Čo jesť a nejesť, ak vám v tehotenstve zistili anémiu?
Tehotenstvo je výnimočným obdobím v živote každej ženy. Ani tento stav sa však nemusí zaobísť celkom bez problémov. Jedným z nich môže byť aj anémia, čiže chudokrvnosť.
Čo rozumieme pod pojmom anémia?
Tehotenská anémia obyčajne nebýva zapríčinená primárnou poruchou krvotvorby. Väčšinou sa jedná o odraz fyziologických zmien, ktoré súvisia s nárastom objemu krvi v tele. Zvyšuje sa tvorba červených krviniek a organizmus na to potrebuje disponovať dostatočnými zásobami železa, ktoré je základom červeného krvného farbiva hemoglobínu. Práve vďaka tomuto farbivu dokážu červené krvinky transportovať kyslík z pľúc k jednotlivým bunkám a následne odvádzať oxid uhličitý späť do pľúc, aby sa vylúčil von z tela. Priemerná hladina hemoglobínu sa u žien pohybuje medzi 120 – 160 g/l. Pokiaľ jeho množstvo klesne pod hranicu 120 g/l, hovoríme o anémií, ktorá sa ďalej delí na 3 stupne:
- ľahkú – hemoglobín nad 100 g/l
- stredne ťažkú – hemoglobín 80-100 g/l
- ťažkú – hemoglobín pod 80 g/l
Anémia nie je chorobou v pravom zmysle slova. Jedná sa skôr o syndróm, ktorý vzniká súhrou viacerých príčin. Príznaky anemického syndrómu bývajú často nevýrazné, no aj tak patrí k najčastejším vnútorným ochoreniam u žien počas obdobia tehotenstva.
Príznaky anémie
Lekár pri diagnostike vychádza z bežnej anamnézy, klinických vyšetrení a rutinných laboratórnych testov pri odbere krvi. V rámci vyšetrenia sa sledujú najmä tieto príznaky:
- bledosť pokožky a slizníc
- nedostatočné zásobene organizmu kyslíkom
- malátnosť
- slabosť, častá únava
- znížená výkonnosť, či intolerancia záťaže
- búšenie srdca
- bolesti hlavy
- poruchy spánku a koncentrácie
- hučanie v ušiach
- zvýšená citlivosť na chlad a nechutenstvo
Lekár však dokáže anémiu jednoducho odhaliť aj z laboratórnych testov podľa už spomínaných hodnôt. Určite mu však počas kontroly spomeňte, pokiaľ na sebe zbadáte niektorý zo spomínaných príznakov.
Príčiny vzniku anémie
Počas tehotenstva sa objem krvi zväčšuje takmer o 50% na podporu vás i vášho rastúceho bábätka. Kvôli tomu sa znižuje koncentrácia hemoglobínu v krvi. Vznik anemického syndrómu súvisí s nedostatočnou zásobou živín, ktoré sú dôležité pre správny vývoj bábätka. Medzi najčastejšie príčiny vzniku tehotenskej anémie patria:
Nedostatok železa
Táto forma sa nazýva sideropenická a tvorí 75 – 95% prípadov anémie u tehotných žien. Je to najmä z dôvodu zvýšenej potreby železa počas gravidity. Budúce mamičky by podľa odporúčaní mali prijímať v tomto období aspoň 20 mg elementárneho železa denne, niektoré zdroje dokonca uvádzajú hodnotu až 60 mg. V prípade nedostatočného príjmu alebo vstrebateľnosti sa železo potrebné pre vývoj plodu čerpá zo zásob matky. No ak sa vyčerpajú aj tieto zdroje, môže dôjsť až k predčasnému pôrodu alebo následným popôrodným depresiám u matky.
Nedostatok kyseliny listovej a vitamínu B12
Nedostatok kyseliny listovej je menej častý ako nedostatok železa. Napriek tomu sa odporúča, aby ženy, ktoré plánujú tehotenstvo, zaradili do stravy doplnok s obsahom kyseliny listovej. Odporúčaná denná dávka 0,4 mg kyseliny listovej zabezpečí zníženie rizika vzniku defektu neurálnej trubice. Nakoľko sa jedná o vitamín rozpustný vo vode, tak sa nemusíte obávať predávkovania. Nadbytok sa jednoducho vyplaví močom. V prípade nedostatku vitamínu B12 sa vyžaduje ďalšia diagnostika, ktorá by mala vylúčiť iné pridružené ochorenia vstrebávania tohto vitamínu.
Infekčné príčiny
Tieto formy anémie sú u nás veľmi vzácne. Väčšinou sú spojené s rôznymi ochoreniami vírusového typu (HIV, hepatitídy a pod.). Môže ich spôsobovať aj malária, brucelóza alebo tuberkulóza.
Užívanie liekov v tehotenstve
Niektoré druhy liekov môžu spôsobiť počas tehotenstva vznik anémie. Je preto dôležité sa poradiť so svojím gynekológom, pokiaľ máte lieky, ktoré užívate pravidelne. Lekár vám následne pomôže nastaviť vhodnú formu medikácie.
Vstrebávanie železa v organizme
Denne človek stravou prijme 10 – 15 mg železa. Z tohto množstva sa následne vstrebe v tenkom čreve asi 0,5-1,5 mg. Za fyziologických okolností sú straty železa z organizmu pomerne malé (1 mg denne) s výnimkou žien v období menštruácie. Zvýšenú spotrebu železa v období tehotenstva dokáže telo matky efektívne kompenzovať zvýšenou resorpciou, čiže vstrebávaním železa v tráviacom trakte a to až o 30%. Až v prípade, kedy dôjde k vyčerpaniu dostupných foriem železa, začnú sa znižovať samotné hladiny hemoglobínu v krvnom sére.
Prevencia a liečba anémie z nedostatku železa
Najlepšou prevenciou nedostatku železa je pestrá strava. Tehotné ženy ale aj snažilky by sa mali vyhnúť rôznym populárnym diétam, ktoré propagujú vynechávanie niektorej zložky stravy. Najmä vynechávanie mäsa môže viesť k nedostatočnému prísunu železa do organizmu. Odhaduje sa, že až 50% žien neprijíma denne odporúčané dávky tohto esenciálneho prvku. Úprava deficitu najčastejšie spočíva v podávaní železa vo forme tabletiek. Dĺžka liečby je individuálna, ale väčšinou trvá niekoľko týždňov alebo aj mesiacov. Príznaky tehotenskej anémie však zvyknú vymiznúť do 8 týždňov po pôrode, kedy sa už aj telo matky pomaly vracia do normálneho stavu.
Mnohé tehuľky však nemusia dobre znášať suplementáciu železom, nakoľko určité formy dráždia sliznicu čreva alebo vedú k problémom so zápchou. Viacero štúdií, však došlo k záverom, že ženy, ktoré pravidelne užívajú odporúčané dávky železa v tehotenstve majú:
- nižšie riziko anémie počas pôrodu
- vyššie hladiny hemoglobínu v dobe pôrodu aj počas šestonedelia
- nižšie riziko pôrodu dieťaťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou
- nižšie riziko predčasného pôrodu
Anémia a strava
Výživa môže byť pri anemickom syndróme spúšťačom, alebo pôsobiť preventívne. Samotná liečba pomocou stravy je už v prípade stredne ťažkej a ťažkej anémie málo účinná. V danom stave však môže mať veľmi priaznivý podporný účinok a preto je dobré vedieť, na ktoré potraviny sa zamerať.
Železo + vitamín C = ideálna kombinácia
Je všeobecne známe, že na vstrebávanie železa v čreve priaznivo pôsobí práve vitamín C, resp. kyselina askorbová. Je to však len taká polovičná pravda. V strave sa železo nachádza väčšinou v dvoch formách. V hémovej forme zo živočíšnych produktov, ako je mäso, vajcia a v nehémovej, ktorá je obsiahnutá v rastlinných produktoch. Táto je pre človeka oveľa ťažšie vstrebateľná.
Výskumy potvrdili, že vitamín C má pozitívny vplyv práve na nehémovú formu, zatiaľ čo hémová forma nie je závislá od množstva kyseliny askorbovej v strave a bude sa vstrebávať rovnako. Pokiaľ však chcete mať istotu, že vaše telo vstrebe dostatok železa v akejkoľvek forme, nie je od veci si to poistiť. Konzumáciou potravín so zvýšeným obsahom vitamínu C určite nič nepokazíte. Môžete si napríklad pokvapkať mäso citrónovou šťavou, alebo pridať citrón do zálievky šalátu. A zelenina ako príloha k jedlu by mala byť samozrejmosťou.
V prípade, že sa chcete zamerať na prevenciu vzniku anémie, sústreďte sa najmä na tieto potraviny:
- červené mäso (hovädzie, teľacie, pečienka) – zdroje najlepšie vstrebateľného železa
- zelené druhy zeleniny (šalát, brokolica, kel, pór, špenát) – zelené farbivo chlorofyl má podobnú štruktúru ako hemoglobín
- sušené marhule, broskyne, hrozienka – v sušenom ovocí sú živiny koncentrovanejšie
- celozrnné pečivo
- vajcia – zdroj vitamínu B12
- cvikla a cviklová šťava
- arašidy a vlašské orechy – v prípade, že na ne nemáte alergiu
- ovsené vločky
- čerstvé bylinky – pažítka, petržlenová vňať
Potraviny a ich zložky znižujúce vstrebávanie železa v tráviacom trakte:
- fytáty (najmä v obilninách)
- vápnik (v mlieku, mliečnych výrobkoch, vaječnom bielku)
- fosfáty (kola a limonády)
- triesloviny (v káve, čaji, víne)
- potraviny s vysokým obsahom vlákniny
- čokoláda
Môže sa zdať, že si jednotlivé body navzájom odporujú, ale treba na vec zaujať komplexnejší pohľad. Príroda to zariadila tak, že vo väčšine druhov potravín sú zložky, ktoré majú pozitívny aj negatívny účinok. Dôležité je zamerať sa na pestrý jedálniček, kde sa jednotlivé živiny budú navzájom dopĺňať. Riziko vzniku anémie z nedostatku železa narastá aj v prípade vegetariánskej či vegánskej stravy. Takýto typ stravovania je napríklad nevhodný aj pre deti v dojčenskom období a puberte, kedy sú nároky organizmu na železo najvyššie.
Stravovacie tipy, ktoré podporia vstrebávanie železa
- čaj a kávu pite s odstupom aspoň 1-2 hodiny po konzumácii mäsového pokrmu
- mäsové pokrmy konzumujte spolu s ovocnými šťavami alebo ovocím s obsahom vitamínu C
- mlieko a mliečne výrobky konzumujte radšej samostatne, ako s mäsovými pokrmami
- potraviny, ktoré obsahujú látky znižujúce vstrebateľnosť železa konzumujte s potravinami chudobnými na železo (napr. celozrnné pečivo s čajom a mliečnymi produktami)
- v prípade, že nekonzumujete mäso alebo vajcia zo zdravotných alebo iných dôvodov, nezabudnite na dopĺňanie vitamínu B12 a kyseliny listovej vo forme výživových doplnkov
Zdroj foto: pexels.com