Začnite písať

Uncategorized

Aký program si pre návštevníkov pripravilo Slovenské banské múzeum na Noc múzeí a galérií 2021?

Noc múzeí a galérií je každoročne veľmi atraktívnym programom pre návštevníkov na celom Slovensku. Slovenské banské múzeum (ďalej SBM) v Banskej Štiavnici sa s potešením a chuťou zapája do siete európskych (pochopiteľne aj slovenských) a pripravuje pre svojich návštevníkov atraktívny program. Už XVII. ročník obľúbeného podujatia je realizovaný pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzanou Čaputovej.

V SBM bude špeciálny program uvedený  v dvoch expozíciách – Galérii Jozefa Kollára a v Banskom múzeum v prírode/skanzene.

Dramaturgia programu je pestrá, zameraná na rozmanité cieľové skupiny. V skanzene pobeží rodinná zážitková hra, odborná prezentácia o fenoménoch banských ťažných veží, večer vyvrcholí nočným prekvapením  na šachte Ondrej. V Galérii Jozefa Kollára bude tematicky dominovať aktuálny autorský projekt Martina Piačeka a jeho hostí.

Program v Banskom skanzene v prírode

  • 17.00 – 20.30 / PRÍBEH STRIEBORNEJ LICENCIE

Rodinná hra na motívy Maximiliánovho banského poriadku. Zážitkové putovanie  areálom banského skanzenu v prírode. Počas 5 zastavení budete zasvätení do pravidiel banského podnikania. Využite možnosť získať STRIEBORNÚ LICENCIU priamo od komorského grófa a stanete sa aspoň na chvíľu banským ťažiarom.

  • 20.30 / FENOMÉNY ŤAŽNÝCH VEŽÍ

Ikonické objekty historických ťažných veží na Slovensku v prezentácii predstaví Lubo Lužina.

  • 45 / PREKVAPENIE NOCI V SKANZENE: Buď svetlo!

Dominanta areálu ťažná veža šachty Ondrej získa štvrtý rozmer.

Program v Galérii Jozefa Kollára

  • 15:00 – 17:00 / Individuálne prehliadky výstav a expozícií
  • 17:00 – 19:00 / Individuálna komentovaná prehliadka výstavy Martin Piaček: Stručný archív daru za účasti autora
  • 19:00 Diskusia na podstienku s názvom „Záhrady umenia, umenie záhrad?“

Neformálny rozhovor o pôde, pestovaní rastlín, starostlivosti a vzájomnej závislosti. Pozvanie Martina Piačeka, umelca a sadára, do tejto debaty prijal jeho kolega z Ateliéru vvv na Katedre intermédií VŠVU Dávid Koronczi, ktorý sa vo svojej autorskej praxi venuje prieniku umenia a politík jedla, umelecký kritik a pestovateľ Damas Gruska a študenti Ateliéru vvv (Pracovná skupina Záhrada/ Príroda/ Medzidruhové stretnutia): Paula Malinowská, Eva Takácsová a Dodo Kršek. Budú spolu hovoriť o tom, ako sa práca s pôdou – táto základná civilizačná aktivita ovplyvňujúca kultúru po tisícročia odráža aj v súčasnom umení. Môže mať uvedomelé záhradníctvo okrem praktického, romantického, či terapeutického účinku, aj potenciál aktívne prispievať k zmene sveta?

  • 20:30 / Individuálna komentovaná prehliadka výstavy Martin Piaček: SAD. Stručný archív daru

 

Vstupné: 1,- euro, deti do výšky ½ Štiavnickej siahy zdarma. Vstupenky v Galérii budú platné aj v Skanzene a naopak. www.muzeumbs.sk

Kontakt: chovanova.iveta@muzeumbs.sk, 0907 076 645, herianova.silvia@muzeumbs.sk, 0907 888872

Podujatia budú pripravované a realizované v súlade s aktualizovanými protipandemickými opatreniami.

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár