Začnite písať

MAMA A KARIÉRA RODIČOVSTVO ROZHOVORY VZŤAHY

Andrea Kováčová: Som v prvom rade mama. Všetko ostatné je pre mňa bonusom

Úspešná zakladateľka portálu Čo dokáže mama. Rodáčka z Levíc Andrea Kováčová (35 r.) sa svojím projektom rozhodla podporiť aj iné ženy a mamy v sebarealizácii. Musíme uznať, že za roky fungovania sa jej to naozaj podarilo. Dokázala spojiť viac ako 50 000 mamičiek, ktorým dala možnosť nielen realizácie a sebaprezentácie, ale podporuje aj mamy pri začatí podnikania. A nielen to. Andrea tento spočiatku malý projekt dokázala pretaviť na dnes už fungujúce podnikanie v spolupráci s tímom šikovných žien – akčných mám. Andrea je mamou troch detí (Petra 6r., Šimon 4 r., Riško 7 mesiacov). V rozhovore nám o sebe prezradila:

  • čo jej pomáha v zvládaní balansu medzi rodinou a prácou,
  • čo všetko sa naučila delegovať,
  • koľko žien je v tíme projektu Čo dokáže mama,
  • či stíha kočíkovať aj svoje tretie dieťa,
  • o dobročinných akciách pod záštitou Čo dokáže mama.

Andrejka, v decembri 2020 do Vašej rodiny pribudlo tretie dieťa – Riško. Aký je rozdiel byť mamou dvoch a troch detí?

Je to veľký rozdiel. Ja som vždy obdivovala mamy troch a viac detí. Veď majú len dve ruky (úsmev).  Ale dá sa to. Už nie som taká slobodomysliaca mamka, ktorá všetko dovolí. Museli sme s manželom zaviesť do výchovy viac pravidiel a deti sa prirodzene naučili väčšej vnímavosti a trpezlivosti, čomu som veľmi rada.

Čo považujete za najdôležitejšie pri výchove detí? Čo by ste im najviac chceli odovzdať?

Aby boli sami sebou a nasledovali svoje srdiečko. Aby nepotrebovali cítiť, že musia byť za každú cenu obľúbení, ale aby verili Bohu, sebe a dokázali kráčať za svojimi snami.

Vaša prvorodená dcérka nastupuje v septembri do školy. Ste aktívna aj pri zakladaní školy Narnia v Leviciach, do ktorej Peťka nastupuje?

Áno, budeme mať prváčku. Ako ten čas beží… Veľmi sa teším, že základná škola Narnia v tomto roku otvára svoje brány po prvýkrát aj v našom meste. Koncept tejto školy je veľmi úspešný už v štyroch slovenských mestách a verím, že aj v Leviciach pretavia svoje vízie do reality. Stojí za ňou skvelý zakladateľský tím, ktorému ja pomáham skôr okrajovo, šírením dobrého mena školy medzi priateľmi a na sociálnych sieťach.

Čo bolo u vás kľúčové pri výbere školy pre Peťku?

Obaja s manželom Peťom sme túžili po škole, ktorá bude učiť deti nielen predpísaným sylabám, ale bude do nich vštepovať hodnoty, morálne cnosti, podporovať ich talenty a lásku k vzdelaniu. Kde sa budú učiť pracovať v tíme namiesto súťaženia a kde bude vzdelávanie anglického jazyka prioritou.

Andrejka, ste zakladateľkou úspešného projektu Čo dokáže mama. Kam sa posunul tento projekt za šesť rokov jeho fungovania?

Čo dokáže mama sa posunula z malej skupiny na sociálnych sieťach vo fungujúce podnikanie, v ktorom aktívne prezentujú svoje výrobky a služby tisícky kreatívnych mamičiek z celého Slovenska. Na stránke www.codokazemama.sk je k dnešnému dňu založených 2300 online obchodíkov, v ktorých mamičky ponúkajú vyše 21 000 výrobkov a služieb. V rovnomennom vydavateľstve vyšli už tri veľmi úspešné knižky, ktoré boli preložené do niekoľkých jazykov.

Koľko mamičiek je aktuálne zapojených?

V skupine Čo dokáže mama na facebooku je už takmer 50 000 mamičiek. Sú to mamky zväčša na materskej dovolenke, kedy prvýkrát objavia čaro tvorivosti, ale ostávajú u nás aj dlho po nej, pokiaľ sa stále venujú samozárobkovej činnosti. Podporujeme mamičky, ktoré tvoria výrobky ručnej práce, píšu a vydávajú knihy, alebo ponúkajú služby, ako napr. účtovníctvo, grafické práce či rôzne druhy poradenstiev. Veľmi vítané sú u nás aj mamičky zdravotne znevýhodnené, či s dieťatkom s postihnutím, ktoré sa týmto začlenia do veľmi prajnej komunity. Pre takéto žienky pravidelne organizujeme dobročinné aukcie (3-4 do roka) a výzvy na pomoc (každý mesiac), do ktorých sa zapája široká verejnosť.

Prečítajte si aj rozhovor s Ľubicou Balgovou: Najkrajšie darčeky sú tie, čo si sami vyrobíme

Do akých krajín sa Vám podarilo rozšíriť tento projekt? Viete nám priblížiť, ako to funguje?

Mali sme pokusy rozšíriť projekt do Českej republiky, Belgicka a na Maltu. Avšak časom sme pochopili, že aj úspešné napredovanie v rámci Slovenska je pre nás viac než postačujúce. Projekt si vyžaduje veľa času na komunikáciu a náš celý tím je plne vyťažený na naše aktivity na Slovensku. Podarilo sa nám však uviesť knižky z nášho vydavateľstva na Amazone.

Koľko ľudí sa skrýva za týmto projektom?

Momentálne je v našom tíme 15 ľudí. Všetko sme maminy, zväčša malých detí. Niektoré sa venujú projektu na plný úväzok, niektoré na čiastočný počas materskej dovolenky. Máme aj členky tímu, ktoré robia čisto jednu konkrétnu aktivitu (ako napríklad organizácia aukcií, účtovnú poradňu) popri inom svojom zamestnaní. A máme aj tri dobrovoľníčky, ktoré pomáhajú s čiastkovými úlohami.

Čo všetko ste delegovali?

Pred narodením Riška som ešte mnoho vecí riešila ja. Teraz uvažujem systémom, že si nové plány a vízie rozkúskujem na malé každodenné úlohy, ktoré si buď rozdelíme v rámci tímu alebo nájdeme novú osobu na zastrešenie plánovaných aktivít. Nových členov tímu hľadáme veľmi jednoduchým spôsobom. Všímam si maminy v našej skupine, ich aktivitu a spôsob komunikácie. Keď ma niektorá osloví, spojíme sa a začneme spoločne nahlas uvažovať, čo by sme mohli spoločne podniknúť.

Vy ste projekt založila pri kočíkovaní prvorodenej dcérky. Stíhate kočíkovať aj Riška?

To je super otázka. Riška už kočíkujeme všetci, ja, manžel, dedo, babina, súrodenci a teraz ma veľmi teší aj pomoc našej opatrovateľky Evičky, ktorá Riška kočíka aj práve teraz pri tvorbe tohto rozhovoru (úsmev).

Ste patrónkou projektu Za pokladmi Slovenska za Nitriansky kraj. V čom spočíva Vaša úloha?

Projekt vznikol pod vedením veľmi šikovného pedagóga Jurka Šimkoviča, ktorý si dal za cieľ hravým moderným spôsobom spropagovať hrady a zámky Slovenska. Projekt ma od prvej chvíle zaujal a tak som nadšením prijala pozvanie patrónovať kraju, z ktorého pochádzam. Tento projekt má veľké vízie a množstvo nasadených ľudí, avšak kvôli pretrvávajúcim covid opatreniam funguje tento rok v obmedzenom režime. Družina mladých ľudí navštevuje slovenské pamiatky z ktorých točí zaujímavé videá. Po uvoľnení opatrení plánujú organizovať na hradoch a zámkoch živé koncerty, talk shows a aktivity pre rodiny.

Čiže vy osobne nebudete chodiť po hradoch a zámkoch?

K putujúcej družine sa dá kedykoľvek pridať. Naše staršie dve deti sú však celé leto tak rozlietané po rodine a táboroch, že sa nám to zatiaľ nepodarilo.

Ako vyzerá váš bežný pracovný deň?

Dojčím, kočíkujem, prebaľujem, varím, periem, žehlím, upratujem. A popri tom telefonujem s mojimi babami z tímu, spoločne plánujeme, rozdeľujeme úlohy a keď je potrebné, sadám za počítač a vybavujem neodkladné povinnosti. Keď je nás v tíme takto veľa, vieme sa veľmi dobre zladiť tak, aby to nebolo ani na jednu z nás veľa a v pohode sme zladili prácu s rodinou.

Vaši rodičia už žiaľ nežijú. Máte nejakú výpomoc s deťmi, resp. sú druhí starí rodičia ochotní príležitostne pomôcť?

Áno, rodičia z manželovej strany sú úžasní. Staršie deti si často berú a pekne si podelili úlohy. Babina varí, dedo sa hrá. A teraz počas prázdnin k nám chodí aj mladá študentka Evička, ktorá sa venuje najmladšiemu Riškovi, keď potrebujem urobiť veci do práce.

Poraďte, čo vám pomáha v zvládaní balansu medzi rodinou a prácou?

Najviac mi pomohlo uvedomenie, čo je pre mňa dôležité. Keďže si veľmi uvedomujem ľudskú pominuteľnosť, nie je pre mňa dôležitý výkon, ale radosť, ktorá z mojich činností plynie. A v tom duchu pristupujem aj k práci. Pokiaľ mi má práca priniesť viac stresu ako radosti, pretože napríklad deti v danej chvíli nie sú v pohode, proste to nehrotím a presuniem to na iný čas.

Pravidelne trikrát do roka organizujete Aukcie na podporu ťažko chorých detí, kde sa predávajú handmade výrobky. Koľko financií sa vám už podarilo vyzbierať? Pre koľko ľudí?

Áno, toto je asi najzmysluplnejšia aktivita, ktorú robíme, pretože sa do nej zapájajú stovky šikovných ľudí ochotných pomôcť. Aukcie prebiehajú tak, že oslovíme všetky naše mamičky, aby vyrobili nejaký handmade výrobok na pomoc konkrétnej rodinke v núdzi. Takto vyzbierané výrobky následne dražíme pod záštitou oficiálne registrovaného občianskeho združenia na našej facebook stránke Čo dokáže mama. Doposiaľ sa nám podarilo podporiť 10 rodín a 2 nadácie sumou 45 000 eur.

Prečítajte si aj rozhovor s Nadeždou Durcovou: Kúpou handmade výrobkov nám ľudia dávajú pocítiť, že nie sme zbytoční a na záťaž okoliu

Čo vás zo všetkých aktivít najviac napĺňa?

Všetko. Milujem našu stránku www.codokazemama.sk, pretože viem, že je priamou podporou šikovných mamičiek a slovenského remesla. Teším sa našim finančným výzvam a aukciám na pomoc núdznym, pretože vidím okamžitý dosah spojenia mnohých ľudí s otvoreným srdcom. Naše knižky z vydavateľstva Čo dokáže mama považujem za veľmi prínosné, pretože motivujú deti jesť zdravšie a spoznávať dary prírody. Náš pridružený projekt Zdravé domáce sladkosti prináša kreativitu do kuchyne, kde si prostredníctvom našich formičiek môžete doma vyčarovať obľúbené sladkosti zdravým spôsobom. Baví ma úzka spolupráca so slovenskými firmami tvorením reklamných kampaní na našej stránke a takisto pravidelné celonárodné súťaže, ktoré organizujeme. V septembri 2021 spúšťame našu crowdfundingovú platformu na podporu zmysluplných nápadov, na ktorú sa tiež veľmi teším.

Čo robíte preto, aby vás nedobehol syndróm vyhorenia?

Snažím sa počúvať sa a mať sa rada. Keď viem, že mi práca v noci nerobí dobre, ľahnem si s deťmi načas a radšej som aktívnejšia počas dňa. Keď nevládzem, požiadam o pomoc. Keď sme mali s Riškom prebdenú noc, na druhý deň spím aj počas dňa. Pochopila som, že dobré veci vznikajú dlho a môj projekt je na celý život, preto sa snažím nikde sa neuponáhľať a dať veciam náležitý priestor a čas. Spím a kvalitne jem. Som v prvom rade mama. Všetko ostatné je pre mňa bonusom.

Čo je pre vás najväčším darom?

Viera v Boha. Sila a nádej, ktorú mi prináša a zázraky, ktoré skrz vieru dokážem vnímať každý deň.

Zdroj foto: archív A. K.

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár