Najlepšie tipy ako vyčistiť vaše obľúbené šperky
Šperky vyrobené z drahých kovov, najmä ak sú vykladané rôznymi druhmi kamienkov, vyjadrujú našu hodnotu a štýl. Zvýrazňujú našu krásu, alebo naopak veľmi šikovne maskujú menšie nedostatky. Aj keď sú odolné a z drahého kovu, časom vedia svoj lesk a slávu stratiť. Vplyvom vonkajších podmienok a možno zanedbanej starostlivosti.
Aby vám mohli slúžiť čo najdlhšie, potrebujú riadne, pravidelné a starostlivé čistenie, rovnako ako vaše zuby, nové umelé zuby a zubné náhrady, ktoré bývajú spolu s vhodným šperkom tou najlepšou vizitkou dôkladnej starostlivosti o vaše zdravie a krásu.
Ísť do klenotníctva a nechať si vyčistiť krásne prstene alebo iné šperky je veľmi jednoduché, no mnohí z nás na to nemajú čas ani peniaze, preto sa pozrieme na spôsoby domáceho čistenia, ktoré dokážu vašim šperkom prinavrátiť vzhľad, pre ktorý ste si do nich v obchode zamilovali.
Čítajte aj: Yharmony je jej alchýmiou
Striebro a zlato je možné čistiť dvoma spôsobmi:
- Doma s pomocou improvizovaných nástrojov dostupných pre všetkých.
- S pomocou špeciálnych chemických roztokov, ktoré možno kúpiť v klenotníctve alebo v drogérii.
Domáce čistenie striebra
Na domáce čistenie striebra sa najčastejšie používajú dva nástroje, ktoré určite nájdete aj v každej jednej domácnosti:
- sóda a peroxid vodíka.
Striebro sa s nimi môže čistiť nasledujúcimi spôsobmi:
Čistenie sódou
Ak chcete výrobky vyčistiť pomocou sódy, musíte ju zriediť s vodou do stavu kašovitej suspenzie a nechať rozpustiť. V opačnom prípade jej hrubšie zrná môžu lesklý povrch šperku poškodiť. S týmto špeciálnym roztokom stačí potom potrieť šperk (vyhýbajte sa oblasti kameňov), nechať chvíľu pôsobiť a dôkladne opláchnuť čistou vodou. Niekto do tejto zmesi pridáva aj saponát alebo bežnú jar.
Čistenie peroxidom vodíka
Šperk je ním potrebné dôkladne pretrieť a peroxidovať, až kým nie je úplne vyčistený. Je dôležité vedieť, že peroxid so zlatom ani striebrom nereaguje, ale reaguje s mnohými inými kovmi. Preto by ste nemali používať túto metódu bez toho, aby ste vedeli, ktoré prvky v danej zliatine kovu, použitého na výrobu vášho šperku sú.
Pred akýmkoľvek čistením by sa tiež striebro malo na nejaký čas ponoriť v koncentrovanom roztoku mydla alebo iného mydlového čističa a až potom priamo pokračovať v samotnom postupe čistenia.
Domáce čistenie zlata
Zlato môžete vyčistiť obyčajným mydlom, zubnou pastou alebo saponátom. V malom hrnci si pripravte koncentrovaný roztok tekutého mydla alebo saponátu. Na spodok položte kúsok mäkkej látky a položte zlatý kus šperku. Varte zmes iba niekoľko minút a dôkladne po skončení procesu varenia šperk utrite.
Čistenie pomocou pracieho prášku a amoniaku
V pohári horúcej vody zrieďte polievkovú lyžicu pracieho prášku a amoniaku. Produkt v tomto roztoku nechajte 1-2 hodiny.
Čistenie soľou
V tomto prípade je potrebné pripraviť koncentrovaný soľný roztok (asi 2 – 3 polievkové lyžice soli v polovici pohára vody) a produkt v ňom nechať stáť cez noc a ráno dôkladne opláchnuť.
Zhrnutie na záver
Aby teda vaše obľúbené šperky vyrobené zo zlata a striebra s kameňmi nestratili svoj vzhľad a dlho vám robili radosť, vyžadujú si osobitnú starostlivosť a pravidelné čistenie.
Na čistenie výrobkov zo zlata a striebra sa najčastejšie používajú improvizované prostriedky, ako sú sóda, amoniak, mydlo a iné detergenty, ako je peroxid vodíka. Roztoky a zmesi týchto látok sa používajú v rôznych pomeroch a koncentráciách v závislosti od materiálu a zložitosti znečistenia.
Šperky by ste mali chrániť aj pred vystavením chemikáliám, dlhodobému vystaveniu vody, technickému poškodeniu, extrémnym teplotám a kozmetike. Šperky by sa mali skladovať v špeciálnej škatuli s mäkkým poťahom – šperkovnici.
Približne raz ročne by ste šperky mali odovzdať do klenotníckej dielne na profesionálne čistenie, na ktoré si však môžete kúpiť aj špeciálne čistiace prostriedky. Vyskúšajte a uvidíte, čo funguje najlepšie a s dlhodobým efektom. Vždy si ale preverte, o aký kov a drahokam ide.