Začnite písať

PÔROD

V poradni Alexis zaznamenali za uplynulý rok nárast prípadov neplánovaných tehotenstiev

alexis

Poradňa ALEXIS, n.o. je doteraz jediná svojho druhu na Slovensku. Počas svojho viac než 11-ročného fungovania vybudovala funkčný systém práce s klientom a každoročne sa o bezplatné, odborné poradenské služby zaujíma čoraz viac ľudí, ktorí hľadajú  pomoc najmä v prípade neplánovaného tehotenstva a problémov spojených so spontánnym alebo umelým potratom.

Počet prípadov oproti minulému roku stúpol

Poradňa ALEXIS, n.o. začala rok 2021 pomerne svižne. K 31.marcu 2021 máme už 87 nových prípadov (čo je o 13 prípadov viac, než v roku 2020 za to isté obdobie), zrealizovali sme viac než 150 kontaktov a pomohli zachrániť minimálne 17 detí (nie vždy nám dajú klientky vedieť, ako sa rozhodli).

Vráťme sa ale ešte k roku 2020, ktorý opäť priniesol viac prípadov, než ten predošlý.

Za celé fungovanie Poradne ALEXIS, n.o. riešili poradkyne už vyše 2000 prípadov. Len za rok 2020 sme riešili 268 nových prípadov (z toho 26 mužov) a celkovo prebehlo viac než 880 kontaktov. V roku 2020 sme pomohli zachrániť 48 detí, o ktorých vieme.

Prípady sa prevažne týkali neplánovaných tehotenstiev. Aj keď sme oproti roku 2019 zaznamenali pokles prípadov neplánovaných tehotenstiev o 6,7%, neplánovane tehotné a ženy zvažujúce potrat boli vďačné, že existuje organizácia, kde sa môžu zdieľať so svojimi problémami a hľadať spolu s odborníčkami najlepšie riešenie ich krízovej situácie.

Poďakovania priamo od klientiek či klientov

„Ďakujem, že mi píšete; naozaj mi to pomáha. Hoci vás nepoznám, ste jediná komu môžem napísať svoje pocity bez toho, aby som sa musela báť vašej reakcie“ (Zlatica)

„Ďakujem za komunikáciu, ktorá mi naozaj pomohla, keď to bolo kritické. Za všetku Vašu podporu a pomoc, ktorú som od Vás dostávala.“ (Michaela)

„Ďakujem pekne, nespočetne veľakrát za pomoc a podporu. Obdivujem Vás za trpezlivosť a ochotu pomôcť ženám, ktoré sa zmietajú v pocitoch, ako ja.“ (Alexandra)

„Vaše pomoc mi veľmi pomohla, především mi to dalo naději a chuť dále pokračovat v hledání řešení a pomohli jste mi lépe se zorientovat a nasměrovat k přijetí těhotenství a lepšímu fungování celkově.“ ( Kateřina)

„Som rád, že ste si na mňa našli čas a vypočuli ste si to, čo má trápi. Ďakujem, že ste mi pomohli, sa na celkovú situáciu pozrieť aj pozitívne, z inej perspektívy. Rozhovor s Vami mi vždy pomôže nevzdávať sa a ísť ďalej, napriek neľahkej situácií. Som Vám za to veľmi vďačný.“

Novinkou roku 2020 boli podporné skupiny

V roku 2020 sa nám výrazne zvýšil počet žien po potrate, ktoré u nás hľadali psychologickú pomoc. V prípade žien po umelom potrate sme zaznamenali nárast prípadov až o 60,87% a v prípade žien po spontánnom potrate o 50%.

Pre ženy po strate nenarodeného dieťaťa sme pripravili v roku 2020 novinku – podporné skupiny, kde navzájom zdieľali svoje prežívanie, problémy a spoločne sa naďalej podporujú na ceste zmierenia sa so stratou nenarodeného dieťaťa. Stretnutia sa tešia úspechu, je o ne záujem a preto v nich pokračujeme aj v roku 2021.

„Po potrate som tu neskôr nachádzala odpovede na moje otázky, dennodenne som tu čerpala sily a bolo to miesto, kde som mohla byť sama sebou. Bez vašej pomoci by som nedokázala vrátiť sa späť do života.“ (Veronika)

Ďalšie problémy, s ktorými sa na nás klientky a klienti obrátili, boli: informácie o pochovaní spontánne potrateného/mŕtvo narodeného dieťaťa; riešenie fyzických alebo psychických problémov počas tehotenstva; informácie o prirodzených metódach plánovania rodičovstva; problémy s plodnosťou; tehotné ženy bez domova; informácie o práve otca na počaté dieťa a pribudli aj ženy, ktoré hľadali pomoc tesne pred pôrodom, či po pôrode. Trinásť prípadov bolo mimo zamerania poradne.

Poradenské služby poskytujeme bezplatne. „Venujeme sa každému, kto sa nám ozve a potrebuje našu pomoc. Je pre nás dôležité, aby boli naše služby dostupné pre každého bez ohľadu na finančnú a sociálnu situáciu našich klientok/klientov“, hovorí riaditeľka Poradne Zuzana Stohlová Kiňová.

 

Viac na www.alexisporadna.sk

 

Psychologička z Poradne Alexis: Ženám veľmi pomáha, keď počujú skúsenosti iných žien, ktoré si prešli podobnou situáciou

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *