Začnite písať

INŠPIRÁCIE RECEPTY

Karfiolový nákyp, ktorý oklame aj mäsožravcov

karfiolový nákyp

Podarilo sa mi na trhu ukoristiť pravdepodobne posledný karfiol tejto sezóny. Je to zelenina, ktorá na našom tanieri končí väčšinou v podobe vyprážaných ružičiek. Keďže nie som až  takým zástancom vyprážania, pripravujem karfiol na mnoho iných spôsobov. Dnes je to karfiolový nákyp.

Tento recept vznikol náhodne a popravde, celkom sa podaril. Oklamal dokonca aj môjho manžela, ktorý je zarytý mäsožravec. Väčšinou vie, že sa radšej nemá vopred pýtať, čo to má na tanieri :D. Ale uznajte, niekedy si takto vytvoríme predsudky, skôr ako dané jedlo vôbec ochutnáme.

Nakoniec aj sám pán tvorstva zhodnotil, že to chutilo, akoby tam bol kúsok mäsa :D, hoci nebol.

Čo potrebujeme:

1 menší karfiol

2 vajcia

100 ml mlieka alebo vývaru

múku podľa potreby

koreniny: muškátový oriešok, tymián

1 PL lahôdkového droždia (možno nahradiť strúhaným syrom)

soľ, korenie

karfiolový nákypPríprava:

Karfiol očistíme a rozdelím na ružičky. Dáme ho do mixéra spolu s vajíčkami a trochou mlieka. Mixujeme na kašu. Podľa potreby môžeme doliať mlieko a zmixujeme čo najviac do hladka. Zmes premiestnime do misky, pridáme múku, koreniny, soľ, korenie, lahôdkové droždie alebo nastrúhaný syr. Hustota cesta by mala byť hutnejšia, asi ako cesto na halušky. Zmes premiestnime do menšej hranatej formy, ktorú sme vyložili papierom na pečenie. Pečieme približne 50-60 minút pri 200 stupňoch Celzia.

Nákyp necháme vychladnúť na mriežke aspoň 15 minút, aby získal pevnejšiu konzistenciu a dal sa lepšie krájať. Môžeme ho podávať so zemiakovou kašou alebo pečenou zeleninou.

Recept je vhodný aj pre deti od 12 mesiacov.

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár