Začnite písať

ARCHITEKTÚRA A DIZAJN INŠPIRÁCIE

Detská izba v severskom dizajne? Takto ju zariadite štýlovo a funkčne

Severský – alebo inak škandinávsky dizajn – má v súčasnosti veľa priaznivcov. Je jednoduchý, čistý a moderný, zameraný predovšetkým na funkčnosť bývania. A hoci je na prvý pohľad chladný, aplikovať sa dá aj na izby vašich drobcov. 

Detská izba v severskom štýle je nielen krásna, ale aj praktická. Vďaka tomu sa zapáči deťom rôzneho veku. Ak práve zariaďujete izbu svojmu dieťatku, na inšpiráciu vám poslúžia aj naše tipy.

Začnite s čistým plátnom

Jasné biele steny a drevené podlahy sú už známou črtou škandinávskeho štýlu. To umožňuje pri zariaďovaní izby vyniknúť ďalším elementom – napríklad tvarom a textúram.

Okrem toho by mal byť nábytok svetlých alebo neutrálnych farieb, doplnený prírodným drevom. V tomto smere je cieľom severského dizajnu získať čistý a jednoduchý základ pre váš interiér.

Biely základ si žiada farbu

Hoci Škandinávci preferujú neutrálne odtiene, v detských izbách nešetria farbami. Rôzne farebné tóny sú nevyhnutnosťou. Severskú jednoduchosť zachováte výberom jedného alebo dvoch farebných akcentov, pričom pokojne využite viacero odtieňov jednej farby. Dobrou voľbou je aj zladenie izby do jemných pastelových odtieňov.

A čo kombinácia čiernej a bielej? Pre detskú izbu netradičná, no o to viac zaujímavá a estetická. Nábytok môže zostať biely, no pridajte k nemu vzorovanú čiernobielu tapetu či bytové doplnky. Táto kombinácia vie byť rovnako veselá a živá, ako iné farby spektra.

O základoch škandinávskeho dizajnu si prečítajte aj v ďalšom článku

Buďte minimalistickí

Deti nepotrebujú veľa vecí, aby boli šťastné. Zbavte sa teda hračiek, ktoré nepoužívajú. Aj pri zariaďovaní izby uplatnite prístup „menej je niekedy viac“. Namiesto skladovania množstva kníh, na ktoré sadá prach, vystavte len najobľúbenejšie a najnovšie knihy detí. Umiestnite ich na ľahko dostupné miesta, aby na ne dieťa dosiahlo kedykoľvek.

A namiesto lacných plastových hračiek deťom doprajte jednoduché hračky, ktoré podnietia ich tvorivosť.

Zachovajte v izbe detskosť

Ak chcete vytvoriť funkčné a príjemné miestečko pre svoje dieťa, musíte sa naučiť myslieť ako dieťa. Hľadajte nábytok veľkostne prispôsobený deťom, aby sa v izbe cítili, akoby pre ne bola vytvorená na mieru. Vďaka tomu sa v nej budú cítiť spokojne a komfortne.

Šatníky a komody by mali byť ľahko dosiahnuteľné – môžete ratolesti naučiť vychystať sa samé do školy, čím vám opadne jedna ranná starosť. Rovnako aj posteľ by mala byť vo vhodnej výške. Dieťa sa tak nemusí báť samo na ňu vyliezť, a vy sa tiež nemusíte obávať pádov z postele.

Detská izba má mať svoje kúzlo

Izby škandinávskych detí vždy obsahujú istú „iskru“ či kúzlo, ktoré podnecujú snívanie a kreativitu. Živé vzory a rozličné obrázky s vtipnými nápismi či kreslenými postavičkami izbám pridávajú čaro. To je úplným opakom trendu, ktorý v dizajne prevláda dnes – že detské izby prestávajú vyzerať ako detské izby. Tým sa však nemusíte riadiť.

Hviezdičky, srdiečka, zvieratká… to sú už známe vzory, ktoré sú pre mnohých gýčom. Kde inde by však mali byť, ak nie v izbe našich drobcov? Grafické vzory v správnych kombináciách vytvárajú atraktívny vzhľad miestnosti. Použite ich na obliečkach, obrázkoch, stenách či tapetách. Jednoducho všade, kde sa vám páči.

Na stenu môžete napríklad nalepiť vzory vystrihnuté z farebnej pásky vo vami želaných rozmeroch. Je to jednoduché a lacné, pričom získate stenu so vzhľadom papierovej tapety.

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár