NAČÍTAVAM

Začnite písať

MAGAZÍN TLAČOVÁ SPRÁVA ZDRAVIE

V UNLP v Košiciach slávnostne otvorili novú modernú chirurgickú JIS za milión EUR

Share

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach, slávnostne otvorili kompletne zrekonštruovanú chirurgickú JIS I. chirurgickej kliniky na Triede SNP. Modernizácie v takom meradle sa pracovisko dočkalo po takmer 40 rokoch.

Rozsiahla obnova tohto traktu si vyžiadala investíciu vo výške takmer 1 milióna Eur, ktoré naša nemocnica získala z kapitálových výdavkov štátu. Otvorenia sa zúčastnil aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský spolu so štátnu tajomníčkou Lenkou Dunajovou Družkovskou, „Som spokojný hlavne preto lebo personál, ktorý tu bude pracovať je spokojný a všetci sme tu pre pacientov, ktorí na tomto zmodernizovanom pracovisku nájdu vyššiu kvalitu zdravotnej starostlivosti,“ povedal krátko po otvorení chirurgickej JIS minister zdravotníctva. Vynovené pracovisko zodpovedá náročnosti chirurgických operačných výkonov 21. storočia. „Som rád, že modernizáciu našich medicínskych pracovísk sme začali práve na chirurgiiJe to mimoriadne dôležité pracovisko, na ktorom sa ročne realizuje najviac chirurgických výkonov,“ povedal riaditeľ UNLP Košice MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., MPH.

Z pôvodných starých priestorov JIS ostali len obvodové múry. Všetky priečky sa vybúrali. Kompletne sa vymenili podlahy, elektrické  rozvody i rozvody medicinálnych plynov „Týždeň po týždni sme videli ako práce napredujú. Modernizácia sa začala na jar a trvala päť mesiacov uviedol riaditeľ.“ Súčasťou prestavby je aj nová vzduchotechnika na výmenu a úpravu vzduchu v celom trakte, ktorá je, pre svoju veľkosť, umiestnená na streche tohto monobloku.

Patríme medzi prvých v Česku a na Slovensku, ktorí vďaka rekonštrukcii použijú najnovšie infúzomaty

Pre pacientov po operačných zákrokoch je tu pripravených 11 intenzivistických lôžok. Jedno z nich je izolačné, v prípade pacienta s COVID-19. „Ako jedni z prvých v Česku i na Slovensku budeme na našej JIS pracovať s najnovším modelom infúzomatov na dávkovanie výživových roztokov,“ prezradil prof. MUDr. Jozef Radoňak, CSc., MPH, ktorý je prednostom I. chirurgickej kliniky už 14 rokov a bol hlavným iniciátorom tejto modernej premeny.

Realizujú najviac operácií pankreasu na Slovensku

Na I. chirurgickej klinike sa realizuje najviac operácií karcinómu pankreasu v rámci Slovenska, za rok vyše 100. „Po týchto operáciách sú pacienti ešte dlho v ťažkom stave a zotavujú sa práve na JIS. Časté sú operácie žlčníka, pečene, žalúdka i nadobličiek, operácie čriev, ale aj multiorgánové odbery či transplantácie obličiek, v ktorých UNLP patrí k slovenským lídrom,“ menuje prednosta Radoňak výkony, na ktoré sa klinika špecializuje. Ročne sa na I. chirurgickej klinike zrealizuje spolu približne 2700 operácií a hospitalizuje vyše 5200 pacientov.

Personál: Je to moderné, skrátka luxus

Moderné pracovisko chváli celý personál kliniky. „O potrebe rekonštrukcie sa tu hovorilo už pred 20 rokmi. Splnil sa nám sen, všetko potrebné vybavenie je priamo pri pacientovi, je to moderné, skrátka luxus,“ zhodujú sa sestry. „Aj pre novoprijaté sestry to bude veľká motivácia pracovať na našej klinike, šikovní budú ešte šikovnejší,“ tvrdí vedúca sestra PhDr. Gabriela Kosztyuová.

Moderná realita aj pre budúce generácie zdravotníkov

Na kompletne zrekonštruovanú JIS budú v najbližších dňoch privážať prvých pacientov. „Zdravotná starostlivosť o pacientov po chirurgických zákrokoch sa tu posunie na oveľa vyššiu úroveň. Verím, že skvalitnenie prostredia poskytne zamestnancom viac inšpirácie, chuti do práce a ďalšej motivácie napredovať vo svojom povolaní. Klinika je tiež výučbovým pracoviskom Lekárskej fakulty UPJŠ, poskytne teda modernú realitu aj budúcim generáciám zdravotníkov,“ dodal riaditeľ.

Tagy

Mohlo by sa vám páčiť