Začnite písať

PÔROD RODIČOVSTVO TEHOTENSTVO

Pôrod v Ružinove: Moja osobná skúsenosť s pôrodom v čase pandémie

Po prvom pôrode, ktorý som v septembri 2019 absolvovala v Ružinovskej pôrodnici, som si bola na 100% istá, že druhý pôrod o cca. päť rokov si zopakujem tiež tam.

Prečítajte si o mojej prvej skúsenosti s pôrodom v Ružinove.

Keď sme to ale neskôr doma prepočítali z každej strany, vyšlo nám, že päť rokov asi čakať nebudeme. 🙂

Druhé kolo sme teda odkrútili teraz, vo februári 2021, opäť s najväčšou spokojnosťou.
Dokonca aj napriek pandemickej situácii a opatreniam s ňou súvisiacim.

Obavy a otázniky

Hoci som už bola druhorodička, musím sa priznať, že som mala obavy rovnako, ako pri prvom. Dookola som riešila rôzne otázky typu:
„Čo keď som len pri prvom pôrode mala šťastie na úžasný personál a teraz to bude des?“
„Ako to prebieha počas pandémie?“
„Môže byť so mnou partner pri pôrode?“
„Bude mi mať kto dať epidurálku, až o ňu budem mať záujem?“ atď….

Neviem ako je to u vás, ale ja som strááášný špecialista na vyhľadávanie informácií na nete, akokoľvek sa snažím nelustrovať a nekonzumovať akýkoľvek neoverený obsah.
A vzhľadom na to, že takúto situáciu sme ešte nikto nezažili, je internet naozaj plný všetkého možného. 🙂

Opäť teda posúvam ďalej svoju skúsenosť s pôrodom v Ružinovskej nemocnici, tentokrát v „špeci“ podmienkach.
Rodila som 19.2., takže je možné, že s meniacou sa situáciou sa budú meniť aj podmienky a opatrenia. Berte to, prosím, ako informáciu aktuálnu cca. k termínu pôrodu.

Všetky pre mňa zaujímavé a dôležité informácie som pre väčší prehľad zhrnula v bodoch:

 • Pri prijatí na oddelenie mi urobili antigénový a aj PCR test. Keďže som bola po úspešnom 9- mesačnom vysedávaní doma negatívna, mohla som rodiť na 9. poschodí.
  Pozitívne rodičky v Ružinove vraj rodia v pôrodnom boxe na 10. poschodí.
 • Vzhľadom na to, že som sa do pôrodnice poponáhľala a do finále ostávalo ešte kopec času, chvíľu som pobudla na čakačke. Muža za mnou pustili, až keď sa prvá fáza pôrodu rozbehla.
  Teda odpoveď: ÁNO, muž môže byť s vami pri pôrode, pokiaľ je aj jeho test negatívny. My sme si teda celým týmto zážitkom opäť prešli spolu.
 • Rovnako, ako pri prvom pôrode, aj teraz som mala svoju pôrodnú asistentku, ktorá sa o mňa starala, trpezlivo vysvetľovala dookola veci, na ktoré som sa pýtala aj 3x. 🙂
  Veľmi oceňujem, že každá rodička má svoju pôrodnú asistentku a nestrieda sa ich pri nej sedem za jednu zmenu. Samozrejme, pokiaľ je naraz viac rodičiek, stane sa, že jedna asistentka má aj dve baby súčasne. Čo je teraz v čase prichádzania na svet detí z prvej koronavlnky bežný jav. Moja Miška nás mala dve rodičky súčasne, a hoci sme ešte aj druhú pôrodnú fázu mali s „kolegyňou“ dosť nahusto za sebou, vôbec som sa necítili zanedbávaná a nemala som pocit, že by na mňa nebol čas. Ďalší páčik na zoznam. ??
 • Okrem toho, že sme mali celý čas všetci rúška, pravidelne a často sa dezinfikovali priestory. Všetky do posledného centimetra štvorcového.
 • Jednou z infošiek, ktorá mi pred pôrodom vyrazila dych bolo, že epidurálku vedia podať v prípade záujmu len od 8:00 do 15:00.
  Neviem síce, kto je autorom tohto hoaxu, ale tľapkám po pleci. Naozaj som tomu na chvíľu uverila.
  Každopádne v Ružinovskej pôrodnici dostanete epidurálnu analgéziu v akúkoľvek dennú či nočnú hodinu.
  Jediný rozdiel je v tom, že nepotrebujete absolvovať prednášku o epidurálke. Na poradni v nemocnici dostanete vytlačené všetky potrebné informácie vrátane formulára, ktorý vyplnený odovzdáte rovno pri pôrode.
 • Môj prvý pôrod v Ružinove bol úplne rozprávkový (žiaden oxytocín, bez epiziotómie, bez tlačenia na brucho, dotepaný pupočník, bonding na dve hoďky…proste všetko, čo si môžeš za ideálnych podmienok priať). Keďže druhý pôrod vyšiel na obdobie, kedy každý naokolo rieši koronu, mala som obavy, či to tak isto bude prebiehať aj teraz, resp. či bude na všetko čas.
  Nejako sa mi podarilo dostať sa na internete až k diskusii, kde sa spomínalo, že teraz vás nenechajú na sále s bábätkom ešte dve hodiny, že pupočník strihajú hneď, lebo nie je čas atď.
  Vážení, HOAX ako delo. Času je stále rovnako, korona- nekorona. Aj druhýkrát to bolo rovnako rozprávkové.
 • Ďalší palec hore by som dala za to, že každý lekár, ktorý sa okolo mňa točil, sa hneď predstavil. Vedela som teda kto to je, a čo ide robiť. To len na margo dezinformácií, že pri pôrode sa točí množstvo ľudí, o ktorých rodička ani nevie, kto sú.
 • Návštevy počas pobytu na oddelení šestonedelia z pochopiteľných dôvodov povolené nie , takže dedičom sa môžete pochváliť až doma. Dovtedy len fotečkami. ?
 • Bábätko bolo na izbe so mnou celý čas, takže sme životnú fázu “Už sa vyspíš až o 20 rokov,” zahájili v pôrodnici. Ale nesťažujem si, je to fakt super. ???
 • Matrikárka s vami preberie všetky údaje do rodného listu dieťaťa, rozdiel je teraz ale v tom, že si poň nemusíte ísť osobne na mestský úrad, ale príde poštou.
 • Domov sa môžete tešiť pri vaginálnom pôrode už po 72 hodinách, samozrejme, až je všetko ok. My sme si pobyt o deň predĺžili kvôli žltačke. Pikoška o tom, že posielajú rodičky domov čo najskôr, je teda tiež len zlý vtip.
Neviem, ako sa rodí v ostatných pôrodniciach, ale čo sa týka tej Ružinovskej, som si viac než istá, že tretí raz to bude tiež tam. A určite aj štvrtý a piaty. 🙂
Samozrejme, že každý pôrod je iný a niekedy to proste bez nejakých zásahov nejde. Nie som ale zdravotník, takže k tomuto sa vyjadrovať nebudem.
Čo viem ale posúdiť na základe dvojnásobnej skúsenosti, je neskutočná spokojnosť s ústretovým a vysoko profesionálnym personálom, s ľudským prístupom a nekonečnou trpezlivosťou (ja by som na seba takú trpezlivosť určite nemala :-P).
Máte za sebou pôrod? Napíšte nám svoju skúsenosť a pomôžte tak iným mamičkám zistiť, ako sa rodí v jednotlivých nemocniciach.
Tagy
Martina Pinková

tehotenstvo/ materstvo, osobný rozvoj, cestovanie, knihy, divadlo, marketing a komunikácia

 • 1

Zanechaj nám svoj komentár