Začnite písať

AKČNÉ TIPY PR ČLÁNKY

Čo spája plavky a koralový ostrov? Zaujímavosti, ktoré ste o plavkách nevedeli

plavky

Leto sa tradične spája s dovolenkou, oddychom a pobytom pri vode. K tomu neodmysliteľne patria plavky, ktoré symbolizujú letné dni a pohodu. Prinášame vám zaujímavosti, ktoré ste o plavkách nevedeli, a zároveň aj tipy na zaujímavé modely za dostupné ceny.

Plavky v minulosti

V starovekom Ríme a Grécku sa ženy a muži kúpali oddelene. Ženské plavky pripomínali dnešné bandeau topy a druhý diel zakrýval dolnú časť tela. Počas nasledujúcich storočí verejné kúpanie neexistovalo v podobe, v akej ho poznáme v súčasnosti. Ďalšie záznamy o plavkách sa datujú až v 17. storočí, kedy kúpací úbor zakrýval celé telo a ženské úbory dokonca mali prišité závažia na lemoch, aby sa pri ponorení do vody nič neodokrylo. Spoločné kúpanie na verejnosti nepripadalo do úvahy, ženy aj muži mali striktne vyhradené a oddelené priestory.

Plavky sa ešte dlho potom ani len nepribližovali tým dnešným, aké poznáme my. Zakrývali väčšinu tela, siahali takmer až po členky a pripomínali overal alebo plášť. Viete si asi predstaviť, že plávanie v takomto úbore nebolo jednoduché. Na prelome 19. a 20. storočia sa plavky zľahka skrátili a odhaľovali ramená, no aj tak boli ťažké a nedal sa v nich pohodlne plávať.

Ako vzniklo slovo bikiny

Prvými predchodcami bikín boli dvojdielne plavky Atom(ky) a názov im vymyslel dizajnér z Paríža, Jacques Heim. Atom(ky) boli následne predávané ako najmenšie plavky na svete. Vedeli ste, že názov bikiny predstavil v roku 1946 francúzsky dizajnér Louis Réard, ktorý sa pôvodne živil ako mechanický inžinier? Plavky bikiny sú pomenované podľa koralového ostrova Bikini, na ktorom USA uskutočnilo niekoľko sérií testov jadrových zbraní. Réard mal však problém zohnať modelku, ktorá by si bikiny na seba obliekla. Preto si najal nahú tanečnicu z Casino de Paris a tá mu pomohla odpropagovať revolučný kúsok, ktorý mal trojuholníkový vršok a nohavičky v štýle tango. Bikiny boli isté obdobie dokonca zakázané v krajinách ako Španielsko,  Taliansko a Portugalsko.

Bikiny svoj zažili najväčší boom v 50-tych rokoch, kedy si ich obliekla Brigitte Bardot vo filme A Boh stvoril ženu. Dvojdielne plavky si podmanili celý svet a až do dnešnej doby patria medzi najobľúbenejšie druhy plaviek, pretože príjemne zvýrazňujú krásne krivky a odhaľujú ženskosť.

Červené plavky opantali celý svet

Na konci 70-tych rokov očaril svet Charlieho anjel – herečka Farrah Fawcett, ktorá mala na sebe oblečené červené celotelové plavky. Jej plagáty v červených plavkách zdobili izby mnohých tínedžerov. Druhú vlnu slávy červených plaviek priniesol známy seriál Baywatch – pobrežná hliadka, v ktorom plavčíci a plavčíčky z amerického pobrežia nosili červené úbory. Najznámejšou nositeľkou bola herečka Pamela Anderson, ktorá mala jednodielne červené plavky s vysokým vykrojením, ktoré opticky predlžuje nohy a formuje postavu.

Plavky v súčasnosti

Dnes nájdeme v obchodoch veľké množstvo cenovo dostupných plaviek na výber – od rôznych farieb, strihov, materiálov. Trendy sú kvetinové vzory, pásiky, zvieracie vzory, plavky bez ramienok alebo geometrické tvary. Tie svoje si nájde naozaj každá, pre dámy s menšími prsiami sú dostupné pushup plavky, pre moletky existujú plavky tankini, ktoré im pomôžu schovať neželané nedostatky. Aktuálnym hitom sú plavky na jedno rameno, ktoré sú dostupné v novej F&F kolekcií plaviek. Rozhodne netrafíte vedľa, keď zvolíte celé plavky, napríklad s leopardím vzorom, ktoré krásne obopnú postavu a zvýraznia ženské krivky. Nestarnúcimi plavkami sú tzv. bardotky, ktoré zvýraznia a pozdvihnú poprsie. V obchodoch F&F sú dostupné v žiarivých farbách, s ktorými sa na pláži či kúpalisku nestratíte. Ak potrebujete zakryť vykúkajúce bruško, vyskúšajte plavky s vysokým spodným dielom.

 

V F&F nájdete širokú ponuku plaviek pre celú rodinu. Objavte farebné pánske plavky, ktoré zvýraznia opálenie a sú príjemné a komfortné pri nosení.

Alebo plavky pre deti s Marvel potlačou pre chlapcov alebo štýlové plavky pre mladé parádnice.

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár