Začnite písať

Uncategorized

Rozprávková medicína – Herci pomáhajú chorým deťom znova sa smiať

bábky

Deti, ktoré trávia v nemocniciach veľa času, to nemajú ľahké. Nezisková organizácia Bábky v nemocnici sa snaží spríjemniť im tieto chvíle. V spolupráci s poprednými slovenskými hereckými osobnosťami sa pustili do projektu Rozprávková medicína. V réžii Marky Míkovej, v sprievode scénickej hudby Jany Thotovej zo skupiny Tornado Lue, sa na CD Rozprávková medicína predstaví Táňa Pauhofová, Zuzana Norisová, Danica Jurčová, Maroš Kramár, Richard Stanke a členovia združenia Bábky v nemocnici.

Združenie už viac ako desať rokov prináša formou bábkových predstavení a hudby deťom hospitalizovaným v nemocniciach a liečebniach Rozprávkovú medicínu a vďaka novému CD s rovnakým názvom ostane dobrá nálada aj po ich odchode z pravidelných návštev. Verným partnerom a už aj priateľom je pre združenie Kofola ČeskoSlovensko, ktorá pomáha originálnym bábkohercom rozdávať úsmevy v slovenských nemocniciach už od roku 2010. Činnosť Bábok v nemocnici však môžete podporiť aj vy – darom alebo prostredníctvom venovania 2 % zo svojich daní.

Rozprávky sú inšpirované klasickými príbehmi

Na nahrávke Rozprávková medicína, ktorá práve vzniká v bratislavskom štúdiu K2zvuk, si budú môcť všetci vypočuť rozprávky inšpirované klasickými príbehmi pre deti, autorské rozprávky aj veľký napínavý príbeh pre starších.

„Vybrali sme päť príbehov, ktoré deťom hráme bežne s bábkami pri postieľkach a v nemocničných herniach. Deti nás často pri našej návšteve prosia „nechoďte ešte preč, bude nám zase smutno“. A my im teraz budeme môcť odpovedať: kým sa vrátime, môžeš si ďalšiu rozprávku pustiť na cédečku alebo vo svojom mobile. Príbehy chceme ako darček venovať aj deťom lekárov a sestričiek, ktorí sa v súčasnosti tak obetavo starajú o pacientov a bojujú s epidemiologickou situáciou na Slovensku,“ približuje zámer Marka Míková, režisérka a zároveň principálka združenia Bábky v nemocnici.

Audionahrávka namiesto návštevy

herciV súvislosti s novým koronavírusom a ochorením COVID-19 sú návštevy niektorých nemocníc obmedzené, ale pri dodržaní všetkých ochranných opatrení Bábky v nemocnici rozdávajú na niektorých miestach úsmev aj dnes. A na všetky ostatné miesta ho môže priniesť práve audionahrávka Rozprávkovej medicíny.

„Spolu s rozprávkou vám posielame veľa síl a veľa-veľa radosti. Prajem vám, aby ste boli čím skôr zdraví a tešili sa so svojou rodinou a kamarátmi,“ odkazuje deťom Táňa Pauhofová, ktorá nahovorila rozprávku O neposlušných kozliatkach. „Dúfam, že vďaka príbehom, ktoré sme pre vás pripravili, sa aspoň na chvíľku prenesiete na miesta, kde sa vám bude páčiť a budete šťastné,“ dodáva Richard Stanke, ktorý nahovoril postavy v príbehu Biela veľryba.

Herci si nahrávanie užili

Audionahrávka bude obsahovať aj príbeh O zajačikovi a líške v podaní čerstvej mamičky Zuzany Norisovej, pôvodnú rozprávku O statočnom Tomášovi, kde všetky postavy stvárnil Maroš Kramár a rozprávku Štyria kamaráti, v ktorej spoločne s Danicou Jurčovou vystupujú členovia združenia Bábky v nemocnici – Jana Segešová, Lucia Kraľovičová, Renata Kubišová a Marka Míková.

„Bábky v nemocnici pomáhajú deťom, aby sa opäť smiali. Pomôžte aj vy podporiť túto báječnú medicínu,“ odkazuje Maroš Kramár dospelým a deťom aj prostredníctvom rozprávky želá, aby bol ich pobyt v nemocnici čo najkratší.

„Je to veľmi príjemná práca. Vďaka skvelým výkonom hercov, ktorí postavám prepožičali svoj hlas, si nahrávku užijú nielen choré deti, ale všetci poslucháči,“ dopĺňa ešte Marka Míková.

Bábky v nemocnici už viac ako 10 rokov pri nemocničných lôžkach dokazujú, že hudba a príbehy pacientov potešia, privedú na iné myšlienky a pomáhajú im uzdraviť sa. Videá s hercami z natáčania CD, pozdravy detským pacientom, vystúpenia v nemocniciach aj ďalšie informácie o tom, ako rozprávková medicína môže pomáhať, nájdete na www.babkyvnemocnici.sk.

Činnosť Bábok v nemocnici môžete podporiť aj vy – darom alebo prostredníctvom venovania 2 % zo svojich daní. Podrobnosti nájdete na našom webe. Ďakujeme.

Viac na www.babkyvnemocnici.sk.

Tagy

1 Komentár

Zanechaj nám svoj komentár