Začnite písať

RODIČOVSTVO

Zábava a ekológia
: to je heslo Family Parku na Pohode 2019

Pohoda 2019

Deti majú na Pohode stage, ktorého program im môžu závidieť aj dospelí. Hudba, divadlo, tanec, workshopy a mnohé ďalšie aktivity od rána do večera. Tento rok sa môžete tešiť na úplné novinky i etablované zoskupenia. Deti roztancuje Laci Strike a jeho Street Dance Academy či živelný rómsky súbor Savorenge. Zbrusu nové piesne pre deti uvedie all-star band Toddler Punk, zahrajú trenčianske stálice DFS Kornička, Orchester ZUŠ Trenčín a zbor Piarissimo a Recyklovaný orchester si pripravil hlučný interaktívny happening na nástrojoch vyrobených z odpadu. A to je len hudobná časť programu…

Mimoriadne pestrý bude aj divadelný program Pohody 2019. Deti sa môžu tešiť na Cisárove nové šaty v podaní Nového divadla, vtipno-edukačnú inscenáciu divadla Spozavoza o živote Nikolu Teslu, oceňovanú bábkohru Divočiny od zoskupenia Odivo, eko-príbehy Braňa Jobusa Zberný dvor, interaktívne Rozprávky z červenej ponožky Bratislavského bábkového divadla i na Veselú cirkusovú školu od CirKus-Kus.

Súčasťou programu Family parku je sprievodný program a rôzne workshopy. Deti sa naučia, ako sa vynájsť s Jankom Hraškom, ako si vyrábali odevy naši starí rodičia a EDUdrama im umožní zažiť život nanečisto. Chýbať nebudú ani ekologické témy – pri workshope pletenia sa naučia vyrábať odličovacie tampóny z bambusu či recyklovať obnosené tričká, naučia sa veľa o slovenskej prírode a veľrybej speváčke Gréte pomôžu vyčistiť more. Aj tento rok budú vo Family parku Montessori aktivity, jóga, hrnčiarský kruh, CirKus-Kus či Stan plný hudby.

Po vypredaní Camping Family park a Family & Silent Camp sa našej produkcii podarilo mierne rozšíriť druhý spomínaný priestor. Po zväčšení Family & Silent campu spúšťame od dnes do predaj ďalších 150 miest na stanovanie v tejto zóne. Zakúpiť si ich môžete na tomto linku: www.pohodafestival.sk/sk/product/family-silent-camp 

Viac o programe Family Parku sa môžete dočítať na ďalších stranách, resp. v novinkách na webe www.pohodafestival.sk 

HUDBA A TANEC

Savorenge

Savorenge je spevácky súbor Základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským z Moldavy nad Bodvou. Jeho vznik inšpiroval zážitok z vystúpenia rómskych detí českého zboru Idy Kelarovej, Čhavorenge. Záujem pridať sa k zboru bol veľký a ten sa postupne rozrástol až do počtu 50 detí. Popri speváckom zbore vznikla aj kapela zo žiakov ZUŠ z hudobných odborov. Na verejnosti sa Savorenge prvýkrát  predstavil po prvýkrát v decembri 2018 v rámci vianočného koncertu a už v apríli vystúpil v Bratislave na pozvanie americkej ambasády pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov. Savorenge zaspieval tiež prezidentovi Kiskovi. Vďaka pozvaniam na vystúpenia získavajú rómske deti nesmierne silné zážitky, dostávajú príležitosť spoznávať svet a lámať bariéry segregácie podnietenej generačnou chudobou osady, z ktorej pochádzajú.

Toddler Punk

Aj spisovatelia a muzikanti sú rodičmi, ktorým nie je jedno, aké knihy ich deti čítajú a akú hudbu počúvajú. A tak im vymýšľajú pesničky a rozprávky. Toddler Punk je novovzniknutá kapela pre detských poslucháčov vo veku od 3 do 10 rokov, ich rodičov a fanúšikov kvalitnej hudby. Väčšinu hudby a časť textov napísal Ľuboš Kukliš zo skupiny Diego. Spoluautorom hudby je muzikológ a novinár Oliver Rehák, na textoch piesní sa podieľala Monika Kompaníková, ktorá napísala aj tematicky prepojený cyklus rozprávok.

K Toddler Punku sa pridali aj ďalší muzikanti, členovia kapiel Diego a Billy Barman, ktorých zaujala možnosť urobiť hudbu pre deti: Jozef Vrábel (basgitara), Tomáš Vagaský (gitara), Jakub Tvrdík (klávesy) a Matej Ruman (bicie). V piesňach prvého albumu, ktorým sa Toddler Punk uvádza, počuť aj hosťujúcich spevákov: Juraja Benetina, Tomáša Slobodu, Dorotu Nvotovú a ďalších.

Orchester ZUŠ Trenčín a zbor Piarissimo

Komorný orchester ZUŠ Trenčín má viac ako 50-ročnú tradíciu a aktuálne funguje pod taktovkou dirigentky Aleny Piatkovej. Zbor Piaristického gymnázia Jozefa Braneckého v Trenčíne, Piarissimo, vznikol v roku 1990. V roku 1999 sa z bežného zboru vyprofiloval na klasický miešaný zbor, ktorý interpretuje viac hlasné svetské i duchovné skladby rôznych štýlových období – od gregoriánskeho chorálu, cez renesanciu, baroko až po súčasnú modernú duchovnú a svetskú hudbu.

DSF Kornička

Detský folklórny súbor Kornička vznikol v roku 1999. Spočiatku malý kolektív sa rozrástol a dnes ho tvorí približne 140 detí vo veku od 6 do 16 rokov z Trenčína a okolia. Venuje sa poznávaniu a zberu materiálu výlučne z obcí v okolí Trenčína. Dôraz kladie na osvojenie si princípov tanca, spevu, hudby a prirodzený detský prejav. Počas svojej relatívne krátkej 20-ročnej existencie sa súbor stal výrazným reprezentantom regiónu na najvýznamnejších slovenských folklórnych festivaloch (Východná, Myjava, Detva …), ale aj na mnohých festivaloch v zahraničí. 

Laci Strike & SDA: STRIKEMAN

Na návštevníkov Family parku čaká interaktívna show plná tanca a hudby v podaní Laciho Strikea a tanečníkov zo Street Dance Academy.

Deti sa môžu tešiť na zábavnú školu tanca a kopec súťaží. Naučia sa názvy rôznych tanečných štýlov aj rozdiely medzi nimi. Cieľom programu je pripomenúť dôležitosť pohybu pre zdravie a motivovať k nemu už od detstva.

Street Dance Academy je známa rodinnou atmosférou, ktorú dokáže preniesť z pódia na divákov. Príďte si zatancovať. 

Recyklovaný orchester: Beat box

Beat box? Čo je to Beat box? Udieracia krabica predsa! Alebo že by nie? Interaktívny koncert a parádny hlučný happening s deťmi, ktoré počas dvoch dní navštívia „Stan plný hudby“ a vyrobia si tam hudobné nástroje. Nástroje vyrábali z odpadu, a preto vytvoria jedinečný Recyklovaný orchester.

Realizátori: Michal Svorada a Ján Papulák

 

Čítajte aj: SKVELÉ KNIHY PRE GENERÁCIU YOUNG ADULT

DIVADLO A PRÍBEHY

Nové divadlo: Cisárove nové šaty

Cisárove nové šaty je baroková crazy komédia pre ľudí od 3 do 100 rokov na motívy svetoznámych príbehov Hansa Christiana Andresena. Nové divadlo pomiešalo rozprávky až vznikla jedna nová. V inscenácii deti spoznajú Cisárove nové šaty, Dievčatko so zápalkami a objaví sa aj Snehová kráľovná. Priamo na javisku pred očami divákov vyrastie replika barokového divadla so všetkým, čo k tomu patrí: portálovými stĺpmi, červenou oponou, maľovanými meniacimi sa sufitami a horizontom, dokonalým magickým svietením, dymom a replikami dobových kostýmov. Inscenácia hovorí o tom, že pravda a láska vždy víťazia nad zlom a nenávisťou… A to rečou, ktorej deti naozaj rozumejú. Zábava a múdrosť zaručená.

 • Námet: Šimon Spišák, Veronika Gabčíková a kol.
 • Réžia: Šimon Spišák
 • Hrajú: Miloš Kusenda, a.h., Ľuba Dušaničová / Lucia Korená, Agáta Spišáková, Katarína Petrusová

Divadlo Spozavoza: Tesla a priatelia

Činoherno-bábková inscenácia podáva vtipno-edukačným spôsobom rozšírenie znalostí o fyzike, tvorbe elektrickej energie a o živote slávneho vynálezcu, fyzika a hlavne človeka Nikolu Teslu. V predstavení sa detský divák zoznámi okrem iného aj so známymi osobnosťami ako Thomas Alva Edison, Mark Twain a ďalší. 

 • Scenár, réžia: Miro Mihálek
 • Dramaturgia: Matej Feldbauer
 • Scéna, bábky, kostýmy: Miriam Horňáková
 • Hrajú: Miro Mihálek a Patrícia Sopkovičová

ODIVO: Divočiny

Rozprávka so živou hudbou o obyčajnom Maxovi s neobyčajnou fantáziou. A o jeho mačke. A o divočinách. A o množstve iných vecí, ktoré sa zmestia do jedného červeného vozíka. Divočiny získali cenu za bábky udelenú na medzinárodnom festivale Mateřinka 2017 (Česko, Liberec).

 • Autor predlohy: Maurice Sendak
 • Výprava: Ivana Macková
 • Koncepcia a dramaturgia: Mária Danadová a Monika Kováčová
 • Réžia: Monika Kováčová a zdivočelý kolektív
 • Hrajú: Mária Danadová, Filip Hajduk a hudobníci Ján Fiala (vibrafón, bicie, perkusie), Štefan Szabó (gitara)

Bratislavské bábkové divadlo: Rozprávky z červenej ponožky 

Dramatizované čítanie podľa knihy Jaroslavy Blažkovej spojené s výtvarnou dielňou. Všetky deti v škôlke po obede spia, len Andrej má otvorené oči. A tu hľa, z červenej ponožky, ktorú vystrčil spod deky, sa mu vykľuval palec. Vlastne dvaja medovníkoví generáli, ktorí mu porozprávajú neuveriteľné príbehy. Rozprávky z kultovej knižky si deti vypočujú vo vtipnom podaní hercov, ktorí ich následne zavolajú aj do výtvarnej dielne.

 • réžia: Peter Galdík
 • hrajú: Katarína Aulitisová, Miroslava Kalinková, Jaroslava Hupková, Ľubomír Piktor

Braňo Jobus: Zberný dvor

Pre mnohých ľudí skončí problém s odpadom v momente, keď ho hodia do koša. V novej knihe Braňa Jobusa sa vtedy všetko práve začína. Príbehy o tom čo sa udeje s kotúčikom záchodového papiera, s hliníkovou plechovkou a aj o tom, ako išiel celofán s alobalom na vandrovku. Vďaka múdremu kompótovi ktorý sa z vyhodených novín dočítal ako funguje recyklácia, sa na zrodí Odpadkový fantóm. Aj vďaka nemu to na zbernom dvore konečne začne fungovať tak, ako treba.

CirKus-Kus: Veselá cirkusová škola

Ako to vyzerá v škole, kde vyučujú šašovia? Hotový cirkus. Vzduchom lietajú veci a ľudia sú hore nohami. Vtipné interaktívne predstavenie, klauniáda bez slov pri ktorej sa deti popukajú od smiechu a naučia sa aj zopár cirkusových trikov. Vo veselej cirkusovej škole sa predvedú aj deti, ktoré počas dňa absolvovali cirkusový workshop.

AKTIVITY A WORKSHOPY

Dobrodružstvo ľanového semiačka

Ukážka cesty ľanového semiačka od jeho zasiatia, kvitnutia, tradičného ručného spracovania a jeho zatkania do hotového finálneho produktu. Trlica, kolovrátok, špulier, krosná sú náčinia, na ktorých si budú môcť malí návštevníci vyskúšať spracovanie ľanu tak, ako ho niekedy ručne spracovávali naši starí a prastarí rodičia.

Lektorka: Ľubomíra Žilková

EDUdrama ako prvé dramacentrum svojho druhu na Slovensku realizuje interaktívne zážitkové programy pre všetky vekové kategórie. Prostredníctvom dramatickej výchovy má za cieľ humanizovať spoločnosť, kultivovať jej sociálne a umelecké predpoklady a schopnosti. Chcete zažiť život nanečisto? S Edudramou máte jedinečnú príležitosť.

Čítali ste už? Ako sa z jednej mamy Mama vo forme stala

Veľrybia speváčka Gréta

témy: separovanie odpadu, ekológia, zodpovednosť

Gréta je najslávnejšia veľrybia speváčka v mori, no jedného dňa stratí hlas. V podmorskej ambulancii morské zvieratká zistia, že choroby im spôsobujú odpadky, ktoré do mora nepatria. Spoločne vyliečime morské tvory a užijeme si veľkolepý Grétin koncert.

Janko Hraško

témy: vynaliezavosť, riešenie problémov, autonómnosť voči dospelému svetu 

Jankov je v rozprávkovom svete celá kopa. Tento je však špeciálne prešibaný a vynaliezavý. Janko Hraško dokázal presvedčiť vlastného tatka a prešiel cez rozum aj bohatému pánovi. Ako si poradil s rozliatou polievkou, prekonal nebezpečenstvá, ktoré mu hrozili a ako by to dopadlo, keby mamička práve varila tekvicovú polievku?

Pletenie, jóga našich starých mám

To, že pletenie a háčkovanie má na človeka vplyv podobný jóge potvrdzujú už aj vedci. Okrem toho, že táto činnosť je vysoko tvorivá, úplne napĺňa upcycling filozofiu. Na workshope pletenia budú mať deti (aj rodičia) možnosť vyrábať eko-odličovacie tampóny z bio bambusu, ale aj recyklovať obnosené tričká na priadze, z ktorých sa bude ďalej tvoriť.

 • Lektorka: Ľudmila Hoffmanová

OZ Kruhy: Hrnčiarsky kruh

Hrnčiarsky kútik vo workshopovom stane je ideálnym miestom, kde sa deti môžu zoznámiť s hrnčiarstvom a vyrobiť si vlastnú hlinenú misku či džbánik. Obľúbená aktivita bude vďaka dvom hrnčiarskym kruhom tento rok prístupná viacerým malým hrnčiarom súčasne.

Family joga pre celú rodinu

Deti, rodičia a dokonca aj starí rodičia objavia v tejto lekcii jogy od YogaShala nový spôsob, ako spolu tráviť čas. Family joga je obzvlášť vhodná pre malé deti, ktoré majú inak problém udržať pozornosť, ale zabaví aj staršie deti a rodičov. Lekcia stavia práve na prítomnosti viacerých generácií rodiny, vďaka čomu je potom možné toto cvičenie preniesť aj do domáceho prostredia.

Eko aktivity a tvorivé dielničky

WWF – Svetový fond na ochranu prírody je známy symbolom pandy. Deťom v samostatnom stánku prinesie hravé interaktívne eko aktivity a dielničky o slovenskej prírode. Asi každé dieťa pozná tigra, WWF Slovensko deťom predstaví naše šelmy. Prírodu budú deti tvorivo objavovať, vyrábať zvieratká, maľovať a hrať sa.

Stan plný hudby

Študenti hudobných a pedagogických fakúlt v tíme Evy Šuškovej, Michala Svoradu a Jána Papuláka pripravili rôzne hudobné aktivity: deti si budú môcť vyrobiť vlastný hudobný nástroj, na ďalších si budú môcť zahrať a vznikne tak Recyklovaný orchester, ktorý predvedie svoj parádne hlučný happening – Beat box na pódiu.

Montessori aktivity

Montessori klub Trenčín prinesie deťom aktivity a pomôcky, vďaka ktorým môžu prirodzene rozvíjať svoje schopnosti a znalosti. Klub sa riadi princípom „rešpektovať a byť rešpektovaný“ a uplatňuje poznatky a postupy Montessori pedagogiky. Jednou z jej hlavných myšlienok je, že dieťa je tvorcom samého seba – je jedinečnou osobnosťou. Nájdete ich vo workshopovom stane so školenými lektorkami.

CirKus-Kus

CirKus-Kus je prvá slovenská škola moderného cirkusu a osvedčené spestrenie Family parku. Učí zdravý pohyb, kreativitu a šikovnosť, ktoré sú dôležitými zručnosťami pre všetky deti aj dospelých. Venuje sa gymnastike, žonglovaniu, akrobacii, balansu a divadlu, ich učeniu či predvádzaniu. Z detí sa za pomoci lektorov stanú nachvíľku malí cirkusanti.

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár