Začnite písať

PR ČLÁNKY ZDRAVIE

Propolis a med: Zdravé veci z prírody

med

Možno ste už počuli, že vo včeľom úli sa ukrýva nielen sladká pochúťka, ale aj množstvo zdravých vecí. Ide o dary z prírody, pomocou ktorých sa môžeme udržiavať v kondičke.

Poďme si o týchto vzácnych zázrakoch niečo málo povedať a využiť ich silu na podporu celého tela.

Ako môžeme využiť med a propolis pre našu pohodu?

O propolise ste už určite počuli? Včely robotnice ho vo svojej kolónii produkujú okolo 50 až 200 gramov ročne na utesnenie úľa a ochranu plástu pred mikroorganizmami. Využívajú na to lepkavé, živicové výlučky púčikov a listov a miešajú ich s vlastnými výlučkami žliaz a voskom. Vzniknutá látka tak pôsobí proti baktériám, vírusom a plesniam, a preto je ideálnou ochranou pre domov včiel a nie nadarmo sa mu hovorí vonkajší imunitný systém včiel.

Propolis odskúšaný tisíckami rokov

Už starí Egypťania poznali výhody propolisu a túto ochrannú živicu používali na drobné poranenia a zápaly. Dodnes sa pravý propolis používa v naturopatii na boj proti baktériám, prevenciu infekcií a podporu imunitného systému.

Samozrejme, v závislosti od okolitých podmienok, sa môže zloženie propolisu mierne líšiť. Vo všeobecnosti však obsahuje polyfenoly v tej najvyššej kvalite a čistote. Aj vďaka tomu posilňuje imunitný systém, pomáha bojovať s prechladnutím, môže vám pomôcť vyliečiť rany alebo ochorenia kože.

Pri pravidelnej ústnej hygiene je veľmi prospešný, pretože pôsobí antibakteriálne a podporuje hojenie rán pri zápaloch slizníc, tlakových bodoch alebo bolestivých pľuzgieroch v ústach. Zubná pasta a ústna voda s účinnými látkami z propolisu tiež posilňujú ďasná a pomáhajú predchádzať paradentóze a zápachu z úst.

Treba si ale dať pozor, ak ste alergický!

Med ako jedlo bohov

Kvalitný včelí med, podobne ako propolis, je populárny už tisíce rokov a Egypťania ho označovali ako „jedlo bohov“. Chovali včely a med používali nielen ako sladidlo, ale aj pre svoje zdravie. Aj dnes je med obľúbenejší ako kedykoľvek predtým, ročne ho v priemere u nás skonzumuje jedna osoba zhruba za kilogram. A má to svoje dôvody.

Med sa považuje za blahodarný prostriedok pri podráždení sliznice v krku na kašeľ. A potvrdili to aj vedci z Oxfordu, ktorí vyhodnotili štúdie o účinnosti medu, kde dospeli k záveru, že med môže účinne podporovať jeho liečbu. V niektorých prípadoch boli záchvaty kašľa výrazne menej výrazné, keď sa na úľavu použil med. Príznaky navyše rýchlejšie ustúpili. Z tohto pohľadu má veľmi dobré účinky aj špeciálny Manuka med.

Je med zdravší ako cukor?

Med je čisto prírodný produkt a často sa o ňom hovorí ako o zdravej alternatíve priemyselného cukru. V skutočnosti obsahuje antioxidanty, ktoré môžu prospieť vášmu zdraviu. Stále je však med  len ďalší druh cukru, ktorý obsahuje asi 64 kalórií na polievkovú lyžicu. Med by sa preto mal ako sladidlo konzumovať tiež s mierou.

Zdroj obrázka: DONOT6_STUDIO/Shutterstock.com

Tagy