Začnite písať

CESTUJEME S DEŤMI

Tipy na výlet: Bradlo a jeho okolie. Navštívili ste už rozprávkový dom?

Okolie Myjavy ponúka krásne zákutia a mnohé miesta, ktoré nie sú až také známe. Ak sa chystáte pozrieť Mohylu Milana Rastislava Štefánika, ponúkame ďalšie tipy na výlet. Môžete tak deň využiť naplno a vidieť veľa krásnych miest.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Mohyla Milana Rastislava Štefánika sa nachádza na vrchu Bradlo sa v nadmorskej výške 543 medzi mestom Brezová pod Bradlom a obcou Košariská.

Mohyla je 96 m dlhá a 70 m široká stavba. Obelisky symbolizujú štyri obete leteckého nešťastia a zároveň štyri krajiny, v ktorých Štefánik pôsobil. Vrchol mohyly tvorí tumba (náhrobok) a na jej stranách sú rôzne nápisy o Milanovi R. Štefánikovi.

Mohyla je súčasne symbolom samostatnosti a slobody nášho národa a pamätník významnej historickej udalosti, kedy sa Slováci zaradili medzi slobodné národy sveta.

  • Základný kameň pamätníka položili 17. júla 1927.
  • Mohylu slávnostne odhalili 23. septembra 1928 počas celonárodnej slávnosti
  • Na diele nepretržite pracovalo počas 280 dní 150 až 200 robotníkov

Hrad Branč

Zrúcanina hradu Branč leží na rovnomennom kopci Myjavskej pahorkatiny nad Podzámkom, miestnou časťou obce Podbranč. Najstaršia písomná zmienka je z roku 1317. Hrad sa rozkladá na ploche asi 7.500 m2, vo výške 480 m n.m. Keďže hrad stál na pomerne ľahko prístupnom kopci, jeho obrana sa neustále zdokonaľovala. Hrad je celoročne prístupný pre verejnosť a vyberá sa aj vstupné určené na jeho obnovu a údržbu. Na záchrane a obnove hradu sa podieľajú rôzne organizácie. Každý rok obec Podbranč organizuje športovo-kultúrny program pod názvom Hradné slávnosti.

Prístup k hradu je možný autom alebo pešo, z obce Podbranč, z časti Podzámok. Parkovisko sa nachádza pod hradom. Odtiaľ je to mierne stúpajúcim výstupom po asfaltovej cestičke až k zrúcanine hradu, cca 100 m. Z hradu je krásny výhľad na celé Záhorie, ale aj na Malé a Biele Karpaty.

Kam s deťmi na výlety v okolí Bratislavy?

Rozprávkový dom

Krásny rozprávkový dom sa nachádza v Švancarovej doline v obci Jablonka. Domček má relatívne veľa rôznych okien. Postavil ho pán Viliam Wachsmuth s cieľom vybudovať niečo atraktívne. Domček buduje na základe vlastnej fantázie, len pomocou vlastných rúk. Jeho pracovným nástrojom bola polievková lyžica. Za bránou sa nachádza veľký gaštan, v ktorom sídli troll. Vnútro domu pripomína kvapľovú jaskyňu. Cítite sa naozaj ako v rozprávkovom kráľovstve. Všetko je ako keby v pohybe. Pravý uhol nenájdete, zato asymetrickosť sa tu vyhrala. Zaujímavosťou sú schody do podkrovia. Hoci sa zdajú byť rovnaké, každý schod je iný a pôsobia ako „schody do neba“.

Vstupné je spoplatnené od 3 – 3,5 EUR / osobu vrátane detí. Rozprávkový dom je možné navštíviť od stredy do nedele v čase 10.00 – 18.00 hod.

Prečítajte si aj o zaujímavom náučnom chodníku Jakuba Surovca pri salaši Zbojská

Rozhľadňa Brestovec – Poľana

Brestovec sa nachádza cca 6,5 km od Myjavy a 28 km od Senice. Rozhľadňa je dobre viditeľná aj z diaľky, vypína sa nad okolitými stromami, čo vám uľahčí navigáciu. Zaparkovať sa dá pár metrov od nej, na mieste, kde končí cesta a otáčajú sa autobusy. Ide o improvizované parkovisko – z jednej strany domčeky, z druhej strany les:). Od auta je to malinký kúsok s relatívne miernym stúpaním. Prechádzka je krátka, jednoduchá, nenáročná.

Drevená rozhľadňa je upevnená 16 oceľovými kotevnými lanami. Hoci je pevná, zvykne sa pod náporom ľudí, najmä v prípade vetra, kývať. Počas silnejšieho vetra je to vcelku dobrodružný zážitok :). Rozhľadňa má takmer 20 metrov a pri výstupe na ňu prekonáte až 137 schodov. Vybudovaná bola v roku 2010 v rámci projektu „Pozrime sa cez hranice z výšky“ (podobne tak rozhľadňa Hrajky a iné rozhľadne v rámci československých hraníc). Z rozhľadne je krásny výhľad na okolité časti Bielych Karpát.

Ktorý z tipov na výlet sa vám najviac páči? Navštívili ste už niečo z uvedeného?

Budeme radi, ak sa s nami podelíte o vaše dojmy a zážitky.

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár