NAČÍTAVAM

Začnite písať

AKČNÉ TIPY MÓDA ŠPORT

Móda pre dospievajúcich. Spoznajte najpopulárnejšie značky od Converse po Nike alebo adidas!

Share

Módne, prikladajúce dôraz na pohodlie, funkčnosť, trvácnosť a príťažlivé vzory.  Ak vám váš junior už nejakú dobu píli uši, že chce nové botasky, rozhodne si prečítajte náš dnešný článok, v ktorom vám priblížime históriu štyroch kultových značiek.

Expert na tenisky – Converse

Dá sa aj napriek obrovskej konkurencii na trhu stvoriť originálny model obuvi, ktorý sa bude dlhé roky po svojej premiére tešiť obrovskému záujmu fanúšikov pohodlia a davom nasledovníkov? História značky Converse, ktorej sortiment na vás už teraz čaká v internetovom obchode a kamenných predajniach, je dôkazom toho, že rozhodne áno!

Všetko sa začalo v roku 1908, keď sa nejaký Marquis Mills Converse rozhodol založiť vlastný obuvnícky podnik s hrdo znejúcim názvom Converse Rubber Shoe Company, ktorý sa mal zaoberať výrobou trvácnych a precízne spracúvaných topánok s textilnými zvrškami a gumenými podrážkami odpovedajúcimi na potreby detí, žien a mužov.

Prvým projektom označeným logom Converse boli však… topánky na basketbal, ktoré mali raz a navždy vyriešiť problém zle prispôsobenej, rozpadajúcej sa obuvi, ktorá sťažovala predvedenie svojich schopností na ihrisku. Mesiace ťažkej práce priniesli očakávaný výsledok – vyššie tenisky s charakteristickou gumenou špičkou chrániacou prsty najčastejšie vystaveńé úrazom, pritiahli pozornosť nielen amatérov, ale aj profesionálnych pretekárov, medzi ktorými bol vtedy aj jeden z najlepších basketbalistov – Charles „Chuck” Taylor. Basketbalista značku kontaktoval zaujímajúc sa o možnosť vylepšenia vypusteného modelu obuvi a tak sa začala ich dlhoročná spolupráca, ktorej výsledkom bolo stvorenie línie tenisiek Converse Chuck Taylor All Star, ktoré sú až do dnešných dní jedným z najslávnejších a najobľúbenejších produktov tejto americkej značky.

Nie je to však jediný typ sortimentu, ktorý môžeme nájsť v ponuke Converse – s postupom času sa značka rozhodla značne rozšíriť typ ponúkaných produktov a už mnoho rokov medzi dostupnými modelmi označenými charakteristickým logom s hviezdou môžeme nájsť aj tričká, longsleeve, mikiny typu crewneck a modely s kapucňou, dámske crop topy, šiltovky, zimné beanie, ruksaky, ľadvinky, ako aj tenisky a sneakers v klasickej jednofarebnej verzii, aj tie ozdobené farebnými motívmi, napr. kresbami Keitha Haringa – newyorskej legendy, ktorej diela si cenil aj samotný kráľ pop-artu Andy Warhol.

Značka, ktorá sa narodila z lásky ku skateboardu – Vans

Značka, ktorá sa zapáči všetkým milovníkom skateboardu, BMX-ov a kolobežiek, ktorí by najradšej nikdy neopúšťali skatepark je firma pochádzajúca priamo zo slnečnej Kalifornie, Vans. Ak ešte nepoznáte jej históriu, dovoľte, aby sme vám ju trochu priblížili.

Značka, ktorej čierny model nízkych tenisiek ozdobený po bokoch bielym jazzovými prúžkom si získal srdcia ľudí takmer na každom kontinente, vznikol presne 16. marca 1966, keď sa Paul Van Doren spolu s trojicou priateľov (Jimom Van Dorenom, Gordym Leem a Sergeom D´Eliom) rozhodol konečne splniť dlhodobo odkladaný sen o otvorení obuvníckej predajne. Hoci spočiatku obuv výlučne distribuovali, neskôr skonštatovali, že je najvyšší čas začať navrhovať vlastnú obuv a tak boli v čoraz populárnejšom obchode v meste Anaheim priamo z výrobnej linky predávané tenisky (a konkrétnejšie kultový model Vans Authentic), ktoré sa zapáčili najmä surferom a skaterom.

K obrovskému úspechu (a samozrejme aj rozhlasu) akým sa veľmi rýchlo mohla tešiť fabrika obuvi Van Doren Rubber Company sa nepochybne pričinili revolučné autorské riešenia používané na výrobu tenisiek, ktoré by ste márne hľadali u početnej konkurencie. Jedným z nich je vulkanizovaná podrážka z vulkanizovanej gumy odolnej voči opotrebovaniu, ktorú neohrozí ani intenzívne používanie a to práve vďaka tomu, že Vansy si získali srdcia takmer všetkých skaterov. Charakteristické nízkoprofilové tenisky s hnedým mriežkovaným dezénom si zamiloval celý svete a majitelia značky si k spolupráci prizvali kráľov skateboardu – Tonyho Alvu a Staceyho Peraltu, ktorí odvtedy zodpovedali za líniu Vans Era z roku 1976.

Spolupráca sa ukázala byť skvelým nápadom a časom sa k šnurovaným modelom pridali dodnes milované nazúvané Slip-ony od Vans Old Skool a dobrá povesť značky rýchlo dostihla aj všetky tie osoby, ktoré so skateboardom veľa spoločného nemajú. Súčasné projekty označené logom Vans sú populárne po celom svete a ku rôznorodej kolekcii tenisiek s nízkym a vysokým profilom sa pridala aj kolekcia oblečenia pre ženy, mužov a juniorov v doslovne každom veku, o čom najlepšie svedčí fakt, že čiernobiele tenisky Vans Old Skool sa napríklad predávajú ako teplé rožky aj napriek množstvu iných atraktívnych projektov od konkurencie.

Športovo-streetwearový profesionál – Nike

V garderóbe/šatníku vášho juniora chýba pohodlné športové oblečenie, ktoré by mohlo predstavovať úspešný základ alebo aj štýlové ukončenie street style outfitov? V tom prípade najvyšší čas dať šancu jednému z najslávnejších amerických športových podnikov na svete, čiže samozrejme Nike.

Značka založená v Oregone v roku 1964 Philom Knightom – milovníkom a aktívnym ľahko atletickým pretekárom a jeho trénerom Billom Bowermanom mala spočiatku dlhý názov: Blue Ribbon Sports a zaoberala sa hlavne distribúciou športovej obuvi od vtedy uznávaného japonského výrobcu Onitsuka Tiger (teraz Asics), ktorá bola predávaná z kufra auta. Aj napriek tomu, že začiatky neboli práve najľahšie, história BRS by nepochybne mohla predstavovať skutočný american dream, keďže v prvom roku existencie firma predala 1300 párov obuvi, a už o rok neskôr dosiahla príjem vo výške presahujúcej 20 tisíc USD, čo bolo na tie časy veľmi veľkou sumou a umožnilo Philovi a Billovi otvoriť si svoj prvý vlastný obchod v Santa Monica.

Ako je všeobecne známe, v živote sa častokrát potvrdí pravidlo „Nič netrvá večne“ a tak bolo aj v tomto prípade, keď bola v roku 1971 ukončená spolupráca s Onitsuka a ešte v tom istom roku sa na policiach obchodov objavila prvá línia obuvi s hrdo znejúcim názvom Swoosh, ktorá bola ozdobená po dnes známym symbolom. Línia obuvi venovanej športovej aktivite urobila dojem na každom fanúšikovi aktívneho trávenia času, čo bolo skvelým nakopnutím k ďalšej činnosti značky, ktorá ešte len kládla prvé kroky, a tak v roku 1978 došlo ku rebrandingu – Blue Ribbon Sports sa zmenila na Nike a heslo „Just Do It“, ako aj impozantná kolekcia rôznorodých, dostupných projektov spôsobili, že správy o tomto zaujímavom hráčovi na športovo-streetwearovom trhu sa veľmi rýchlo rozniesli po celom svete.

Novátorské riešenia, pútavý dizajn, komfort, pohodlie a doteraz neznáme konštrukcie, ktoré predstavovali (a stále predstavujú) také kultové modely tenisiek, ako napríklad tenisky inšpirované vzhľadom katedrály Notre Dame – Air Force 1, Nike Air Max vybavené vzduchovým vankúšikom, obľúbená obuv Forresta Gumpa – Nike Cortez, alebo aj charakteristický projekt s vysokými zvrškami – Nike Blazer, spôsobili, že legenda Nike stále rastie a niektoré modely obuvi aj oblečenia sa vypredávajú skutočne expresným tempom. Dokonalým príkladom sú tenisky predstavujúce priam povinný model v kolekcii každého sneakerheada, ktorý si cení sám seba – Air Jordan 1, čiže tenisky z línie označenej priezviskom legendy NBA – Michaela Jordana, ktorý s Chicago Bulls 5-krát získal majstrovský titul. Nepochybnou prednosťou projektov označených logom Swoosh je fakt, že sa skvele osvedčia na bežný deň aj ako element tréningového oblečenia a všetko vďaka vysoko kvalitným materiálom a módnym strihom, ako aj originálnym vzorom.

Nemecký gigant, ktorého si zamiloval celý svet – adidas

V skupine značiek pre dospievajúcich nemohla samozrejme chýbať ani značka adidas, čiže športová firma, ktorá sa môže pochváliť viac než 97-ročnou búrlivou históriou. Hoci mnohým osobám sa to bude zdať dosť prekvapivé, táto značka, ktorá má na konte spoluprácu o. i. s Pharellom Williamsom a Kanyem Westom sa vôbec nenarodila v USA, ale v… Nemecku! Práve tam si v roku 1924 dvojica bratov: Adolf a Rudolf Dasslerovci založili vlastný podnik zaoberajúci sa výrobou obuvi pre vojakov, ako aj amerických a nemeckých športovcov, ktorí sa zúčastňovali Letných olympijských hier v Berlíne v roku 1936.

Žiaľ aj napriek mnohým úspechom, v prípade tejto firmy sa pomerne rýchlo potvrdilo, že spájanie pracovného života s osobným nie je vždy dobrým nápadom a výsledkom výrazných rozdielov medzi víziou budúcnosti podniku a vnútro rodinných rozporov bolo v roku 1948 rozdelenie Gebruder Dassler Schuhfabrik na dve nezávislé firmy: jedna Adiho – adidas a riadená Rudolfom značka Ruda, ktorá sa po čase zmenila na všetkým dobre známu… Pumu! Hoci niektorým sa to môže zdať pomerne prekvapujúce, fakty sú také, že dve najslávnejšie športové značky mali presne taký istý začiatok a treba objektívne priznať, že obe značky sa môžu pochváliť skutočne zaujímavým, vysoko kvalitným sortimentom pokiaľ ide o tenisky a obuv určenú špeciálne na šport, ako aj kolekcie oblečenia, ktoré sú nezriedka tvorené návrhármi (napr. kolekcia Stella McCartney) a legendárnymi predstaviteľmi hudobného sveta (spolupráca s firmou tragicky zosnulého rapera Nipseyho Husslea – The Marathon Clothing a Pumy).

Aké modely môžeme nájsť v sortimente označenom troma charakteristickými prúžkami, logom s trojlístkom alebo adidas Trefoilom? Musíme priznať, že kolekcia adidas aktuálne dostupná v Sizeer venovaná dospievajúcim je skutočne rôznorodá! Medzi pripravenými projektami sa nachádzajú o. i. legendárne tenisky adidas Superstar s charakteristickou gumenou špičkou v tvare mušle, ľahké a nízkoprofilové tenisky adidas Ninja ZX 2K Boost J, ktoré boli vytvorené spolu s populárnym gamerom, čoraz obľúbenejšie basketbalové kicks adidas Forum Low, ako aj teplákové nohavice, legíny, tričká, mikiny, športové šaty a doplnky, ktoré sa skvele osvedčia nielen pri vykonávaní obľúbeného športu alebo víkendového cyklistického výletu, ale aj ako funkčný a módny každodenných setov.

Čo sme pre vás v Sizeer ešte pripravili? Prezrite si kompletnú ponuku, v ktorej na vás čakajú najžiadanejšie modely takých značiek, ako Alpha Industries, DC, Etnies, Fila, Jordan, Lacoste, Levi’s, New Balance, New Era, O’neill a mnoho ďalších populárnych výrobcov.

Tagy