NAČÍTAVAM

Začnite písať

BÁBÄTKO MAGAZÍN ODPORÚČAME RODIČOVSTVO TEHOTENSTVO VÝCHOVA VZŤAHY

Život dieťaťa výrazne ovplyvňuje to, či sa narodilo ako chcené alebo nechcené

Share

Prvý rok života je pre bábätko veľmi dôležitý z hľadiska schopnosti vytvárať  harmonické vzťahy. Každé dieťatko potrebuje cítiť lásku a pravidelné dotyky. Podľa viacerých štúdií kvalitu života dieťaťa výrazne ovplyvňuje to, či sa narodilo ako chcené alebo nechcené dieťa.

Prijatie tehotenstva

Vzťah dieťatka s rodičmi sa začína budovať už počas tehotenstva. Nálada matky a jej emočné reakcie sa krvou prenášajú na plod. V poslednom trimestri bábätko reaguje na hlas matky alebo jej dotyky bruška svojimi pohybmi a kopaním.

Podľa jednej štúdie, ktorá sa uskutočnila v Československu, to, či je dieťatko chcené alebo nechcené, môže cítiť už v brušku matky. Autori tejto štúdie sledovali deti matiek, ktorým zamietli žiadosť o potrat. Vzorku štúdie tak tvorilo 200 „nechcených“ detí. Odborníci tieto deti sledovali od narodenia až do dovŕšenia 29 rokov. Všetky deti boli pri narodení úplne zdravé, ale následne počas prvých 9 rokov svojho života boli častejšie hospitalizované. Zároveň mali horšie známky v škole, menej stabilný rodinný život, zlé vzťahy s vrstovníkmi v porovnaní s deťmi, ktoré boli „chcené“. Okrem toho skúmané deti ženského pohlavia boli v dospelosti zvyčajne rozvedené a už v skorom veku mali skúsenosť s prerušením tehotenstva (Matejček et al., 2005).

Citová väzba s bábätkom

Pozitívne pocity rodičov k dieťaťu môže zosilniť blízky kontakt s novorodencom v jeho prvých hodinách. No pravá citová väzba medzi rodičom a dieťaťom sa buduje postupne až po prvých mesiacoch. K správnej tvorbe citovej väzby prispievajú pravidelné činnosti a zvyky, ktoré si rodič s dieťatkom vytvorí.

Jedlo, teplo, dotyky

Kŕmenie pre dieťatko neznamená len prísun živín, ale aj zdroj pozitívnych pocitov. Bábätko pri kŕmení potrebuje cítiť dotyky, ľudské teplo a lásku. Význam dotykov popísali autori Schanberg a Field, pomocou svojej štúdie, v ktorej skúmali predčasne narodené bábätká. Autori si svoju vzorku predčasne narodených bábätiek rozdelili na dve skupiny. V prvej skupine boli bábätká pravidelne masírované po dobu 10 dní. V druhej skupine detičky nemasírovali. Pričom obidve skupiny pili rovnaké množstvo mlieka. Autori zistili, že deti, ktoré boli masírované, pribrali o 47% viac ako deti, ktoré neboli masírované. Zároveň masírované deti boli aktívnejšie, živšie, koordinovanejšie a nemocnicu opustili v priemere o 6 dní skôr než nemasírované deti.

 

4 fázy tvorby citovej väzby bábätka

  1. Asociálna fáza 0-6 týždňov

Ak v tomto období dieťatko zažíva príjemné podnety zo svojho okolia, na konci fázy na ne reaguje svojim úsmevom.

  1. Fáza nešpecifických väzieb 6 týždňov-7 mesiacov

Dieťatko sa v tomto období teší akejkoľvek ľudskej pozornosti, priam ju vyžaduje. Na pozornosť reaguje smiechom.

  1. Fáza špecifických väzieb 7-9 mesiacov

V tejto fáze už dieťa začína protestovať, najmä keď je oddelené od matky. V prítomnosti cudzích ľudí sa cíti nesvoje. V tretej fáze dieťatko potrebuje najmä spoločnosť svojej matky, odlúčenie znáša ťažko, preto by v tomto období nemalo vôbec nastať.

  1. Fáza početných väzieb

V poslednej fáze sa dieťatko začína citovo pútať aj na iné osoby ako len svoju mamu. Na otca, súrodencov, starých rodičov a pod.

Aspekty dobrej starostlivosti

Medzi kritériá k dobrej starostlivosti o bábätko bezpochyby patrí citlivosť, pozitívny prístup, synchrónia, vzájomnosť, podpora, stimulácia, istota a láska. Pri nadväzovaní vzťahu s vašim dieťatkom preto určite nezabúdajte na lásku a dotyky. Vaše dieťatko potrebuje cítiť, že ste tu vždy pre neho a že jeho prítomnosť vám dáva šťastie. No nezabúdajte ani na seba. Pretože v zdravom vzťahu medzi rodičom a dieťaťom platia dve zásady:

  • šťastná matka=šťastné dieťa
  • šťastný partnerský vzťah= šťastné rodičovstvo= šťastné dieťa.

Zdroj foto: Pexels

Tagy

Mohlo by sa vám páčiť

1 Komentár