Začnite písať

TEHOTENSTVO

Špeciálne plienky strážia spánok predčasne narodených detí

predčasne

V celej Európe predčasne narodené deti predstavujú najväčšiu skupinu detských pacientov. Za posledných 15 rokov ich počet na Slovensku vzrástol takmer o tretinu. Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55 tisíc detí, no dlhodobé zdravotné problémy sa objavujú práve u predčasniatok 10-krát častejšie ako u donosených novorodencov.

Keď sa rodičom narodí vytúžené bábätko predčasne, každý deň je dôležitý a obzvlášť veľký význam má zdravý spánok malých bojovníkov.  Predčasne narodeným deťom sa pomáha aj značka Pampers v exkluzívnej spolupráci s dm drogerie markt, spolu s OZ malíček vyvinuli špeciálne vyvinuté plienky pre predčasniatka, ktoré daruje všetkým perinatologickým centrám na Slovensku.

Plienky pre tých najmenších

Pampers Preemies sú jedinečné plienky pre predčasne narodené bábätká, boli špeciálne vyvinuté v spolupráci so zdravotnými sestrami z novorodeneckých JIS oddelení, pretože bežné plienky pre novorodencov sú pre predčasne narodené bábätká príliš veľké a nevyhovujú ich potrebám. Plienky Pampers Preemies sú špeciálne navrhnuté aj pre tie najmenšie a najzranitelnejšie detičky s váhou od 500 g do 2 300 g, pričom sa prihliada na tvar telíčka predčasniatok, aby im umožnili zdravý telesný vývoj, potrebné pohodlie a dopriali pokojný spánok nevyhnutný pre ich ďalší správny vývoj.

„Plienky Pampers sú dlhodobo synonymom pohodlia, ktoré je veľmi dôležité, aby mohli bábätká nerušene spať a rásť. Pri predčasne narodených deťoch je spánok pre rast kľúčový, aby mohli bábätká čím skôr odísť z nemocnice do domáceho prostredia, tešiť sa so svojimi rodičmi a silnieť, aby z nich boli veľkí siláci – chlapci a dievčatká, pripravení objavovať svet,“ hovorí Denisa Žideková, Brand Manager Pampers, Procter & Gamble.

Hovorí sa, že spánok lieči. V prípade predčasne narodených detí je to o to dôležitejšie, že svoj boj o život a zdravie musia zvládať v čase, keď sa mali vyvíjať v bezpečí tela svojej mamy. Preto sa predčasniatkam snažíme našou činnosťou a aktivitami v malíčku pomáhať zabezpečiť také prostredie, aby im čo najviac pomohlo v ich vývoji, kým sa dostanú do náručia svojich rodičov. Tento projekt a spolupráca s Pampers je tým, čo určite podporí pohodlie predčasne narodeného dieťatka počas tzv. spánku na jeho ‚ceste‘, v jeho napredovaní a dosiahnutí toho najcennejšieho a najdôležitejšieho  cieľa – zdravia a plnohodnotného života,“ hovorí Mgr. Ľubica Kaiserová, prezidentka OZ malíček.

Ambasádori projektu

Ambasádorkou projektu sa stala Kristína Tormová, obľúbená mamička troch detí, ktorej prvé dve dcérky – dvojičky Matilda a Ela sa narodili predčasne. Teraz sú to už našťastie zdravé školáčky. Hovorí Kristína Tormová: Byť ambasádorkou kampane Pampers Preemies je pre mňa obrovskou cťou. Nie len preto, že Pampers ako jediní vyrábajú maliličké predčasniatkovské plienky, ktoré sme my ešte nemali… Predčasniatkam sa namiesto nich dávali síce najmenšie možné plienky – no aj tie im boli až po krk – alebo ženské vložky a podobné výmysly, čiže v mene všetkých predčasniatok za tento produkt ďakujem… Vždy, keď začujem čokoľvek o OZ malíček alebo len zacítim vôňu nemocničnej dezinfekcie, stiahne mi hruď, do očí mi nastúpia slzy a so všetkou pokorou a láskou si v duchu miliónkrát poviem: ‚Ďakujem.‚ Neviem to ovládať, tak to mám aj toľko rokov po tom, čo som v 33 týždni porodila, aby boli naše malé osôbky v poriadku – narodili sa pred ôsmimi rokmi, no na to, že ich život a zdravý vývin neboli samozrejmosťou, na to nikdy nezabudnem. Som doživotnou dlžníčkou múdrym a šikovným ľuďom, ktorí robia osvetu o predčasniatkach a stáli pri vzniku OZ malíček. Sú to jedni za najdôležitejších ľudí, akých v živote mám. Lebo bez nich by som možno nemala tých úplne najdôležitejších ľudí v mojom živote: Elu a Matildu.“

Kristína Tormová opisuje, akú dôležitú úlohu zohrával v ťažkých dňoch pre jej predčasniatka spánok: „Keď boli dievčatá úplne malinké (1390 g a 2050 g, 35 cm), spali neustále, nonstop. Dôležitosť ich spánku mi bola vysvetlená hneď v úvode, potrebovali na tomto svete dobehnúť to, čo v brušku nestihli.“ Pokračuje: „Tri dni som ležala v nemocnici, aby sme vďaka medicíne pomohli dievčatám urýchlene dovyvinúť pľúcka. Tri dni som tam sedela na posteli, plakala a bála sa tak, ako nikdy predtým a nikdy potom. Totálna panika, hystéria. Nikto nevedel, čo bude. V momente, ako som dostala po pôrode správu, že obe naše dievky žijú, že sú stabilizované, sa mi zmenil život. Taký, že som vďačná za každú prkotinku. Zvládnuť predčasný príchod človiečika na svet je naozaj nesmierne náročná úloha. Porodíte dieťa, nemôžete s ním byť, prvýkrát ho vidíte s hadičkami kade tade po tele, nemôžete ho zobrať do náručia, pritúliť… Je to úplne iný začiatok mamovania a bábovania, aký by si človek prial. Rodičom predčasniatok by som rada povedala jedno, čo asi aj vedia, ale pre istotu: tí naši malí ľudia, ktorí sa už nevedeli dočkať, kým nás uvidia na vlastné oči, tak prišli skôr, sú nekonečne statoční bojovníci. Sú zázrační a ukazujú nám, že sa dá všetko zvládnuť.“

Kristína Tormová hovorí, že keď jej dcérky ešte ležali v inkubátoroch, púšťala im uspávanky, ktoré dodnes milujú. Deti tú „svoju“ uspávanku intenzívne vnímajú, spája sa im s príjemnými rituálmi, vedia, že s melódiou prichádzajú rodičia, láska a príjemné dotyky, aj keď zatiaľ iba cez výrezy v inkubátoroch. Vďaka tomu, aký je spánok pre predčasniatka podstatný, vznikla špeciálna pieseň – uspávanka – v dielni speváka Petra Cmoríka. Peter Cmorík s manželkou Dankou sú tiež rodičmi predčasniatok, preto bolo najviac prirodzené, aby túto uspávanku zložil a naspieval práve on.

Vypočujte si uspávanku od Petra Cmoríka pre predčasne narodené bábätká TU:

Peter Cmorík hovorí, prečo sa rozhodol zapojiť do kampane Pampers Preemies: Doma máme predčasne narodené dvojičky, takže som si tým všetkým prešiel a pocítil na vlastnej koži, čo to obnáša a aké problémy vznikajú – také, o ktorých som predtým ani netušil, že existujú. OZ malíček a hlavne pani Ľubica Kaiserová stáli pri nás a pomáhali nám od začiatku až kým nás neprepustili z nemocnice, za čo sme im nesmierne vďační. To, že je spánok mimoriadne podstatný, sme zistili takmer okamžite, pretože naše obe deti neboli vôbec spáči, a tak sme bdeli viac ako sme spali po nociach – trvalo to dva predlhé roky. Pamätám si, ako som ich denne 3 hodiny rýchlym tempom a bez jediného zastavenia kočíkoval, lebo iba tak boli schopní spať. Bolo to dobré na kondičku, dávalo to tak 12 kilometrov denne ?  Pospali si ešte v aute, ale to sme sa báli zastať na červenú, aby sa nezobudili… Odvtedy plne chápem frázu niekomu strážiť spánok ?.“

Čo by Peter Cmorík odporučil rodičom predčasniatok?

„Láska k deťom je fakt bezodná a keď si spomíname s Danielou na to obdobie, nechápeme, kde sa v nás vzala tá nadľudská sila, že sme to zvládli. Ostalo v nás také úsmevné konštatovanie, ktoré platí vždy pri deťoch, že Je to len obdobie. Každé predčasne narodené dieťa je veľký bojovník, treba veriť a byť trpezlivý! K tomu tu máme našich skvelých lekárov, o ktorých rady, pomoc a skúsenosti sa netreba váhať oprieť. Chcem dať do pozornosti brožúrku rád pre rodičov predčasne narodených detí od OZ malíček, ktorá nám pomohla mnoho pochopiť a dodala nám istotu a odvahu.“

V rámci kampane je pripravené ešte prekvapenie v spojení s talentovanou ilustrátorkou Tinou Minor, ak sa chcete dozvedieť viac, sledujte Instagram Kristíny Tormovej, pretože pôjde o skutočne krásnu a dobrú vec.

Podporiť predčasne narodené bábätká môžete aj vy! Každým nákupom produktov Pampers v dm drogerie markt do 31.10.2021 pomôžete pokryť náklad na darovanie 1 plienočky Pampers Preemie Protection pre predčasniatka na Slovensku.

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár