NAČÍTAVAM

Začnite písať

MAGAZÍN TLAČOVÁ SPRÁVA VZDELÁVANIE

Učitelia, ktorí si nemôžu dovoliť ďalej pracovať v školstve, symbolicky odovzdali vláde svoje vizitky

Share

Slovenská komora učiteľov (SKU) vo štvrtok vláde symbolicky odovzdala 190 vizitiek učiteľov, ktorí si nemôžu dovoliť ďalej pracovať v školstve.

Onedlho nebude mať kto učiť

Prezident SKU Vladimír Crmoman v tlačovej správe poukázal na to, že Inštitút vzdelávacej politiky nedávno zverejnil, že do roku 2025 môže chýbať takmer 8 600 učiteľov.

Aj pracovné portály hlásia za posledných päť rokov rekordný nárast pracovných ponúk, ktoré uverejnili školy. Napríklad na portáli Edujobs sa aktuálny počet voľných miest blíži k dvom tisícom.

Crmoman zhodnotil, že predstavitelia súčasnej vlády napriek tomu, že kritizovali predchádzajúce vlády za ich nečinnosť v oblasti školstva, dodnes nepredstavili žiaden plán zvyšovania atraktivity učiteľského povolania a ďalších profesií v školstve.

Nízke platy v školstve

„Predseda vlády a minister financií sa 25. júna ospravedlnili zamestnancom školstva, že sú rukojemníkmi nálad a hádok politikov. Toto ospravedlnenie by sa dalo brať vážne jedine vtedy, ak by minister financií splnil svoj sľub, ktorý dal v decembri 2021, že príde s návrhom zvyšovania platov, ktorý bude zakotvený v ústavnom zákone. Zdá sa, že po neúspešnom účinkovaní všetkých doterajších vlád je toto jediné riešenie,“ konštatoval prezident SKU.

Gröhling pod „paľbou“ kritiky

Dodal, že združenie na rokovaní vyzvalo ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS), aby neodkladne takýto zákon predložil na prerokovanie vláde. Zároveň ho týmto vyzývajú, aby schválenie takto formulovaného zákona podmienil svojou demisiou.

Ako ďalej vysvetlil, na dosiahnutie sľubu, ktorý dal minister pred voľbami, aby nástupný plat učiteľa dosahoval výšku priemernej mzdy za posledné dostupné obdobie, by dnes bolo potrebné zvýšiť platové tarify o 32 percent.

Zdroj: Webnoviny.sk – Stovky učiteľov upozornili, že si už nemôžu dovoliť pracovať v školstve a vláde symbolicky odovzdali svoje vizitky. © SITA Všetky práva vyhradené.

Titulná foto: LinkedIn Sales Solutions na Unsplash.com

Tagy

Mohlo by sa vám páčiť