Ako u detí podnietiť lásku k horám a turistike? Tu sú tipy akčnej mamy Kristíny
Keď mal šesť rokov, jeho snom bolo vyjsť na Kriváň. Keď mal sedem, boli to Rysy. Vyšiel s noblesou a s úsmevom. Vraj keby nemal na sebe batoh, bola by to iba prechádzka. Škoda, že to isté nemohla povedať jeho mama, ktorá si pamätala ešte časy, keď tieto štíty dávala prudko v pohode. Dokonca sa jej zdali „slabé“. Tentokrát bola rada, že vôbec vyšla.
Ako sa dá dosiahnuť, aby dieťa s radosťou a so zapálením chcelo ísť na takúto túru? Aby sa vôbec chcelo hýbať? Dovolila som si zhrnúť pár postrehov z mojich vlastných skúseností. Samozrejme, každé dieťa je iné, jedinečné a individuálne. To znamená, každé dieťa má svoju cestu a tú treba rešpektovať, resp. jej sa prispôsobiť.
Rodičovské nadšenie
Narodením dieťaťa záľuby rodičov nemusia skončiť. Nadobudnú síce iný rozmer, ale kde je vôľa, tam je cesta. My sme boli v Tatrách, keď mal syn tri mesiace. Prvá cesta bola síce kočíkom na Sliezsky dom, ale bola. Neskôr nám veľmi vyhovovali nosiče, či už látkové (nosiace spredu) alebo turistické nosiče. Boli časy, keď sme obaja rodičia mali svoj turistický nosič a svoje dieťa. Priznávam, že ja som si na veľmi veľké túry kvôli kondičke netrúfla, ale napríklad Chata pod Soliskom alebo Majerova skala sa dala zvládnuť. Závisí od možností a predispozícii každého. Pri nosení detí netreba zabúdať, že dieťa v turistickom nosiči sa nehýbe, takže mu môže byť chladno, aj keď z jeho rodičov kvapká pot. Je preto dobré dieťa obliecť viacvrstvovo, resp. cibuľovito.
Prečítajte si aj: Náučný chodník Jakuba Surovca pri salaši Zbojská – raj pre odvážne deti
Motivácia
Rešpektovanie
Individuálny prístup
Hory ma volajú a ja musím ísť.(John Muir)
Na čo nezabudnúť:
- pitný režim – najlepšie čistá voda (ak hrozí horšie počasie, teplý čaj do termosky, resp. na výlety v zimných mesiacoch),
- jedlo – energetické, zdravé, také, čo deti zjedia (nám sa osvedčili lepeňáky) a zdravé sladkosti, ovocie. Na energiu sú super aj hrozienka v čokoláde alebo sušené figy. Dôležité zobrať jedlo, ktoré deti zjedia. Nedá sa očakávať, že na prípadných chatách – ak v lepšom prípade sú, nájdete jedlo, ktoré vaše dieťa bude chcieť zjesť. Ja som mala napríklad deti, ktoré zjedli máločo a pamätám si, že som jedno leto zaplatila nehoráznu cenu za suché cestoviny. Lebo vraj mi to nemohli naúčtovať inak ako nejaké kompletné cestoviny z menu. Druhýkrát som stavila na ryžu. Ale vďaka Bohu, väčšina detí sa stravuje dobre a chutí im temer všetko.
- krém na opaľovanie,
- leukoplasty na otlaky,
- čelovka / baterka – nikdy neviete, čo sa stane a ak vás zastihne tma, je lepšie byť pripravený ako si potom vybiť telefón svietením. Takisto čelovky a baterky sú skvelou motiváciou pre deti, aby si svietili do prípadných dier a jaskýň, ktoré cestou deti stretnú,
- ďalekohľad – veľmi dobrá motivácia pre deti, zvyčajne si ho aj napriek hmotnosti radi odnesú.
- poistenie – pre dospelých. Nikdy neviete, kedy zle stúpite alebo spadnete a bude vás musieť brať vrtuľník. A tie peniaze sa dajú využiť aj inak, nie?
A ako je to u vás? Chodia vaše deti radi do prírody alebo na turistiku? Nechajte nám odkaz alebo napíšte vašu skúsenosť na mail: redakcia@akcnemamy.sk.
Zdroj foto: archív K.M.