Začnite písať

Uncategorized

Nový školský rok začne bez povinných rúšok. Ktoré opatrenia ostávajú aj naďalej v platnosti?

školský

Rezort školstva predstavil preventívne opatrenia proti koronavírusu pre nový školský rok. Na COVID-19 sa bude nahliadať ako na bežné ochorenie a ak niektoré dieťa ochorie, izolované bude len ono. Na COVID-19 sa budú vzťahovať chrípkové prázdniny.

Nebude povinnosť nosiť rúško či respirátor, povinné nebude ani testovanie samotestami. Postupne budú zverejňovať ďalšie opatrenia. Na tlačovej besede to povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Podobný školský režim ako pred letom

Režim by mal byť podobný ako pred letom. Izolované budú len pozitívne osoby, celé triedy do karantény nepôjdu. V prípade potreby bude naďalej možné, aby riaditelia škôl so súhlasom zriaďovateľa zatvorili triedu na viac ako päť dní, no nie je to povinné. Opatrenia budú kopírovať opatrenia Úradu verejného zdravotníctva.

Aktivity ako výlety, exkurzie či školy v prírode a lyžiarske kurzy ostávajú povolené. Hlavná odborníčka pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová dodala, že opatrenia kopírujú opatrenia v celej spoločnosti.

Zbohom covidovým formulárom

Riaditelia škôl už nebudú musieť vypĺňať ani covidové formuláre. Ranný filter už nebude na stredných a základných školách, povinný ostane len pre materské školy. Po nástupe do školy, prípadne aj po prerušení dochádzky v trvaní viac ako päť dní, budú rodičia predkladať potvrdenie o bezpríznakovosti.

Na základe pretrvávajúcej mimoriadnej situácie ostáva v platnosti, že rodič môže žiaka ospravedlniť v prípade neprítomnosti trvajúcej päť po sebe nasledujúcich dní, hoci zákonne dané sú tri dni. Platí to pre základné a stredné školy, v prípade predprimárneho vzdelávania je to sedem dní.

Pokiaľ riaditelia škôl, prípadne regionálny úrad verejného zdravotníctva rozhodne o prerušení výučby v škole alebo triede, respektíve ak bude žiak potrebovať celodenné ošetrenie na základe potvrdenia od pediatra, OČR bude vyplácaná rodičom detí do 11 rokov. Konkrétne podmienky určuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Rodičia majú o samotesty záujem

Podľa informácií rezortu školstva malo viac než 61 percent rodičov v máji záujem o samotesty. Najväčší záujem prejavili v Nitrianskom kraji, najmenší v Košickom kraji. Testy nie sú podmienkou vstupu do škôl a rodičom sú poskytované len z dôvodu bezpečnosti, aby mohli dieťa otestovať v prípade príznakov.

Rezort si vyžiadal aj údaje k zaočkovanosti od jednotlivých inštitúcií. Podľa ich údajov je prvou dávkou zaočkovaných viac než 72 percent pracovníkov škôl. Tretiu dávku má vyše 44 percent.

Dištančné vzdelávanie je stále v hre

Minister školstva dodal, že požiadali o vyčlenenie prostriedkov na účely nákupu dezinfekcie, prípadne iných vecí, ktoré školy potrebujú. Ide o sumu vo výške viac než 3,5 milióna eur, ktorú vedia poskytnúť základným a stredným školám.

Dištančné vzdelávanie je podľa Gröhlinga stále v hre. Prokopová tiež potvrdila, že sa predpokladá, že krivka nakazených porastie po začiatku školského roka, najmä v súvislosti so zvýšenou mobilitou. Dodala však, že deti sa do istej miery premorili, keďže počas prázdnin nefungovali väčšie obmedzenia.

Očakáva sa teda, že na jeseň ich síce ochorenie postihne, avšak spôsobom, ktorý bude zvládnuteľný. Nevidí dôvod, aby sa tak dôležitá vec ako vzdelanie obmedzovala.

Zdroj: Webnoviny.sk – Gröhling predstavil preventívne opatrenia proti koronavírusu pre nový školský rok (video).  © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy