NAČÍTAVAM

Začnite písať

AKČNÉ TIPY FILMY A ROZPRÁVKY MAGAZÍN ODPORÚČAME POZVÁNKA

Nový film PINOCCHIO: „Vždy buď dobrý. Iba tak budeš v živote šťastný“

Share

Kto z nás by nepoznal Pinocchia? Drevenú bábku s dlhým nosom a chudáka otca Geppetta. Aktuálne do kín prichádza nový dobrodružný a fantasy film Pinocchio s reálnymi hercami. V hlavnej postave držiteľ Oscara, Roberto Benigni, ktorý túto rolu stvárnil aj v rovnomernom filme z roku 2002.

Aký je nový Pinocchio?

Informácie k filmu hovoria, že film je dostupný pre všetky vekové kategórie. Pre citlivé povahy a deti mladšie ako 5 rokov podľa môjho názoru nie je však vhodný. Celková pochmúrna atmosféra dospelého diváka alebo staršie dieťa vtiahne do deja, ale príliš citlivej detskej duši môže uškodiť.

V 125 minútach sa dozviete celý životný príbeh drevenej bábky. Rezbár Geppetto si vystrúha bábku a chce mať z neho najkrajšieho chlapca na svete. Chce, aby sa každý pýtal, kto takú nádheru vyrobil. Tvárou v tvár sa prihovára drevenej bábke, snaží sa ju oživiť. Keď Pinocchio zopakuje slová svojho „otca“ – „TATO“, šťastný Geppetto vybehne do nočných ulíc a kričí, že má syna. Pinocchio má však svoju hlavu. A poriadne drevenú.  „Ešte ani nie si dorobený, a už svojho otca nepočúvaš,“ hovorí mu smutne Geppetto.

Veľmi zaujímavou postavičkou je cvrček, ktorý v určitých momentoch Pinocchia zastaví a snaží sa mu dať dobrú radu: „Beda chlapčekom, ktorí neposlúchajú svojich rodičov. Majú potom len trápenie.“ A tak si Pinocchio musí sám prejsť neľahkými situáciami, do ktorých ho vohnala vlastná nerozvážnosť a zvedavosť.

Prečítajte si aj 10 zaujímavostí o animovanom filme SCOOB!

Svojho otca však veľmi miluje a jeho dobré srdce ho nesklame ani v situácii, keď chceli upáliť jeho „kolegu“ drevenú bábku Harlekýna. Ponúkol svoj život miesto neho. To zamiešalo karty v prospech Pinocchia a zase bol na slobode. Ako to už býva, stretol Kocúra a Lišiaka, ktorým naivne veril každé slovo. Zase vstupuje radca Cvrček: „Deti, ktoré robia všetko po svojom, budú skôr či neskôr ľutovať.“

Z problémov ho vyťahuje dobrá víla, ktorá z malej dievčiny počas deja vyrastá na dospelú ženu. Na Pinocchia pozerá láskavým a nežným okom matky.

„Bude ti s nami dobre, poď!“, Pinocchio je lákaný na ľahšiu cestu životom. Prví idú somári. Premenený na somára v cirkusovej aréne, hodený do mora s kameňom okolo krku, sa nakoniec Pinocchio ocitne v bruchu veľryby. A tu sa stretá so svojím otcom. V závere ho víla premení na skutočného reálneho chlapca, ktorý beží v ústrety svojmu otcovi so slovami: „Otec, som skutočný chlapec, naozajstný chlapec!“  „ Vždy som vedela, že máš dobré srdce. Odpúšťam Ti všetky hlúposti, ktoré si narobil. Vždy buď dobrý. Iba tak budeš v živote šťastný„, lúči sa so svojim milovaným Pinocchiom dobrá víla.

 

A čo dodať na záver?

Film ponúka mnohé témy, ktoré rodič môže s dieťaťom rozdebatovať. Priateľstvo, naivita, klamstvo, lákanie ľahšej cesty bez povinností, poslušnosť rodičom, tvrdohlavosť. Múdre rady, častokrát ignorované. Láska a ochrana, ktorá prepáči, odpustí a pomáha. Nie je to len taký bezduchý plytký príbeh, na ktorom sa človek zasmeje. Vyrieknuté myšlienky sú dobrou výchovnou pomôckou pre rodičov:) a zároveň si deti môžu uvedomiť reálne dôsledky nesprávne zvolených rozhodnutí.

Tagy

Mohlo by sa vám páčiť

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *