NAČÍTAVAM

Začnite písať

AKČNÉ TIPY KNIHY MAGAZÍN

Kniha, vďaka ktorej si deti zamilujú čítanie, prichádza do knižníc symbolicky v marci

Redakcia
Share

V prvý deň mesiaca knihy sa bude krstiť detská kniha o dôležitosti čítania. „Záhada knižnice na konci ulice“ je desiate dielo autorky Kristíny Baluchovej, ktoré zdobia ilustrácie talentovanej Hedvigy Gutierrez a autorský tím verí, že veselý príbeh naučí deti „čítať i medzi riadkami“.

Spisovateľka Kristína Baluchová je známou propagátorkou čítania a na svojich sociálnych sieťach pravidelne píše o dôležitosti kníh pre vývin čitateľskej gramotnosti. S knižnou edíciou „Kapitán Padák“ absolvovala viac než sto besied a čítačiek v knižniciach a na školách po celom Slovensku.

PODPORTE združenie Akčné ženy a podnikanie žien na SlovenskuDeti majú o knihy záujem

„Aj táto skúsenosť ma utvrdila v tom, že knižnica je geniálne miesto a deti majú o knihy záujem,“ vysvetľuje autorka, ale dodáva, že čaro kníh im treba priblížiť. „Nie všetky deti sú k čítaniu vedené doma. Je však skvelé pozorovať proaktívny prístup pedagógov a knihovníkov, ktorí žiakov k čítaniu motivujú.“

Baluchová sa rozhodla napísať knihu, ktorá by hravým spôsobom utvrdila čitateľov v tom, že knihy zohrávajú v našich životoch naozaj nenahraditeľnú úlohu.

„Nikdy nebudem tvrdiť, že technológie sú zlé. Ale aj na to, aby sme vedeli pracovať s tabletom, musíme vedieť čítať s porozumením,“ dodáva k opisu svojej knihy, v ktorej žiaci nájdu i otázky k samotnému deju a námety na diskusiu, ale aj výzvu na preskúmanie kníh a knižníc v mieste ich bydliska. „Na Slovensku máme v knižniciach viac ako 43-miliónov kníh. Stačí si len vybrať!

O čom je táto kniha pre deti?

Rozprávka venovaná všetkým knihovníčkam a knihovníkom začína zistením, že v knihách zmizli všetky písmená. Knihovníčky Kveta, Beta a Veta povolajú na pomoc aj malých čitateľov, Dorotku a Martina, a pátranie nadobudne nečakaný rozmer.

Záhadu knižnice na konci ulice môžu „lúštiť“ deti približne od 6 rokov, potešia ich aj originálne ilustrácie od mladej a úspešnej ilustrátorky Hedky Gutierrez. Napísanie a vydanie diela podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

„Keďže nemôžem v súčasnosti čítať deťom naživo v knižniciach, rozhodli sme sa usporiadať aspoň virtuálny „krst“ knihy,“ opisuje autorka ďalší osud diela a pozýva verejnosť na sledovanie online streamu na Facebooku . Konať sa bude 1. marca a vítaní sú malí i veľkí čitatelia.

Kniha dostane hneď dve krstné mamy – obe známe milovníčky kníh a čítania. Janette Motlová je zakladateľka organizácie Eduma, iniciátorka projektu Online živá knižnica a v súčasnosti i riaditeľka Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie. Viera Némethová pôsobí v Miestnej knižnici Petržalka a za svoj prínos v oblasti knihovníctva získala minulý rok ocenenie Osobnosť Petržalky.

www.kristinabaluchova.sk

klub žien
Tagy

Mohlo by sa vám páčiť

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *