NAČÍTAVAM

Začnite písať

CESTOVANIE MAGAZÍN

Prosiecka dolina je kvôli výdatným dažďom nepriechodná

Redakcia
Share
Prosiecka dolina

Počasie posledných dní spôsobuje nemalé problémy v mnohých krajoch Slovenska. Neustále dažde a prívalové vody napáchali škody v mnohých mestách a dedinách. Kde je situácia najkritickejšia?

Jarné počasie býva nevyspytateľné a to sa aktuálne prejavuje v mnohých slovenských okresoch. Niektoré mestá a dediny hlásia škody spôsobené vytrvalým dažďom sa niekoľko posledných dní. Aj turistické trasy, kde sa bežne človek môže pohybovať bez problémov, budú niekoľko dní nedostupné.

PODPORTE združenie Akčné ženy a podnikanie žien na SlovenskuTuristický klenot Liptova

Aj najnavštevovanejšia dolina Liptova – Prosiecka dolina, je momentálne nepriechodná. Mohutné dažde spôsobili nahromadenia vody v jaskynnom systéme, ktorá následne zaliala priechod, kadiaľ zvyknú chodiť turisti.

Takéto javy sú v tejto oblasti typické najmä v jarnom období alebo po mohutných búrkach. Smutné však je, že minulý rok venovali dobrovoľníci značnú časť svojho času a úsilia rekonštrukcii drevených lavičiek a mostíkov. Všetky sú teraz pod vodou a je otázne, či tento nápor vydržia.

prosiecka dolina

Zdroj: Peter Hamráček

Prosiecka dolina patrí k najviac navštevovaným miestam na Liptove, turisti prechádzajú úzkym kaňonom po drevených mostíkoch a železných kramliach, istiť sa môžu aj držaním železných reťazí. Minulý rok ju od leta do decembra navštívilo 15-tisíc ľudí.

Najimpozantnejší vodopád na Slovensku

Takýto prívlastok má Lúčanský vodopád v obci Lúčky. Vplyvom vytrvalých dažďov sa jeho ráz zmenil na nepoznanie. Vodopádom, ktorým zvyčajne tečie čistá priezračná voda, sa valili masy bahna a vody. Aj takto dáva príroda na známosť svoju silu.

Lúčanský vodopád je najznámejšou atrakciou obce Lúčky, nachádza sa priamo v zastavanej časti obce. A hoci nie je vysoký, pôsobivý je pre svoju polohu a kaskádovitý vzhľad. Vodopád je národnou prírodnou pamiatkou.

Kde ešte platia výstrahy?

Najkritickejšia situácia sa prejavila z pondelka na utorok v obci Rudno nad Hronom, kde došlo k pretrhnutiu hrádze. Voda zaplavila celú obec a o život prišiel jeden človek. Momentálne sa situácia stabilizovala a občania postupne odstraňujú napáchané škody.

Hydrologické výstrahy pred povodňami v mnohých okresoch naďalej pretrvávajú.

Najvyššia výstraha pred povodňovou aktivitou, teda tretí stupeň, platí pre Nové Zámky – sever, Žarnovicu, Banskú Bystricu, Košice okolie – Hornád a Trebišov – Roňava.

“Tretí stupeň výstrahy upozorňuje na jav, ktorý svojou intenzitou vážne ohrozuje aktivity človeka a môže spôsobiť škody veľkého rozsahu,” priblížili meteorológovia.

Výstraha druhého stupňa platí pre Nitru, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Prievidzu, Levice – západ, Žiar nad Hronom, Zvolen, Košice okolie – Bodva a Prešov.

 

Prvý stupeň platí pre Skalicu, Senicu, Malacky, Nové Zámky – juh, Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok, Žilinu – Rajčianka, Zlaté Moravce, Brezno, Levice – východ, Spišskú Novú Ves, Košice, Sabinov, Svidník, Vranov nad Topľou a Trebišov bez Roňavy.

 

klub žien
Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *