NAČÍTAVAM

Začnite písať

AKČNÉ TIPY CESTUJEME S DEŤMI EKOLÓGIA INŠPIRÁCIE MAGAZÍN ODPORÚČAME

Abeland má novinku: Dom v korune javora

Kristína Majerová
Share
dom

Dom osadený do koruny nádherného javora vo výške päť metrov od zeme. Áno, presne to je nový stromodom priamo v gazdovskej dedinke Abeland. Už dlho ste rozmýšľali vyskúšať niečo v tomto štýle? Dopriať deťom zážitok a zároveň ostať v dobrodružnom bezpečí? Nevedeli ste si vybrať? Možno ste čakali presne na Dom v korune javora z rúk šikovného Šimona Abela, ktorý stojí za realizáciou a návrhom tohto stromodomu.

Splnenie sna

stromodom„Motiváciou pre vznik stromodomu bola moja vlastná túžba vytvoriť takéto dielo,“ hovorí Šimon Abel a pokračuje: „Už od malička bolo mojim snom stavať domy na stromoch. Študoval som drevostavby v Brne a Dom v korune javora bol témou mojej bakalárskej práce, ktorú sa mi podarilo pretaviť do hotového diela. Cieľom projektu nebol biznis z prenájmu. Povedal by som, že domček má také polo súkromné využitie. Momentálne sme otvorení aj návštevníkom, ktorých láka si takáto pobyt na strome vyskúšať.“

PODPORTE združenie Akčné ženy a podnikanie žien na SlovenskuKapacita

Stromodom ponúka priestor pre pre dve až štyri osoby na ploche cca 16 m². V domčeku sa nachádza kuchynka, mini kúpeľňa, jedna veľká manželská posteľ a malé podkrovie s dvoma matracmi. Priestor je preto ideálny aj pre rodinku s deťmi. Žiadne extra drsné podmienky. Pocit sedenia priamo v korune javora si vychutnáte na vonkajšej terase. Návštevníci majú k dispozícii kuchynku, kde si vedia pripraviť jedlo podľa svojej vlastnej chuti a predstavy. K dispozícii je ponuka kvalitného vína, domácich vajec, sezónne aj syry. Romantické košíky s jedlom zatiaľ nie sú v pláne.

Prečítajte si aj naše tipy na výlety v okolí Bratislavy

Luxusná elektrina a voda

stromodomDom v korune javora je iný ako väčšina stromodomov na Slovensku. Tie sú zvyčajne bez prívodu elektriny aj vody. V tomto prípade to však tak nie je. „Chcel som vytvoriť niečo originálne, nie niečo podobné tomu, čo už na Slovensku je. Okrem toho keďže sa domček nenachádza ďaleko v lese a bola možnosť inštalácie vody aj elektriny, tak prečo to nevyužiť pre väčší luxus návštevníkom. Domček tým pádom ponúka vhodný priestor aj na dlhodobejší alebo zimný pobyt. Stavba bola poňatá prírodne a ekologicky, čo sa týka materiálov z ktorých je postavená,“ vysvetľuje Šimon Abel.

Domček je dokončený, tým pádom aj sprístupnený verejnosti už od marca 2020. Domček je zatiaľ využívaný občasne a najmä víkendovo.

Výzvy pri stavbe

stromodomPodľa Š. Abela bol pri výstavbe najťažší samotný začiatok. Všetko správne vymyslieť, naplánovať a začať konštrukciu asi v päťmetrovej výške nad zemou nebolo jednoduché.

Náročné a nebezpečné bolo taktiež ošetrenie stromu, stavba strechy a vodotesné utesnenie strechy, ktorou prechádzajú tri kmene stromu. Čo sa týka stavebného povolenia bola potrebná ohlasovacia povinnosť drobnej stavby, pretože domček je aj so stĺpmi pevne spojený so zemou a pripojený na siete.

Prečítajte si aj naše ďalšie tipy na domčeky na strome

Baby-friendly koncept

Rozmýšľate, či tam vziať aj deti a od akého veku? Podľa Š. Abela je domček vhodný pre akékoľvek veľké deti. Záleží skôr od rodičov, na čo sa cítia a čo deťom dovolia. Domček je bezpečný s dostatočne vybudovaným zábradlím. Je však potrebné ustriehnuť deti, aby nespadli zo schodov, pokiaľ po nich nevedia ísť ešte bezpečne sami.

zdroj foto: Šimon Abel

 

 

 

klub žien
Tagy

1 Komentár

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *