Začnite písať

Uncategorized

Odporúčania ministerstva školstva pre žiakov a učiteľov k situácii na Ukrajine

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v reakcii na štvrtkové udalosti kontaktovalo všetky poradenské centrá a pripravilo pre učiteľov a žiakov odporúčania, ako sa vysporiadať s prežívaním pocitov pri slovách o vojne.

Šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS) tiež rokoval s prezidentom Slovenskej rektorskej konferencie Rudolfom Kropilom, predstaviteľmi SK8, ako aj riaditeľmi Regionálnych úradov školskej správy o prípadných možnostiach spolupráce a ponúknutí pomoci v súvislosti so situáciou na Ukrajine.

Učitelia z Ukrajiny sú na Slovensku

Odbor komunikácie a marketingu ministerstva školstva zároveň informoval, že všetci štyria slovenskí učitelia, ktorí boli ešte vo štvrtok na Ukrajine, sú už na Slovensku.

„Bol by som rád, aby učitelia v týchto dňoch venovali čas vysvetľovaniu tejto situácie žiakom a študentom z pohľadu histórie, ktorá sa nesmie opakovať. Tiež by mali upozorniť svojich žiakov, aby čerpali informácie len z overených a dôveryhodných zdrojov,“ uviedol Gröhling.

Veľkokapacitný seminár pre psychológov

Rezort školstva požiadal všetky poradenské centrá na Slovensku o zverejnenie kontaktu poradne viditeľne na ich webovej stránke, v prípade možnosti aj o zriadenie krízovej linky, na ktorej bude non-stop dostupný zamestnanec poradenského zariadenia a o zaslanie informácie školám, že sú im v prípade potreby k dispozícii.

Ministerstvo má v pláne informovať školy o postupe na zvládnutie krízovej situácie. Zorganizovať sa má aj veľkokapacitný seminár pre školských psychológov k zvládaniu komunikácie o vojnovej situácii na Ukrajine a jej dôsledkoch.

Priamo riadená organizácia ministerstva školstva Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) plánuje zverejňovať základy klinických krízových rád na zvládanie krízových situácií, ako aj ďalšie podporné materiály. Na webovej stránke VÚDPaP pribudne aj špeciálna záložka ku krízovej intervencii.

Odporúčania pre žiakov

Kontakty na linky pomoci

Zdroj:

Webnoviny – Gröhlingovo ministerstvo kontaktovalo všetky poradenské centrá, pripravilo pre žiakov a učiteľov rôzne odporúčania. © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s.

Facebook Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

Tagy