NAČÍTAVAM

Začnite písať

AKČNÉ MAMY INŠPIRÁCIE KNIHY ODPORÚČAME ROZHOVORY

Alena Srogoňová: Maškrty sa dajú vyrábať aj z ovocia

Share

Alena je mama dvoch detí a žije so svojou rodinou v malebnej dedinke Oravská Lesná. Pracuje v elektrotechnickom priemysle. Vo voľných chvíľach sa venuje písaniu blogu „Čas na darček“, práci virtuálnej asistentky a záhradke. Od detstva však miluje rozprávky. 

Ako ste sa dostali k písaniu detskej knihy? Čo vás k tomu motivovalo?

K písaniu rozprávok som sa dostala asi pred siedmimi rokmi, keď som bola doma po materskej. Keď dcéra podrástla, veľmi som sa chcela mať nejaký koníček. Začala som sa najprv venovať handmade tvorbe. Tvorila som výrobky z polymérovej hmoty. V tom čase ma začala zaujímať aj čokoláda. Výrobky z hmoty mi totiž pripomínali čokoládové bonbóny. Zároveň mám vzťah k rozprávkam. Aj dnes si ich rada s deťmi pozriem. A tak som postupne začala písať rozprávky.

O čom je kniha a pre koho je určená?

Kniha je o cukrároch Čokoládke a Kakaovníkovi, o ich malých priateľoch – dvojčatách Natálií a Matejovi. Dej príbehov zavedie čitateľov do ZOO, kde nájdu odpadky po nevychovaných návštevníkoch. Potom do nemocnice, kde detičky vďaka malému kúzlu získajú nádej na vyliečenie. Príbeh v škole opisuje aj vzťah pani učiteľky a jej študentov, ktorá vždy nájde cestu, aby sa usmievali a aby sa ich detské strachy rozplynuli. 

Prečítajte si aj článok o pocitoch so spisovateľkou Irynou Zelyk

V knižke sa strieda poučenie so zábavou, napríklad, keď Čokoládka a Kakaovník zistia, že Mikuláš, ktorý zbožňuje mliečnu čokoládu, má kopec zubných kazov. Príbehy sa dejú aj v továrničke na výrobu čokoládových a chutných dobrôt pre malých maškrtníkov, kde sa poukazuje na to, že dobroty a maškrty sa dajú vyrábať aj z ovocia. Knižka je určená deťom od 3 do 8 rokov.

Ako ste prišli nato ako nahradiť sladkosti ovocím?

„Hm.“ Ako som prišla na to? Počas úprav a písaní príbehov. Keď som dávala do súvislosti to, že čokoláda sama o sebe nie je zdravá. V príbehoch vystupujú aj zvieratká a tie nesmú čokoládu, lebo pre ne je vhodná zelenina a ovocie. Tak som spojila ovocie a zeleninu s čokoládou.

Prezraďte niečo zo zákulisia, keď ste knihu pripravovali.

Pri písaní som dostala tip, aby som v príbehu o záhadnej rastlinke pomenovala dievčatko po mojej dcére, že ho bude mať na pamiatku. Vtedy nastalo také BOOM vo mne a napadlo mi, že dvojčatá pomenujem po svojich deťoch a ostané postavičky nazvem po svojich synovcoch a neteriach.

Najviac som zápasila s časom, aj zápasím teraz. Keďže knižka vyšla v septembri, ešte ju len uvádzam trh. Prispôsobiť čas práci, rodine a záľubám je niekedy tvrdý oriešok.

Aké máte plány do budúcna, plánujete ešte nejakú knihu?

Určite áno. Chcela by som, aby to bolo aj o maľovaní, deti takúto činnosť zbožňujú.

Kde vás ľudia môžu nájsť a knihu si objednať?

Na mojej stránke, tak tiež v FB skupine, pod názvom knižky Čokoládka a Kakaovník.

Michaela Ray de Witters

Pochádzam z Bratislavy, žila som v Amerika ale osud ma nakoniec zavial do Belgicka. Prišla som sem pôvodne kvôli práci a zostala som kvôli životnej láske. 🙂

  • 1

Pridaj komentár