Začnite písať

AKČNÉ TIPY PR ČLÁNKY ZDRAVIE

Ako prať ekologickejšie? Prečítajte si 3 tipy od odborníka na pranie

gorenje

Strácajú niektoré kúsky vášho šatníka svoju bývalú krásu? Reaguje vaša pokožka precitlivelo na vypraté oblečenie? Na vien môže byť zlá technika prania – od zle zvoleného programu až po pracie prostriedky alebo zastaralú práčku. Ako to môžete zmeniť? Prečítajte si tri tipy odborníka na to, ako prať šetrnejšie k oblečeniu aj planéte.

1. Perte „na 30“. Každé pranie pri vysokej teplote predstavuje pre textílie záťaž; trpia farby a mení sa aj charakter vlákien. Keď budete prať na tridsiatich stupňoch, bielizeň vám vydrží dlhšie pekná. Stačí si vybrať prací prášok, gél alebo kapsle, ktoré umožňujú účinne odstrániť nečistoty aj s nižšou teplotou vody. Bielizeň bude rovnako dobre vypratá – a vydrží vám dlhšie. A ešte ušetríte, pretože práčka spotrebuje najviac energie práve na ohrev vody.

2. Škvrny od jedla, trávy, blata alebo potu sú nepríjemné. Odolajte nutkaniu odstrániť ich tak, že zvýšite dávku pracieho prostriedku. Tým, že prekročíte dávkovanie, účinnosť prania nezvýšite, práve naopak! Navyše určite neprospejete svojej pokožke ani prírode. Na boj so škvrnami je skvelá ionizačná funkcia práčok.

„Unikátna technológia IonTech odstraňuje pomocou pôsobenia iónov až o 30 % viac škvŕn aj pri nízkych teplotách prania bez toho, aby ste použili ďalšie chemické prostriedky. Prací prostriedok sa totiž vďaka prirodzenej ionizácii lepšie rozpúšťa vo vode a rovnomerne preniká do bielizne. IonTech tiež zabraňuje ukladaniu vodného kameňa na vykurovacie teleso a predlžuje tak životnosť práčky. Niektoré práčky majú aj špeciálny program StainExpert na odstránenie až 36 druhov odolných škvŕn,“ vysvetľuje Jana Neuszerová, odborníčka spoločnosti Gorenje.

3. Využívajte parné funkcie, ktoré majú moderné práčky. Zbavíte sa tak nielen baktérií a ďalších nežiadúcich mikroorganizmov, ale aj alergénov a pachov. Vytvorená para síce dosahuje vysoké teploty, ktoré stačia na efektívne odstránenie škodlivých látok, textílie sa však nenamočia do horúcej vody ako pri vysokoteplotnom programe. Para tak zaistí rovnaký výsledok, avšak bez nechcených vedľajších účinkov, ako je napríklad zrazené oblečenie. Bielizeň bude navyše príjemne hebká, bez statickej elektriny a s minimom záhybov. A parou sa dá osviežiť a vyrovnať aj čisté oblečenie, ktoré napríklad dlho ležalo v skrini.

Produktový tip

Gorenje WS947LN s ionizátorom vzduchu

gorenjeNová práčka Gorenje WS947LNz prémiovej série Wave Active Superior pojme až 9 kg bielizne. Vyznačuje sa tichým invertorovým motorom a extrémnou účinnosťou – patrí do mimoriadne úspornej energetickej triedy B podľa nového systému energetických štítkov (kedysi A+++ – 20 %). Bielizeň je vybavená 14 základnými a špeciálnymi programami: napr. pre alergikov, na pranie v studenej vode, rýchlym 59-minútovým praním alebo programom na pranie športového oblečenia či perových odevov. Unikátna iónová technológia IonTech účinne odstraňuje nečistoty aj pri nízkych teplotách, funkcia StainExpert sa navyše postará o odstránenie až 36 druhov odolných škvŕn. Nechýba ani samočistiaci program SterilTube, ktorý udrží vašu práčku aj po tých najnáročnejších úlohách čistú a bez baktérií, takže vaša bielizeň bude vždy voňať sviežo. Užitočná funkcia EcoEye zase poskytuje informácie o spotrebe energie a vody. Počet otáčok pri odstreďovaní je až 1600/min. Cena je 539 EUR.

Niečo navyše

Pri nákupe práčky Gorenje WaveActive dostanete ako darček ekologický prací gél
a aviváž Biophura na 30 praní. Viac informácií o akcii nájdete na https://sk.gorenje.com/akce/pracky-susicky-akce. Po registrácii získate navyše nadštandardnú záruku 15 rokov na tichý a účinný invertorový motor.

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár