Začnite písať

RODIČOVSTVO

Skrášľovanie fotiek cez filtre – nevinná zábavka, ktorá vážne ovplyvňuje vývin detí

mobil

Používanie rôznych filtrov na sociálnych médiách môže vyzerať ako nevinná zábavka. Vážne však môžu ohrozovať mentálny vývin detí a tínedžerov. Na čo by ste si mali dávať pozor?

Zuzana začala používať filtre na sociálnych sieťach, keď mala 14 rokov. Jej hlavným cieľom bolo skryť svoju najväčšiu neistotu: myslela si, že jej nohy sú príliš tučné. „Myslela som si, že si všetci priblížia môj príspevok a budú ho zdieľať medzi sebou, aby si zo mňa robili srandu,“ hovorí dnes 17-ročná Zuzana. „Nevyzerala som ako ostatné dievčatá okolo mňa a zúfalo som to chcela. Tak som sa rozhodla upraviť si svoje fotky tak, aby som zodpovedal ich predstavám: chudé nohy, čistá tvár, biele zuby.

Filtrovaná realita

Toto je len jeden z mnohých príkladov využívania filtrov na zakrytie nedostatkov či dokonca skreslenie svojej reálnej podoby. Stačí sa pozrieť na niekoľko instagramových účtov a určite uvidíte fotografie detí všetkých vekových kategórií a dokonca aj ich rodičov so srdiečkovými očami, anime kreslené obrázky, grafiku inšpirovanú Disney a ďalšie.

Používanie filtrov môže byť zábavné a úplne neškodné. Ale nie všetky filtre sú vytvorené rovnako. Niektoré vyhladzujú pokožku, zlepšujú črty alebo ich zmenšujú a dokonca menia farbu pleti. Tieto filtre zamerané na úpravu krásy môžu poškodiť sebaúctu a duševné zdravie dieťaťa a zároveň vytvárať nerealistické očakávania.

mobil

Foto: pixabay.com

Horší pocit so svojho skutočného vzhľadu

V prieskume ParentsTogether z roku 2021 sa medzi viac ako 200 americkými tínedžermi vo veku 13 až 21 rokov zistilo, že 87% z nich používa filter na sociálnych médiách a každý piaty pravidelne používa skrášľovací filter v každom jednom zo svojich príspevkov.

Najčastejšími dôvodmi používania skrášľovacích filtrov bolo „vyzerať krajšie“ a „skryť črtu, ktorá sa im nepáči“. A čo viac: 61% týchto tínedžerov uviedlo, že práve vďaka filtrom krásy majú horší pocit zo svojho skutočného vzhľadu.

Nebezpečné je najmä to, že obrázky s použitím filtra vyzerajú občas až veľmi realisticky a niektorí ľudia majú problém ich rozoznať. Štúdia z roku 2017 v časopise Cognitive Research: Principles and Implications zistila, že ľudia rozpoznávali zmanipulované obrázky len v 65% prípadov. Tieto vysoko filtrované obrázky môžu ovplyvniť sebavedomie človeka, podporiť nezdravé správanie, ako je nesprávne stravovanie alebo nadmerné cvičenie, a ovplyvniť to, ako dieťa vníma svoju identitu.

Prečítajte si tiež: Kedy je dieťa pripravené na vlastný smartfón?

Chcem vyzerať ako moje filtrované ja

Keď filtre zmenia črty tváre, ako sú oči, nos a pery, alebo vyhladia a zosvetlia farbu pokožky, dieťaťu sa odošle správa, že nestačia také, aké sú,“ vysvetľuje klinická psychologička. Prejavy prehnaného požívania filtrov zaznamenali už aj na poli plastickej chirurgie, kde chirurg doktor Tijion Esho v roku 2018 zaviedol do praxe pojem Snapchatová dysmorfia, ktorý odkazuje na toxickú posadnutosť človeka tým, ako jeho telo a tvár vyzerajú pomocou filtrov. Podľa štúdie publikovanej v JAMA Facial Plastic Surgery ide o formu dysmorfickej poruchy tela alebo o posadnutosť vnímanými nedostatkami vo vzhľade.

V dôsledku nadmerného množstva tvárových filtrov a aplikácií na úpravu došlo k prudkému nárastu kozmetických operácií, ktoré mali splniť požiadavky pacientov, aby vyzerali ako ich filtrované selfie. Prieskum Americkej akadémie plastickej a rekonštrukčnej chirurgie tváre (AAFPRS) z roku 2020 zistil, že 72% kozmetických chirurgov malo pacientov, ktorí chceli v roku 2019 vyzerať tak, ako na svojej upravenej selfie, čo je o 15 percent viac ako v predchádzajúcom roku.

Samozrejme, nie každé používanie sociálnych médií je zlé a filtre môžu byť jednoducho zábavným a bezstarostným spôsobom spájania alebo interakcie. Je však dôležité si uvedomiť, že používanie filtrov môže negatívne ovplyvniť duševné zdravie a existujú spôsoby, ako môžu rodičia zasiahnuť, aby pomohli svojim deťom s posadnutosťou filtrami bez toho, aby im zakázali ich používanie.

mobil

Foto: Andrea Piacquadio na Pexels

Veďte s deťmi konverzácie primerané veku

Komunikácia je kľúčová. Vzhľadom na vývojový vek a skúsenosti dieťaťa musia rodičia neustále diskutovať, aby oddelili realitu od online sveta. Skúste s nimi viesť rozhovor formou otvorených otázok. Opýtajte sa ich na to, čo si myslia o tom, že ich spolužiačka používa rôzne filtre na zmenu tváre. Páči sa im to? Vnímajú, že je to len zábavka alebo tužia vyzerať rovnako? Otvorene sa s deťmi rozprávajte o tom, ako vnímajú svoje vlastné obrázky s filtrom alebo bez. Neodsudzujte pred dieťaťom používanie filtrov, kým nepoznáte jeho postoj k tejto téme. Mohlo by sa stať, že sa pred vami uzavrie, pretože si bude myslieť, že jeho názor pre vás nie je dôležitý.

Sledujte a strážte čas, ktorý deti strávia pred obrazovkou

Výskum ukazuje súvislosť medzi intenzívnym používaním sociálnych médií a zvýšeným rizikom depresie, úzkosti, osamelosti, sebapoškodzovania a samovražedných myšlienok. Preto je v poriadku, ak rodičia zohrávajú aktívnu úlohu pri monitorovaní používania sociálnych médií. To zahŕňa rozhovor s vaším dieťaťom o tom, ako často by malo používať svoj telefón a ako dlhý čas môže stráviť na sociálnych sieťach.

Prečítajte si tiež: 5 tipov pre rodičov na uvoľnenie stresu a napätia

Naučte dieťa poznať svoju hodnotu

Z výskumu Profesionálnej asociácie pre starostlivosť o deti v ranom veku (PACEY) vyplýva, že deti vo veku už 3 rokov vykazujú známky toho, že nie sú spokojné so svojím telom a chcú zmeniť to, ako vyzerajú. Závažnosť týchto pocitov môže byť silne ovplyvnená spoločenskými očakávaniami a jazykom/modelovaním dospelých v živote dieťaťa, nielen sociálnymi médiami.

S vedomím, že filtre krásy prispievajú k týmto pocitom menejcennosti, je dôležité pripomenúť vášmu dieťaťu jeho hodnotu ako osoby. Možno ste sa aj vy občas pristihli pri tom, ako by ste niektorú časť svojho tela vylepšili alebo úplne zmenili. Týmto postojom však vediete svoje deti k tomu, aby sa cítili rovnako zle za svoje telesné nedostatky. Rodičia by nemali nabádať deti, aby používali filtre zvýrazňujúce krásu. Je dôležité, aby dieťa vnímalo svoju hodnotu aj so všetkými nedostatkami a vašou úlohou je pomôcť mu milovať sa také, aké je a ako vyzerá.

Titulná foto: Andrea Piacquadio na Pexels

Tagy

1 Komentár