Začnite písať

AKČNÉ TIPY CHOROBY TESTOVANIE ZDRAVIE

Delikátny problém v nohavičkách, ktorý trápi až dve z troch žien. Riešime ho správne?

www.akcnemamy.sk: lactofeel

Vďaka Bohu za anonymný internet. Zapáchajúce výtoky – to nie je práve obľúbená téma babských rozhovorov (pri víne). A ísť ku gynekológovi zakaždým? Komu by sa chcelo? Radšej si vygooglime, kúpime gélik v lekárni alebo e-shope a je to. Len či googlime správne!

Tridsiatky sú tu, ide sa do plaviek! Je nepríjemné, keď  musíme pobyt vo vode odložiť kvôli infekcii na intímnych miestach. Pozreli sme sa preto na to, čo to na tých nohavičkách môže byť. Čo tak svrbí a nepríjemne zapácha? A hlavne, aký mikroorganizmus to môže spôsobiť a ako sa lieči?

Zdroj: www.pixabay.com

Aj my sme googlili, ale hlavne sme sa pýtali n tých správnych miestach – lekárov. Väčšina článkov a rád diskutujúcich žien, ktoré sa schovávajú za prezývky online, poukazujú na mykózu. Svrbí ťa? Máš mykózu. Máš výtok, ktorý zapácha? To je určite mykóza, dušujú sa diskutérky. Tých problémov však môže byť oveľa viac a paradoxne najpravdepodobnejšou diagnózou pri svrbení, pálení a zapáchajúcom výtoku v pošve nie je mykóza, ale bakteriálna vaginóza. A to sú dve rôzne ochorenia. Lekári nám vysvetlili, ako sa od seba líšia.

[su_note note_color=“#c1b0bb“ text_color=“#333333″ radius=“1″ class=““]Aký je rozdiel medzi mykózou a bakteriálnou vaginózou?

Vaginálna mykózaBakteriálna vaginóza
Mylne sa spája s väčšinou intímnych problémovMálo známe ochorenie
Spôsobujú ju premnožené kvasinky z rodu CandidaVyvolajú ju premnožené kokoidné baktérie (napr. Gardnerella vaginalis, kmene Prevotella, Mycoplasma hominis a kmene Mobiluncus)
Má ju každá piata ženaPostihuje 2 ženy z 3
Biely hustý výtokSilný vodnatý sivobiely výtok
Rybí zápach nieRybí zápach áno
Lieči sa antimykotikami (voľnopredajné) alebo antibiotikamiLieči sa úpravou laktobacilárnej flóry (vaginálne gély) alebo antibiotikami

[/su_note]

Zákernosť bakteriálnej vaginózy spočíva v tom, že baktérie spôsobujúce toto ochorenie sú často schopné pripojiť sa k spermiám, a tak sa dostať až do krčka maternice, pohlavných orgánov a spôsobiť zápalové ochorenie malej panvy. Ak sa problémy v nohavičkách stále opakujú a neviete si s nimi poradiť, určite vyhľadajte lekára. Predtým si však dobre všímajte symptómy ochorenia – vzhľad, zápach periodicitu výskytu a pod.

Pre pokoj v nohavičkách

Stabilitu pošvového prostredia zabezpečujú baktérie rodu Lactobacillus. Práve tie chránia vaginálnu sliznicu pred patogénnymi mikroorganizmami. Nízke pošvové pH (3,8 – 4,5) sa tradične považuje za jeden z najsilnejších ochranných mechanizmov. Narušenie stability mikroflóry a zníženie počtu, až vymiznutie laktobacilov, sú dôležitými faktormi vzniku infekcií pošvy.

Zdroj: www.pixabay.com

Je to beh na dlhé trate

Bakteriálna vaginóza je častým prejavom nerovnováhy pošvovej flóry. Gynekológ Jozef Španka toto ochorenie definuje takto:

„Bakteriálna vaginóza je stav, keď sa pri narušení normálnej vaginálnej flóry začnú množiť anaeróbne baktérie (napr. Gardnerella vaginalis, kmene Prevotella, Mycoplasma hominis a kmene Mobiluncus).“

Ako sa bakteriálna vaginóza lieči? Aj tu platí zlaté pravidlo, že prevencia je lepšia (rýchlejšia a lacnejšia) ako liečba. V súčasnosti sa na liečbu bakteriálnej vaginózy bežne používajú antibiotiká. Nevýhodou je príliš časté opakovanie ochorenia.. Do mesiaca je pravdepodobnosť jeho návratu 15 –30 %, do 90 dní 70 % a do roka až 80 %! Ďalšou nevýhodou je negatívny účinok antibiotík na veľmi potrebné laktobacily.

Intímna hygiena

Milión prípravkov na vlasy, na tvár, na telo – ruku na srdce, kto používa aj špeciálny prostriedok na intímnych partiách? Ak s infekciami v pošve bojujeme pričasto, mali by sme mať po ruke špeciálne gély, ktoré pomáhajú udržiavať kyslé pH intímne prostredie. Nesmieme zabudnúť na veľmi potrebnú kyselinu mliečnu, ktorá obnovuje prirodzené pH pošvy, čím ho navráti k normálnym hodnotám (pH 3,8-4,2).

Prečítajte si aj: Populárne plávanie s bábätkami. Je pre naše deti bezpečné? 

Skúsili ste gél Lactofeel?

Vaginálny gél Lactofeel s klinicky overenou účinnosťou je voľne dostupný v každej lekárni a stojí približne 10 eur (7 túb). Okrem  kyseliny mliečnej obsahuje aj glykogén, ktorý podporuje ozdravný proces, pretože slúži ako živina pre baktérie kyseliny mliečnej a napomáha ich rýchlemu množeniu. Kyselina mliečna okamžite vytvorí potrebné prirodzene kyslé prostredie v pošve. Tým sa rýchlo zastaví množenie škodlivých baktérií, podporí sa rast baktérií kyseliny mliečnej, a tak sa nastolí rovnováha vnútorného prostredia pošvy. Tento prípravok  je možné používať preventívne, ale aj vtedy, ak už problémy nastanú. Môže sa užívať aj počas tehotenstva a dojčenia.

www.akcnemamy.sk: lactofeel

Zdroj: Exeltis

Článok sme pripravili v spolupráci s odborníkmi spoločnosti Exeltis.

 

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár