Začnite písať

PR ČLÁNKY RODIČOVSTVO

Tipy a inšpirácie ako prispôsobiť domácnosť na dieťa

dieťa

Ako rodič nám určite dáte za pravdu, že deti sú pokladom. A žiadny rodič by si neprial, aby sa jeho deťom niekedy niečo stalo. S príchodom detí do domácnosti, sa toho môže veľa zmeniť. Treba myslieť nielen na ich starostlivosť, ale aj bezpečnosť a v dôsledku toho prispôsobiť domácnosť na život s deťmi. Na čo myslieť pri zariaďovaní interiéru?

Pri deťoch je dôležité zamerať sa hlavne na praktickosť. Je dobré vyberať materiály a dekorácie do domácnosti pre deti, ktoré sú odolné a hlavne ľahko udržiavateľné. Inšpirujte sa našimi tipmi a radami.

Ako zariadiť interiér?

Deti behajú hore-dole, narobia neporiadok, neposedia. Sú však súčasťou rodiny a aj oni by sa mali cítiť bezpečne. Existuje niekoľko spôsobov, ako zariadiť domácnosť, tak, aby vyhovovala aj tým najmenším, bez toho, aby ste sa príliš museli obmedzovať vo vašom štýle.

Obývačka

Odstránenie ostrých rohov je skvelý spôsob, ako urobiť obývačku bezpečnejšou pre deti. Preto pri nákupe stolíkov zvážte tie, ktoré sú okrúhle. Ak sa však nechystáte zakúpiť nové stoly, zadovážte si chrániče rohov, ktoré ochránia vaše dieťa pred poranením o rohy stola či iného nábytku.

Pohovku a kreslá v obývačke najlepšie ochránite hrubšími poťahmi, ktoré neprepustia vodu a iné tekutiny. Snímateľné poťahy majú tú výhodu, že ich môžete vymeniť a vyprať.

Pri výbere konkrétneho čalúnenia vyberajte poťah vhodný pre vaše potreby.

  • Koža je komfortná a príjemná na dotyk. Tekutiny a zvyšky jedla odstránite suchou a čistou handričkou a najlepšie vyčistíte destilovanou vodou.
  • Teflónová látka je momentálne veľmi populárnym poťahovým materiálom, ktorý je odolný proti oderu a neprepúšťa vodu ani mastnotu. Ľahko sa čistí a fľaky stačí pretrieť navlhčenou handrou v čistej vode.
  • Ďalšou možnosťou je nábytok z mikrovlákna. Jeho výhodou je odolnosť voči poškriabaniu, skrčeniu, má dlhú životnosť.

Keď máte deti, určite oceníte aj úložný priestor. Existujú skrine, komody, ale aj rôzne lavice, ktoré vám ponúknu dostatok priestoru na vaše veci, knihy a hračky pre deti, ktoré často používajú. Na konci dňa a ich môžete uložiť, a tak udržať domácnosť čistú a organizovanú.

Vedeli ste, že…

CE certifikát spĺňa všetky normy, a preto sú hračky s týmto označením pre deti bezpečné?

Tipy na čistenie čalúneného nábytku

  • Čalúnený nábytok zbavte prachu použitím vysávaču aspoň 1x týždenne. Zbavíte ho tak prachu, nečistôt a do istej miery aj roztočov.
  • Škvrny odstráňte, čo najrýchlejšie, najlepšou papierovou utierkou či handričkou. Na oživenie farby čalúneného nábytku môžete použiť vodu s trochou octu. Okrem toho, že vyčistí škvrny, látka získa novší vzhľad a žiarivejšie farby.
  • Škvrny od vína na čalúnení posypte ihneď soľou a nechajte pôsobiť, následne použite minerálku, ktorá špinu uvoľní. Prebytočnú tekutinu odsajte papierovou utierkou.
  • Na prilepenú žuvačku postačí obyčajný ľad. Miesto poriadne schlaďte ľadom. Žuvačka zamrzne a vy ju potom už len zoškrabte.
  • Na odstránenie krvi použite studenú mydlovú vodu. Na zaschnuté krvavé škvrny odporúčame roztok z citrónovej šťavy (1 lyžička citrónovej šťavy a 100 ml vody).

Podlaha pravdepodobne trpí pri deťoch najviac. Hlavne vtedy ak máte doma malého majstra, ktorý rád trávi čas remeselníckymi prácami alebo rad tvorí. Podlahu je, preto dôležité starostlivo vybrať. Dnešný trh ponuku široký výber, no odporúčame vám vinylovú. Na rozdiel od laminátovej a drevenej je mäkká, odolná voči oderom a je ľahká na údržbu.

Ak chcete vašu podlahu chrániť, môžete tak urobiť hracou podložkou alebo kobercom. Umiestnite ich do miestnosti a na miesta, kde sa deti hrajú. Ich výhodou je, že výber farieb, veľkosti a štýlov nemá konca a v prípade potreby je možné ich dať profesionálne vyčistiť.

Taktiež nezabudnite na ochranu zásuviek. Ochrana zásuviek znižuje nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom.

Vedeli ste, že…

… najčastejšie dochádza k úrazu dieťaťa doma? Prevrátenie plochej televízie, skrinky alebo stojany na kvety, obarenie horúcim nápojom či vodou, privretie prstov do dverí, či uzatvorenie sa v priestore s nedostatkom vzduchu?

Vypadnutie dieťaťa z okna či balkóna patrí medzi veľké riziká. Zabezpečte okná a dvere, čo zníži nebezpečenstvo pádu malého dieťaťa na minimum.

Vyhnite sa tvrdému nábytku s ostrými hranami. Keďže deti sa rady šplhajú po otvorených dverách skríň či šuplíkov, bezpečnostné pásy zabránia, aby sa skriňa alebo komoda na dieťa prevrátila. Police na knihy a iný veľký kus nábytku taktiež pripevnite k stene.

Kuchyňa

Kuchyne sú spravidla najrušnejšími miestnosťami v dome. Detská zóna môže byť skvelým riešením pre ich aj vaše potreby. Čo sa týka materiálov v kuchyni, vyberajte tie, ktoré sú ľahké na údržbu a na ktorých nie je vidieť prach a špinu.

Kuchynské spotrebiče je dobré mať vstavané a v takej výške, aby deti na ne nedosiahli. Pravdepodobne najbezpečnejšia je indukčná varná doska. Keďže sa zahrieva iba povrch priamo nad hrncom alebo panvicou, riziko popálenia výrazne klesá. Ďalšou možnosťou je aj šírkovo nastaviteľná ochrana variča, ktorá zabráni dieťaťu dosiahnuť na varič či ohrievaný hrniec.

Kuchynský stôl najlepšie ochránite pvc obrusmi, ktoré sa ľahko čistia a utierajú.

Extra tip

Keďže malé deti rady objavujú svet, chcú sami všetko preskúmať, otvorové i priestorové zábrany umožňujú obmedzenie pohybu detí iba do bezpečných oblastí. Existuje niekoľko možností, ktoré sa hodia prakticky do všetkých miest, kde chce dieťa ochrániť či už na dvere, na balkón alebo na schodisko.

Kúpeľňa

Deti môžu nahromadiť veľa neporiadku, preto sa aj do kúpeľne hodia skrinky s možnosťami úložiska. V skrinke nad umývadlom, kam deti nedosiahnu, môžete uschovať lieky, ostré predmety a iné veci, v bezpečí. Zadovážte deťom malý stolček alebo taburetku, aby sa ľahšie dostali k toaletám a umývadlám.

Uistite sa, že do vane a sprchy používate protišmykové podložky, klzký povrch môže byt‘ pre deti nebezpečný. Zvážte nainštalovanie zariadení proti obareniu alebo vodu vždy kontrolujte teplomerom.

Aj do kúpeľne vám odporúčame vhodnú podlahu, ktorá je ľahká na údržbu či už keramické dlaždice alebo vinyl.

Balkón, dvor, záhrada

K dôležitým priestorom samozrejme patrí aj vonkajší exteriér, kde sa deti môžu hrať a šantiť. Ale aj tento priestor si vyžaduje prípravu. Pri dvore alebo záhrade dbajte na zrovnaný terén, aby sa na ňom dalo chodiť a vyložte ho dlažbou. Priestor na hranie im zaobstaráte pieskoviskom, šmýkačkou, trampolínou alebo hojdačkou.

Tip: Nezabudnite na oplotenie ak bývate v blízkosti cesty.

Bohužiaľ ani pri tom najlepšom zabezpečení domácnosti si nikdy nemôžete byť istí, že dieťa nevymyslí niečo, čo by vás ani vo sne nenapadlo. Neustále dohliadať na dieťa je v podstate nemožné, avšak ak s našimi tipmi prispôsobíte vašu domácnosť, môžete riziká minimalizovať.

Autor: DOMINIKA BLCHOVA

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár