Začnite písať

MAMA A KARIÉRA

Jana Sliacka: Matky sú pre zamestnávateľa dobrou voľbou. Pracujú efektívnejšie a rýchlejšie

prácu po materskej

Návrat do práce po materskej dovolenke. Máme sa kam vrátiť? Resp. chceme sa vrátiť tam, kde sme pracovali v období pred deťmi? Máme uviesť materskú dovolenku v životopise? Kedy je vhodné spýtať sa na plat? Či nepýtať sa vôbec? Budeme stíhať osemhodinový pracovný úväzok? Ako ísť do práce a nezblázniť sa z toho?

Konkrétne praktické a odborné tipy poskytla vo webinári odborníčka Jana Sliacka, zo spoločnosti cvmango a partnerka z Klubu akčných žien.

Výzva a nie problém

Hľadanie práce po materskej dovolenke je dobré vziať ako výzvu a nie ako problém. Nerobiť z toho strašiaka napriek predsudkom, ktoré v našej spoločnosti sú a častokrát sa s nimi stretávame. Ako z toho však vyjsť ako víťaz?“ hovorí a pýta sa odborníčka Jana Sliacka.

Ešte pred samotným hľadaním práce, je dobré zodpovedať si na otázky, nad ktorými sme sa nezamýšľali v čase pracovného kolobehu:

 • Prinášala nám práca, ktorú sme vykonávali doteraz, radosť?
 • Cítime z nej naplnenie?
 • Chceme sa vrátiť do pôvodného zamestnania?
 • Ktoré činnosti ma napĺňali uspokojením, posúvali ma dopredu?
 • Čo by som chcela robiť? Aká je moja “vysnívaná” pracovná pozícia?
 • Zvládnem robiť osem hodín denne, mám osobu, ktorá mi pomôže s deťmi?
 • Som ochotná pracovať nadčasy a ísť na služobné cesty? Ak áno, kto bude s deťmi?

Nebáť sa spýtať

Samotná Jana Sliacka hovorí o svojej osobnej skúsenosti, keď sa po materskej dovolenke v čase, keď deti mali 2 r. a 4 r., vracala do práce. Nevedela si predstaviť pracovať 8 hodín denne 5 dní v týždni. Skúsila sa spýtať zamestnávateľa, či by sa dalo dohodnúť na štyroch pracovných dňoch. A uspela. Takisto sa dá znížiť pracovný úväzok napr. na 6-hodinový. Áno, možno zarobíme o niečo menej, ale koľko stresu si ušetríme? Aspoň na začiatku, na rozbeh po materskej dovolenke je dobré začať „miernejšie“ a postupne sa rozbiehať.

Prečítajte si aj: Chcete zmeniť prácu? Vyskúšajte kariérne poradenstvo

Žena po materskej dovolenke je dobrou voľbou pre zamestnávateľa

Hoci pre mnohých je ešte žena po materskej strašiakom a nie všetci zamestnávatelia sú tomu otvorení, postupne badať pomalé, ale isté lámanie bariér. Zamestnávatelia zisťujú, že ženy s deťmi pracujú efektívnejšie, rýchlejšie, nestrácajú čas vykecávaním pri kávičke alebo dlhými fajčiarskymi prestávkami. Chcú si urobiť robotu a ponáhľajú sa domov. Často za šesť hodín urobia viac ako iný človek za osem hodín.

Netreba sa však báť opýtať sa. Jana hovorí o skúsenosti kolegyne z HR, ktorá mala predtým veľmi dobrú pracovnú pozíciu a v čase pred deťmi nikdy nemala problém nájsť si prácu. Dokonca si vždy vyberala z viacerých ponúk. Po materskej dovolenke však absolvovala X pohovorov, kde nakoniec vybrali inú mamičku, ktorá neuviedla v životopise, že má deti. Nakoniec sa táto žena zamestnala na základe referencie a zamestnávateľ si ju nevie vynachváliť.

Tipy odborníčky

 • Nestratiť kontakt s oblasťou, v ktorej ste pôsobili – pozitívne to pôsobí aj na udržanie sebavedomia (udržiavať kontakt aj s kolegami).
 • Nebáť sa využiť referencie – ak máte dobrú skúsenosť s konzultantom z personálnej agentúry, nebáť sa osloviť – vie vyzdvihnúť pracovné a odborné skúsenosti, poskytnúť klientovi reálny obraz, ktorý dokáže predať. Určite aj referenciu od priameho nadriadeného. Ak ste pracovali v tíme, môže byť aj od kolegu (od nikoho, kto s vami priamo spolupracoval, aby vedel, ako robíte).
 • Zverejniť životopis na pracovné portály – avšak až 70% sa nedostane na pracovné portály, preto treba rozhodiť siete viacerými smermi.
 • Zúčastniť sa odbornej konferencie v našej oblasti – príležitosť na stretnutie, zoznámenie sa s niekým, spoznáte sa s inými ľuďmi, môže vás to posunúť ďalej….
 • Využiť potenciál sociálnych sietí.
 • Vytvoriť si profil na LinkedIn – možnosť poprepájať sa s ľuďmi z rôznych firiem, osloviť ľudí na spoluprácu.
 • Zaregistrovať sa napr. na portál www.cvmango.com – databáza registrovaných užívateľov, sú schopní nájsť vám prácu „na mieru“, identifikovať vhodné pracovné príležitosti.
 • Nebáť sa požiadať o skrátený pracovný úväzok – o rok je možné argumentovať napr. ohľadne úpravy platu s tým, čo všetko stíhate, aké inovácie ste do firmy priniesli, a podobne.
 • S hľadaním práce je potrebné začať minimálne tri mesiace pred plánovaným nástupom do práce.
 • Ak sa dostanete počas materskej dovolenky k nejakej zaujímavej pracovnej príležitosti, určite choďte vyskúšať, aspoň na pohovor. Nemáte čo stratiť. Je to vynikajúca skúsenosť absolvovať pohovor na nečisto, zistíte, ako funguje pracovný trh a aké sú možnosti.

Až 70% pracovných ponúk sa nedostane na pracovné portály, preto je potrebné rozhodiť siete viacerými smermi.

Zaujmite dobre spracovaným životopisom

Nie všetky pracovné pozície sú zverejnené na pracovných portáloch. Najdôležitejšou vecou, ktorou môžete zaujať, je práve životopis. Aké sú však trendy? Čo sa zmenilo?

Jana Sliacka hovorí: „Ako personalisti odporúčame vytvoriť si životopis na mieru. Nie je to strašiak, ako to môže znieť. Hlásim sa napríklad na pozíciu asistenta manažéra a predtým som robila niečo iné. V novej pracovnej pozícii je však dôležitá komunikatívnosť. Tak sa pozriem na pracovnú náplň pozície z pohľadu mojich skúseností. Ktoré pracovné skúsenosti mám a ktoré môžem vyzdvihnúť? Je potrebné vyzdvihnúť pracovnú náplň. Nebojte sa to zvýrazniť. Ak sú potrebné výrazné Excel skúsenosti, a vy ich máte vynikajúce, napíšte to! Nie že ovládam Word, Excel, ale presne popíšte, čo všetko viete. Napríklad: kontingenčné tabuľky. Musíte niečím zaujať!

Prečítajte si aj: 12 inšpirácií na prácu na doma

Ako má vyzerať dobrý životopis?

 • krátky životopis – životopis musí zaujať štruktúrou aj rozsahom. Kedysi sa písali dlhé životopisy, dnes sa však odporúča životopis ideálne na jednu stranu, max. na dve strany;
 • stačí uvádzať posledné tri pracovné pozície alebo skúsenosti za posledných 10 rokov. Vyzdvihnúť relevantné pracovné pozície (tzn. nie všetky), kde vyzdvihnete svoje predpoklady a skúsenosti;
 • CANVA – odporúča sa ako šablóna na tvorbu životopisu;
 • fresh dizajn – na jednu stranu vložiť všetko podstatné a dôležité;
 • fotografia –  profesionálna, ideálna nerušivá, na bledom pozadí, žiadne selfie (fotografia sa odporúča najmä pri pozíciách, kde sa prichádza do styku so zákazníkmi, pripadne asistentská pozícia);
 • dizajn životopisu by sa mal zhodovať aj s pozíciou, na ktorú sa hlásite;
 • adresa: stačí vypísať mesto (obec) a okres. Netreba ulicu a súpisné číslo;
 • emailová adresa – určite nie vtipná emailová adresa (lienocka @azet.sk) – ak nemáte, vytvoriť serióznu mailovú adresu;
 • stav (vydatá/slobodná, bezdetná) – netreba uvádzať;
 • vek – netreba uvádzať (personalista si vyráta na základe informácie o štúdiu);
 • materská dovolenka – odporúča sa uviesť ako obdobie od – do (napr. 2014 – 2017), je fér hrať s otvorenými kartami.

Poslala som životopis, no nikto sa neozve

V prípade, že pošlete životopis a nikto sa vám neozve späť, Jana Sliacka odporúča zavolať do spoločnosti, kam ste životopis posielali. Ideálne päť dní od zaslania životopisu. Môžete zaujať už tým, že vidia váš záujem, čo evokuje, že to myslíte vážne. Možno vám povedia, že ešte dva týždne sa zbierajú životopisy, a teda, že aj váš životopis už evidujú.

Prípadne vám povedia, že na danú pracovnú pozíciu potrebujú určitú úroveň jazyka a vy v životopise uvádzate nižšiu. Je to fajn príležitosť vykomunikovať si, resp. spýtať sa, čo sa očakáva konať v danom jazyku. Písanie emailov? Bežná komunikácia v hovorovom jazyku? Stáva sa, že hoci v životopise máte napísanú nižšiu úroveň jazykových zručností, dokážete splniť to, čo firma očakáva. Jana Sliacka odporúča ozvať sa osobne. Určite si vás zapamätajú.

Na pohovore nie je nič horšie, ako keď vás na vyzvú, či máte otázky a vaša odpoveď je „nič“, „nemám žiadne otázky“. Zamestnávateľ sa skôr prikloní k človeku, ktorý má reálny záujem o pracovnú pozíciu, aj keď má možno menej odborných skúseností.

Vyskúšajte kvíz: Viete, čo má alebo nemá byť v životopise?

Príprava na pracovný pohovor

Ak už máte termín pracovného pohovoru, pripravte sa zodpovedne a nepodceňte to.  Aj keď vás nevyberú na danú pracovnú pozíciu, získavate cenné body.

 • Pozrieť si číslo, kontaktnú osobu (keby sa niečo stalo, aby ste mohli dať obratom vedieť).
 • Naštudovať si detailne svoj životopis.
 • Pripraviť si odpovede na klasické otázky: Silné /slabé stránky? Ako reagujete na stres? Prečo by sme mali práve vás vybrať? Čím vás zaujala táto pozícia?
 • Pokojne sa spýtajte napr. aj otázku: „Aké je nastavenie spoločnosti pre mamičky po materskej dovolenke?“ Otvoríte tému a dozviete sa možnosti.
 • Otázky ohľadne platu a pracovnej doby si nechajte na druhé kolo (ak je to však pre vás kľúčové, tak sa spýtajte aj na prvom stretnutí).
 • Nehovorte o sebe v množnom čísle („robili sme“, „analyzovali sme…“) – býva to častou chybou – hovorte za seba, čo ste vy robili, čomu ste sa vy venovali, spomeňte svoje skúsenosti a znalosti.
 • Pripraviť si aj otázky, ktoré sa chcete vy spýtať  – nie je nič horšie ako odpoveď „nič“, „nemám žiadne otázky“. Zamestnávateľ sa skôr prikloní k človeku, ktorý má reálny záujem o pracovnú pozíciu, aj keď má možno menej odborných skúseností, ako človek s odbornými znalosťami, ktorému to však je srdečne jedno.

Záznam z webinára

Ak je táto téma pre vás práve aktuálna, pozrite si záznam z webinára a určite sa dozviete viac praktických informácií ako postupovať a aj nejaké odporúčania priamo z praxe recruitera.

Zdroj: Spracované podľa webinára zo dňa 08.04.2022

Zdroj foto: pixabay.com + webinár

Tagy

1 Komentár