Prvé jarné bylinky – nabudia celé telo a pomôžu aj proti jarnej únave
Keď budete pozorní, tak pri prechádzke v prírode môžete nájsť už niekoľko prvých jarných bylín. Mnoho ľudí väčšinu z nich považuje za buriny. Napriek tomu je veľa z nich jedlých a dokonca liečivých. Ktoré to sú? Prečítajte si pár tipov, ako môžete prvé jarné bylinky využiť v kuchyni a posliniť svoje zdravie.
Bylinky boli odpradávna využívané na množstvo spôsobov. Používali sa pri mnohých rituáloch, pretože ľudia verili, že ich ochránia pred zlými silami. V dobách, keď nebolo množstvo liekov, si ľudia všetky potrebné liečivá vedeli zaobstarať z prírody. Dnes sa s bylinkami najčastejšie stretneme v kuchyni. Ako ochucovadlá si ich môžeme vypestovať na parapete v kvetináči, prípadne v záhradke.
Množstvo bylín, ktoré sa kedysi hojne využívali, však dnes ustúpili do úzadia. Pri tom ich nájdeme rásť takmer všade: popri cestách, chodníkoch, v parkoch. Považujeme ich za nepríjemné buriny, pretože často ničia našu starostlivo pestovanú záhradku či trávnik. Skúste ich tento rok využiť vo svoj prospech. Namiesto ničenia si z nich pripravte pesto alebo nimi okoreňte pizzu.
Žihľava dvojdomá
Myslím, že túto bylinu nemusíme veľmi predstavovať. Každý sa určite aspoň raz stretol s jej nepríjemným popŕhlením. Mária Treben, známa bylinkárka, však žihľavu považovala za najlepšiu zo všetkých liečivých bylín. Kedysi sa využívala nielen ako liečivo, ale aj na výrobu papiera, nití, tkanín a farbív na farbenie vlny.
Vo svojich pichľavých chĺpkoch ukrýva toxické albumíny podobné včeliemu či hadiemu jedu. Mnohým ľuďom však popŕhlenie neprekáža a dokonca ho považujú za celkom príjemné.
Účinky:
- posilňuje imunitu
- podporuje detoxikáciu organizmu
- priaznivo pôsobí pri zápale močových ciest
- podporuje liečbu pri dne, cukrovke, astme a reume
- pozitívne vplýva pri zápche a pri zápale čriev
- podporuje metabolizmus a pôsobí proti chronickej únave
- a mnoho iných
Využitie:
- na prípravu nálevov a čajov
- kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny a krku
- odvarom z koreňa môžeme oplachovať vlasy po umytí pri výskyte lupín
- semená sa môžu pridávať do koktejlov alebo opražiť a konzumovať ako oriešky
- listy môžeme rozmixovať a pridať do jedál: polievky, palacinky, koktejl
Sedmokráska obyčajná
Hovorí sa, že ak môžete jednou nohou naraz stúpiť na sedem sedmokrások, je tu leto. Táto malá kvetina je odjakživa symbolom čistoty, skromnosti a nevinnosti. Jej kvety sa dajú zbierať počas celej doby kvitnutia. Konzumovať môžeme ako kvety, tak aj listy, ktoré sa chuťou podobajú šalátu poľníček. Sedmokráska nemá žiadne nežiadúce účinky a bez problémov ju môžu konzumovať aj deti. Treba si dávať pozor len na to, aby sme ju nezbierali na znečistených miestach.
Účinky:
- účinky sedmokrásky sú veľmi jemné. Využíva sa skôr ako podporná bylina v zmesiach.
- podporuje metabolizmus v pečeni
- odporúča sa aj pri chorobách žlčníka
- pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest (kašeľ, nachladnutie, zápal hrdla)
- vhodná aj pri liečbe popálenín a rán
Využitie:
- v kuchyni – do šalátov, čaj, jedlá ozdoba
- vonkajšie využitie – príprava odvarov, prísada do kúpeľov
- kloktadlo
- príprava tinktúry
Medovka lekárska
Táto bylina nepatrí medzi „buriny“. Postupne si našla miesto v našich záhradách. Vyznačuje sa príjemnou citrusovou vôňou a hoci sa vzhľadom trochu podobá žihľave, je úplne neškodná. Už v starovekom Grécku bol čaj z medovky obľúbeným nápojom pred spaním, pretože dokázal upokojiť telo a zlepšiť spánok. Po vyčerpávajúcom dni je vhodné medovku nielen vypiť, ale môžete si ju pridať aj do kúpeľa. Bez obáv ju môžu konzumovať deti, tehotné aj dojčiace ženy, pretože nemá žiadne nežiadúce účinky.
Účinky:
- dezinfekčné a virostatické
- pôsobí ukľudňujúco a potláča nespavosť
- pomáha pri pocitoch stresu, vyčerpania a nervozity
- podporuje trávenie
Využitie:
- najčastejšie v podobe čajov a nálevov
- vhodná aj ako prísada do kúpeľa
- bojuje proti mastným vlasom (vo forme oplachu po umytí)
- rozotrený list po priložení zmierňuje opuchy po bodnutí hmyzom
Jahoda obyčajná
Jahody sú obľúbené skôr pre svoje sladké plody. Na tie si ale musíme ešte počkať. Skoro na jar však môžeme v záhradách nájsť listy, ktoré sa prebúdzajú k životu. Málokto vie, že aj tieto sú vhodné na konzumáciu a dokonca majú aj liečivé účinky. Lístky jahôd obsahujú triesloviny, organické kyseliny, vitamín C vitamíny A, B1 a, éterické oleje, minerály a mnoho ďalších látok. Pokiaľ ide o vitamín C, toho obsahujú viac, ako samotné plody.
Účinky:
- zosilňujú sťahy maternicového svalstva (odporúčajú sa preto napr. na vyvolanie pôrodu pred koncom tehotenstva)
- pôsobia močopudne, pomáhajú pri zápaloch močového mechúra a močových ciest
- zastavujú hnačku
- pomáhajú pri prekyslení žalúdka, obličkových a močových kameňoch
Využitie:
- najčastejšie sa využívajú vo forme čaju z čerstvých alebo sušených listov
- prípadne sa môžu pridávať do zmesi iných bylín
Tymián obyčajný
Tymián nepatrí medzi typické jarné byliny. No v skleníku dokáže prezimovať, tak je možné ho využívať už aj v skorých jarných mesiacoch. Je to rastlina veľmi podobná voľne rastúcej obľúbenej materinej dúške. V poslednej dobe hojne využívaný aj ako korenie z výraznou vôňou obľúbený hlavne v stredomorskej kuchyni.
Účinky:
- bojuje proti depresii a zlepšuje náladu
- pozitívne pôsobí na tráviaci systém
- pomáha pri kašli a infekčných chorobách
- má silné antiseptické pôsobenie – hubí baktérie, plesne, parazity
- má močopudné účinky, býva používaný pri zápaloch močových ciest
- zvyšuje imunitu
- pomáha uvoľňovať hlien, prečisťuje pľúcne tkanivo
Využitie:
- najčastejšie sa využíva ako korenie – vhodný pri ťažko stráviteľných jedlách
- kúpeľ proti únave
- tíši svrbenie pri poštípaní hmyzom
Príroda nám toho poskytuje mnoho
Okrem spomínaných v okolí nájdete množstvo iných bylín a rastlín, ktoré bežne považujeme za neužitočné buriny. Skoro na jar si môžeme všimnúť aj žlte kvietky podbeľa, ktorý tiež priaznivo pôsobí pri zápaloch horných dýchacích ciest.
Konzumovať môžeme aj mladé lístky púpavy. Pokojne ich použite do šalátu. Veľmi priaznivo vplývajú na metabolizmus pečene. Najmä v posledných rokoch si svoje miesto na výslní našiel medvedí cesnak. Tiež bol pôvodne považovaný za burinu. Až neskôr si ho ľudia obľúbili pre jeho chuť. Dnes sa už dá v sezóne bežne zohnať aj na pultoch supermarketov.
Prvé jarné bylinky majú veľkú silu. Nášmu organizmu dokážu po zime dodať potrebné živiny a nabudiť ho. Namiesto toho, aby sme sa ich zbavovali ako nechcených burín, skúsme im dať šancu. Odvďačia sa nám v mnohých smeroch.
Zdroj foto: J.G.