Začnite písať

PÔROD TEHOTENSTVO

Slovenská rarita: Mladej mamičke sa narodili štvorčatá

Približne 9% detí na Slovensku sa narodí predčasne. Práve 17. november je venovaný aj týmto detičkám, ktoré si práve kvôli svojmu skorému príchodu na svet vyžadujú oveľa väčšiu pozornosť a starostlivosť. 

V košickej nemocnici tento deň budú oslavovať tak trochu netradične – až 4-násobne. Koncom októbra tam totiž 27-ročná mama Veronika priviedla štyri predčasniatka, krásne, zdravé ratolesti, dve dievčatká: Elišku a Noemi a dvoch bračekov: Huga a Damiána.

Bol to veľký šok

Najskôr nám povedali, že to budú trojčatá, už to bol dosť veľký šok. Ale asi o tri týždne na to, mi lekár oznámil, že vidí aj štvrté. Bol to veľký šok, ale zvládli sme to a pripravili sme sa na situáciu,“ hovorí mamka čerstvých slovenských štvorčiat. Mesiace tehotenstva mala krásne. „Som hlavne vďačná, že hoci hrozilo veľa komplikácií, všetkému sme sa vyhli. V nemocnici som ležala len pár dní, takže som si tehotenstvo aj pekne užila.

Veľmi jej pomáha manžel. „Otecko je úžasný, bol to on, kto ma najviac upokojoval od začiatku a stále upokojuje, že to spolu všetko zvládneme. Bábätkám sa všetkým darí a pekne priberajú, keď budú v poriadku a budú mať nad dve kilá, môžu ísť postupne domov.
Štyria súrodenci sa musia naučiť všetko naraz – dýchať, sať, papať, prehĺtať. „Našťastie mám k nim tu, v Detskej fakultnej nemocnici na Oddelení neonatologickej intenzívnej medicíny(DFN) neobmedzený prístup. Prebaľujeme ich, nakŕmime ich spolu so sestričkou všetkých štyroch. Bábätká môžem brávať na ruky, aj klokánkovať, podľa ich stavu a možností,“ dodáva spokojná mamka. Bábätká sú zdravé a vďaka špičkovej starostlivosti, ktorú im poskytujú v DFN si ich rodičia budú môcť čoskoro zobrať domov.

Veľká radosť v UNLP aj DFN

Veľkú radosť z predčasne narodených štvorčiat mali obe nemocnice. „Oproti štandardnému pôrodu je to veľký rozdiel, takže sme radi, že pôrod cisárskym rezom dopadol veľmi dobre a že následná starostlivosť o bábätká v DFN je špičková,“ uviedol generálny riaditeľ UNLP MUDr. Ján Slávik, MBA., ktorý spolu s riaditeľkou DFN Košice MUDr. Jaroslavou Feketeovou odovzdal mamičke plienkovú tortu a monitory dychu pre všetky 4 bábätká.

Viacpočetná gravidita je zriedkavá

Oproti štandardnému pôrodu je to veľký rozdiel. Veľa krát končí viacpočetná gravidita cisárskym rezom, u troch a viacerých detí takmer 100%. Pričom veľa krát je nevyhnutné vykonať predčasný cisársky rez, teda predčasný pôrod, ako to bolo aj v tomto prípade. Aby sme neohrozili život niektorého z bábätiek, ani zdravie matky,“ vysvetľuje MUDr. Urdzík.

Aj starostlivosť o mamičku, ktorá čaká viac bábätiek, je intenzívnejšia. „Budúca mamička prichádza častejšie na kontroly, spravidla každé dva týždne. Veľa krát sa stáva, že takéto mamičky musíme opakovane prijať aj na hospitalizáciu do nemocnice, na sledovanie alebo, aby sme realizovali zákroky, ktoré zabránia prípadnému hroziacemu predčasnému pôrodu, či potratu. Podobne to bolo aj v tomto prípade,“ uzatvára prednosta.

Predčasniatka si musia svoj život vybojovať

Na Slovensku sa narodí približne 9% z 55-tisíc porodených detí predčasne. Mnohé opúšťajú nemocnice po dlhých týždňoch, či mesiacoch. Niektoré „predčasniatka“ si žiaľ nesú do života aj vážne dôsledky svojho skorého príchodu na tento svet. Skúsenosti aj s extrémne malými a nezrelými novorodencami v kritickom stave má MUDr. Peter Krcho, PhD., primár Neonatologického oddelenia UNLP Košice na Tr. SNP, ktorý sa o zdravie novorodencov stará už 32 rokov: „Bol som súčasťou tímu, ktorému sa podarilo zachrániť dieťa s pôrodnou hmotnosťou 480 gramov.“
Predčasne narodené dieťa prichádza na svet pred ukončeným 36. týždňom tehotenstva, za dolnú hranicu životaschopnosti plodu sa považuje 24. týždeň alebo váha 500g.

V UNLP sa predčasne narodí okolo 250 detí ročne

Neonatológovia a zdravotnícky kolektív sú vždy veľkou nádejou rodín s predčasne narodenými deťmi a radia im aj na ďalšej neľahkej ceste životom „Najviac sa ich rodí s pôrodnou váhou od 1500 do 2 500 gramov. Tieto deti majú adaptačné ťažkosti, najväčšie problémy majú s pľúcami, potrebujú podporu v dýchaní, na to nadväzuje funkcia srdca, nezrelé je trávenie, vylučovanie, dieťa má tenkú pokožku, nedokáže adekvátne regulovať telesnú teplotu.“

Prednosta Urdzík dodáva: „Najmä u viacpočetných gravidít (viac ako 3 plody) je veľmi náročné naplánovať dátum pôrodu, keďže podmienky sa tam môžu meniť z hodiny na hodinu, nie zo dňa na deň. Samozrejme, že musíme pri tom prísne sledovať plody, či u nich nedochádza k zaostávaniu v raste a či plodom nehrozí nedostatok kyslíka. Ak spozorujeme, že niečo nefunguje, je potrebné pristúpiť k cisárskemu rezu.“

Zdroj foto: unlp.sk

My, Akčné mamy, prajeme šťastnej rodinke veľa zdravia

a novopečeným rodičom veľa síl. 🙂

 

Tagy

1 Komentár

Zanechaj nám svoj komentár