložky, ktoré si môžete položiť napríklad na posteľ alebo komodu,
- kozmetické prípravky (špeciálne detské mydlo, šampón, krém) vhodné pre novorodenca. Detská pokožka je veľmi citlivá, pri výbere kozmetiky na to myslite alebo sa poraďte s vaším lekárom,
- uteráky s kapucňou (3 kusy) – sú skvelou voľbou, pretože sú nielen dizajnovo pekné, ale vďaka kapucni aj praktické,
- plienky – na začiatok kúpte malé balenia viacerých značiek a skúšajte. Pamätajte, čo vyhovovalo kamarátke, nemusí vyhovovať aj vám. Spočiatku denne spotrebujete približne 8 kusov.
- krém proti zapareninám – na trhu sú rôzne značky a vysoká cena nie je vždy zárukou vysokej kvality. Skúste viacero značiek, prípadne ich striedajte, aby ste si vybrali tie, ktoré na zapareniny zadočka vášho bábätka fungujú najlepšie,
- vlhčené utierky – podobne ako pri plienkach skúšajte, ktorá značka bude pokožke vášho dieťatka vyhovovať najviac,
- vatové tampóny,
- detské tyčinky do uška,
- teplomer do vody,
- detská kefa na vlasy,
- zaoblené nožnice na strihanie nechtov,
- gázu a lieh (v prvých dňoch na čistenie pupočnej rany).
Oblečenie
Sú deti, ktoré potrebujú veľa oblečenia, ale sú aj také, ktoré často negrckajú, ani sa neprecikajú, ani sa neprekakajú. Na prvé dni sa zásobte veľkosťou 56 a 62. Postupne šatník dopĺňajte podľa toho, čo budete potrebovať.
Ideálne je mať:
- čiapočky – 2 tenké, 1 teplú,
- bavlnené košieľky – 6 – 8 kusov,
- body – 4 s dlhým rukávom, 4 s krátkym rukávom (ak je bábätko narodené v lete),
- tielká – podľa ročného obdobia,
- svetríky – 2 tenké, 1 hrubší – rozhodujeme sa podľa ročného obdobia,
- dupačky – 6 kusov,
- pyžamko – 3 kusy,
- ponožky – 3 kusy,
- pančušky – 3 kusy – v lete sa zídu k šatám, v zime pod nohavice,
- teplá bunda a overal – v prípade zimného obdobia,
- bavlnené rukavice – 2 kusy.
Ostatné vecičky
Na voľný čas a kŕmenie bábätka budete potrebovať:
- cumlíky,
- teplomer,
- stoličku na kŕmenie,
- odsávačku na hlieny (pripojiteľnú k vysávaču)
- odsávačku na mlieko,
- podložky na prebaľovanie,
- hračky do vaničky,
- šatku alebo ergonomický nosič – na nosenie bábätka,
- ak nedojčíte: fľaštičky na mlieko – 8 kusov; fľaštičky na čaj/vodu – 2 kusy; náhradné cumlíky do fliaš; hrniec na sterilizovanie; ohrievač fliaš, kefu na čistenie fliaš,
- odposluch – zvukový alebo v kombinácii zvuku s obrazom,
- monitor dychu,
- CD s uspávankami,
- hračky,
- penovú podložku na hranie,
- hraciu deku,
- kolotoč nad postieľku,
- základné lieky na teplotu, soplíky, kašeľ,
- váhu,
- prostriedky na pranie detskej bielizne – sú jemnejšie ako pracie prostriedky pre dospelých a tak bábätkovsky aj voňajú :).
Samozrejme, nie všetky spomenuté veci sú nevyhnutné, všetko záleží od konkrétnej mamičky a dieťaťa. Niektoré cumlík vôbec nepoužije (ale je to dobrá hračka 🙂 ). Odsávačku mlieka je potrebné mať pripravenú pre každý prípad a zíde sa vám najmä vtedy, ak by ste chceli odísť z domu na dlhšie, no možno ju budete potrebovať ihneď na začiatku. Počty oblečenia sú tiež len praktickým všeobecným odporúčaním a záleží najmä od obdobia, v ktorom sa dieťa narodí. Kozmetické prípravky pre novorodenca veľmi úzko súvisia s jeho citlivou pokožkou. V prvých mesiacoch niekomu postačí aj čistá voda, občas minimum detského mydla a detský bio olej na pokožku.
Zabudli sme na niečo, čo ste v prvých dňoch s bábätkom využívali vy? Napíšte nám do komentára na Facebooku. Želáme vám s vaším drobčekom tie najkrajšie chvíle.