NAČÍTAVAM

Začnite písať

AKČNÉ TIPY CHOROBY MAGAZÍN ODPORÚČAME ZDRAVIE

Krvácanie z nosa u detí – pričuchnime k nemu

Share
www.akcnemamy.sk: dvojičky

Krvácanie z nosa je podľa ORL u detí veľmi častou komplikáciou. Príčin na pozadí môže byť viacero, najčastejšie sa jedná o príliš slabé žilky v nose, ktoré ešte nestihli dorásť a zosilnieť.

Príliš slabé žily

Tenké a slabé steny žiliek v nose. Potrebujú rásť spolu s dieťaťom a silnieť. V prípade, že má vaše dieťa takýto problém, objavuje sa bežne okolo štvrtého roku života. A potiahne sa to s vami a vašou ratolesťou až do puberty, niekedy i dlhšie. Tenké žilky sú slabé a citlivo reagujú na sucho. Prostredie v nose je potrebné zvlhčovať, pretože suché žily sú náchylné na lámanie. Krvácanie  sa často objaví v čase, keď vaše dieťa trpí vysušenou sliznicou v dôsledku virózy či prechladnutia. Pomôcť môže zvlhčovanie vzduchu, morská voda i špeciálne nosné mastičky.

Zároveň možno žily posilniť i zvnútra, a to dávkou rutínu a železa v kombinácii s vitamínom C.  Tento vitamín, známy tiež pod názvom kyselina askorbová, možno podávať ako doplnok stravy. Najlepšie sa vstrebáva v kombinácii s jedlom, ktoré ho prirodzene obsahuje. Siahnite po jablkách, citrusoch, či kyslej kapuste. Vitamínom C sa nemožno predávkovať, čo telo nezužitkuje, to samo vylúči močom.

Ďalším dôležitým prvkom, ktorý treba pri častom krvácaní z nosa doplniť, je železo. Nachádza sa v hojnej miere v červenom mäse, strukovinách, brokolici, červenej repe, ale aj horkej čokoláde. Lepšie vstrebávanie zabezpečí práve kombinácia s kyselinou askorbovou. Rutín je pre žily veľmi dôležitý, aby ste ho mali dostatok, pridajte do polievky namiesto cestovín napríklad pohánku. Nachádza sa tiež v červených, či čiernych ríbezliach.

Vyskúšajte recept na rýchle pohánkové rizoto.

Aby sa tenké žilky nelámali, je potrebné ich zvlhčovať nielen zvonku, ale i z vnútra. Dbajte preto na dostatočný príjem tekutín a hydratáciu organizmu. Ďalším dobrým krokom je pravidelné otužovanie. To samozrejme prispôsobujeme veku dieťaťa. Je známe, že otužovanie má množstvo benefitov pre zdravie, znižuje riziko alergií, posilňuje žily, i celý lymfatický systém, posilňuje obranyschopnosť organizmu.

Ak sa krvácanie z nosa opakuje, je potrebné navštíviť odborníkov. Môže byť spôsobené tým, že chrasty, ktoré sa v nose po krvácaní vytvoria, nestihnú vyschnúť a odpadnúť. Všímajte si teda, či sa vaše dieťa v nose príliš často nešpára. Praskanie žiliek taktiež môže spôsobiť silný tlak, či náraz. Neraz sa stane, že dieťa, ktoré v noci spí, sa pri otáčaní buchne a ráno nájdete na vankúši červené, ťažko odstrániteľné fľaky.

Za všetkým hľadaj alergiu

detiAk napriek doplnkom stravy a zvlhčovaniu krv z nosa opakovane tečie, môže za tým byť i alergia. Tam kde nepomohlo ORL, môže pomôcť imuno-alergologická ambulancia. Je známym faktom, že pri alergiách dochádza k opuchu nosovej sliznice, a ten je jedným zo spúšťačov krvácania. Vypýtajte si preto u všeobecného lekára výmenný lístok a nechajte vaše dieťa otestovať na alergiu.

Boj s tečúcim nosom je bojom na dlhé trate. Trvá dlho, kým slabé žilky spevnejú, a čím častejšie sa krvácanie opakuje, tým ťažšie sa obnovujú. Tak sa človek ocitá v bludnom kruhu. Vystúpiť z neho možno len pravidelným a dôsledným zvlhčovaním a dostatkom stavebných prvkov a vitamínov, ktoré žilám pomáhajú. Ide o dlhodobú liečbu.

Keď už nič nepomáha a vaše dieťa opakovane krváca, môže to byť znakom iných zdravotných problémov. Je preto nevyhnutné začať pátrať po príčine a zistiť, čo sa nám ten nos vlastne snaží povedať. Požiadajte svojho lekára o kompletné vyšetrenie krvi, prípadne ďalšie odborné vyšetrenia, ktoré môžu odhaliť skrytú príčinu týchto problémov.

Tagy

Mohlo by sa vám páčiť

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *