Začnite písať

INŠPIRÁCIE

Matcha: Bohatá vôňa a chuť Japonska

matcha

Už ste vyskúšali matchu? Výnimočný zelený čaj z Japonska vás očarí svojou nezvykle krásnou zelenou farbou a prekvapí hlbokou chuťou.  Aké tajomstvá skrýva tento, u nás stále vyhľadávanejší, nápoj?

Čaj s históriou

Matcha je japonský mletý čaj spravidla vytvorený zo špeciálneho zeleného čaju. Tieto čaje patria medzi najstaršie odrody japonských zelených čajov, ktoré sa tradične, viac ako 800 rokov, používajú pri zenových budhistických ceremóniách. Už v 3. storočí bola matcha veľmi obľúbená ako liečivý elixír, ktorý si neskôr s obľubou vychutnávala šľachta či budhistickí mnísi. Spôsob, akým matchu pijeme aj dnes, priniesol z Číny práve japonský budhistický mních Eisai. Jemne pomletý prášok z lístkov zeleného čaju nasypal do 75 stupňovej vody a následne čaj s vodou vymiešal  metličkou do hodvábne zelenej peny.

Prečítajte si aj, že ak chcete schudnúť, kávu pite až po raňajkách

Z plantáží až do šálok

Kým sa čaj dostane z plantáží až do našich šálok, predchádza tomu stáročiami overený proces. Všetko sa začína na čajových plantážach. Tie sú štyri týždne pred ručným zberom zbavené 90% prirodzeného svetla – zakrývajú sa  plachtami. Čajovým lístkom sa tak zvýši obsah chlorofylu. Následne, po procese sušenia, sa lístky pomaličky pomelú na žulových kameňoch, kde prichádza k minimálnemu treniu a lístky sú schopné zachovať si chlorofyl, a tak aj výrazne zelenú farbu.

Matcha čajový rituál pre harmonický život

Hovorí sa, že matcha čaj by mal vniesť do života viac pokoja a harmónie. Verili tomu aj japonskí samurajovia, ktorým mal práve matcha čajový rituál vniesť  pokoj do ich búrlivého života. Matcha, okrem priaznivých účinkov na telo aj dušu, okúzli aj vaše chuťové poháriky svojou jemne sladkou chuťou.

Prečítajte si aj, ako vylepšiť občerstvenie pre návštevu

Nečakané kombinácie, ktoré stoja za ochutnanie

Matcha je čoraz vyhľadávanejšia aj u nás. Vychutnávať si ju môžeme v najrôznejších podobách – ako samotný matcha čaj, v zmrzline, v cukrovinkách a dokonca aj v káve. Práve teraz môžete napríklad v Costa Coffee vyskúšať jej jedinečné prepojenie s obľúbeným kávovým nápojom Flat white. Nápoj Matcha-aníz flat white z jesennej ponuky vás dostane svojou vyváženou chuťou aj poriadnou dávkou energie. A tá sa bude počas pochmúrnych dní určite hodiť každému z nás!

Pripravila: Betty Molnárová

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár