NAČÍTAVAM

Začnite písať

MAGAZÍN PÔROD TLAČOVÁ SPRÁVA

Predčasný pôrod predstavuje závažné riziká, takéto deti doslova bojujú o svoju budúcnosť

Share

OZ malíček, ktoré sa už 11 rokov venuje pomoci a podpore predčasne narodeným deťom a ich rodinám na Slovensku, aj tento rok organizuje podujatia pri príležitosti purpurového sviatku, sviatku predčasniatok. Záštitu nad našimi aktivitami prevzala prezidentka SR pani Zuzana Čaputová. 

Už 11. rok sa zapájame do celosvetového zvýšenia povedomia o problematike predčasných pôrodov a detí narodených pred termínom a zároveň tým vyjadrujeme podporu a spolupatričnosť rodinám s predčasniatkami. „Predčasný pôrod predstavuje závažné riziká, kedy na svet prichádzajú krehké bábätká, doslova, bojujúce o svoje zdravie a budúcnosť. Ich štart do života sa veľmi líši od donosených bábätiek a kým sa dostanú do náruče svojich rodičov, musia prejsť dlhú a náročnú cestu v nemocnici. Naše združenie preto sprevádza rodičov predčasniatok počas ich hospitalizácie, podporuje nemocnice materiálne, aby sme prispievali k zlepšeniu podmienok bábätiek ´do dlane´ a realizuje projekty, ktoré pomáhajú týmto deťom a ich rodinám,“ uviedla Ľubica Kaiserová, predsedníčka OZ malíček.

Súčasťou Svetového dňa budú čiastkové aktivity ako Purpurová výzva, podpora rodičov predčasniatok v nemocniciach v podobe odkazov, odovzdané balíčky a darčeky do nemocníc, jesenné vydanie časopisu Malíček venované Svetovému dňu, ale aj celosvetová iniciatíva EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants), ku ktorej sa pripájame a ktorá kladie dôraz na blízkosť rodiča a predčasne narodeného dieťatka od prvého momentu. Neoddeliteľnou súčasťou osláv Svetového dňa býva aj odovzdávanie ocenení Purpurové srdce, kedy vyzdvihujeme a ďakujeme za prácu osobnostiam z oblasti neonatológie a zo „sveta“ predčasniatok, ktorí robia svet predčasne narodených detí lepší, krajší, kvalitnejší a zdravší.

Tohtoročné novembrové akcie budú sprevádzané aj tradičným purpurovým nasvecovaním, avšak v pozmenenom režime. Po vlaňajšej rekordnej „reťazi“ 20 najväčších nasvietených dominánt v doteraz najväčšom počte 12 slovenských miest, sa za Slovensko k svetovým metropolám ako je Big Ben v Londýne, Eiffelova veža v Paríži či Opera House v Sydney, pripojí tento rok jedna z najmajestátnejších a najstarších dominánt – Dóm sv. Alžbety v Košiciach. OZ malíček chce takouto formou vyjadriť spolupatričnosť s aktuálnou energetickou a ekonomickou situáciou.

Veríme, že aj tento rok pripravené aktivity pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí sa budú tešiť záujmu, symbolicky spoja rodiny, zdravotníkov a všetkých priateľov, v srdciach ktorých je najmenšími nôžkami zanechaná tá najväčšia stopa.

Nasvietenie dominanty

Na Slovensku je už tradíciou, že november nie je len mesiacom významných historických udalostí, ale jeho stred patrí úplne najmenším a najkrehkejším – predčasne narodeným deťom. Je celosvetovou tradíciou, že sa pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí dominanty v rôznych kútoch sveta zahaľujú do purpurovej farby a rozsvecujú farbou predčasniatok. Po vlaňajšej rekordnej „reťazi“ 20 najväčších nasvietených dominánt v doteraz najväčšom počte 12 slovenských miest, sa tento rok k svetovým dominantám pripojí jedna z našich najmajestátnejších a najstarších dominánt – Dóm sv. Alžbety v Košiciach. OZ malíček sa tým pripája k spoločenskej iniciatíve a chce takouto formou vyjadriť spolupatričnosť s aktuálnou energetickou a ekonomickou situáciou.

Časopis MALÍČEK

Obsahovo i graficky spracované cenné informácie, rady odborníčok a odborníkov, príbehy i pútavé čítanie o problematike predčasniatok. To všetko je už rok súčasťou 40- stranového časopisu MALÍČEK, ktorý združenie pomáhajúce a podporujúce predčasne narodené vydáva. Obsah časopisu je tvorený najmä pre rodičov predčasniatok v nemocniciach, ktorí ho v týchto dňoch dostávajú spolu s balíčkami. Na svoje si prídu aj kolektívy na oddeleniach, kde sa starajú o tých najmenších pacientov, ale informácie ocenia aj rodiny, ktoré si svojich bojovníkov užívajú už plnými dúškami doma. Vychádza 2x ročne a do schránok ho zasielame aj našim členom, stať sa ním môžete aj VY:

https://www.malicek.sk/pomahajte-s-nami/stante-sa-nasim-clenom

Pomáhame srdcom, #niestevtomsami

Nikto nedokáže podporiť druhého tak, ako ten, kto si rovnakou cestou prešiel. Tento rok sme do nemocníc pripravili viac ako 400 ks balíčkov pre rodičov, ktoré majú svojich bojovníkov a bojovníčky na spolupracujúcich neonatologických oddeleniach po celom Slovensku.

Balíčky s krásnymi darčekmi obsahujú aj osobné odkazy od rodičov predčasne narodených detí, ktorí si touto náročnou cestou začiatkov so svojimi deťmi prešli pred časom. Dnes sú z týchto detí životaschopné, šikovné, život a rodičov milujúce malé osobnosti, ktoré dodávajú aj rodičom v nemocniciach silu a odvahu bojovať a ukazujú im dôkaz, že zázraky sa na tomto svete dejú.

#NaseSrdciaSuPurpurove

November v sebe skrýva viacero symbolov, no pre nás, rodičov a priateľov predčasne narodených detí, je mesiacom najmä PURPUROVÝM. Počas neho nie sú purpurovo sfarbené len svetové dominanty, ale do tejto farby predčasniatok sa zahalíme aj my všetci, ktorí sa zapojíme do každoročnej výzvy #NaseSrdciaSuPurpurove. Každoročne má táto výzva veľký úspech, podporu výzve napr. vlani vyjadrilo takmer 40 000 ľudí. Jej cieľom je vyjadriť spolupatričnosť s ostatnými, ktorých sa predčasný pôrod priamo alebo nepriamo týka. Rodiny predčasniatok, ich priatelia, podporovatelia, ale aj samotné detičky narodené predčasne sa obliekajú do odevov purpurových odtieňov a prostredníctvom sociálnych sietí z tohto vzniká krásna pomyselná reťaz, ktorá nás počas Svetového dňa spája a dodáva silu a radosť zo zázraku života, akým predčasne narodené deti sú.

Purpurové srdce

Benefičný galavečer Purpurové srdce, oceňovanie osobností, ktoré sa práve svojou činnosťou a pôsobením pričinili o zlepšenie situácie predčasne narodených detí – či už na akademickej, nemocničnej alebo domácej pôde, sa aj tento rok ponesie v slávnostnej atmosfére. Udeľovanie ocenení sa tento rok uskutočňuje opäť v troch kategóriách: Osobnosť Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti, Osobnosť verejného života a Osobnosť OZ malíček.

Ocenenie, ktoré si laureáti v slávnostnej atmosfére preberajú na pódiu, je ručne vyrobená sklenená plastika v tvare srdca, autorkou ktorej je umelecká sklárka Veronika Rusňáková. Farbou diela je purpurová, farba kráľov a kráľovien a zároveň aj predčasniatok. Podoba ocenenia v sebe nesie aj symboliku. „Purpurové srdcia sú silné ako všetky nedonosené deti, nie však natoľko silné, aby vydržali tvrdý úder. Život a strata dieťaťa ide v prípade predčasniatok ruka v ruke a my môžeme ďakovať medicíne, pokroku a predovšetkým starostlivosti zdravotného personálu za to, že aj extrémne nezrelé deti sú dnes medzi nami – veselé a plné života,“ uvádza Ľubica Kaiserová k oceňovaniu osobností, ktoré významne prispeli k zlepšeniu podmienok v rámci starostlivosti, osvety a následnej starostlivosti o predčasne narodené deti.

Pomáhajte s nami

Zapojiť sa tento rok môže opäť aj široká verejnosť nielen oblečením v purpurových odtieňoch,  zdieľaním svojich purpurových príspevkov medzi priateľmi či svojich fotiek, ale vyjadriť svoju podporu a spolupatričnosť môže ktokoľvek aj finančne prostredníctvom darovacieho formuláru, z ktorého združenie financuje všetky aktivity na pomoc predčasne narodeným deťom a ich rodinám. Vďaka tejto finančnej podpore budeme môcť aj naďalej realizovať naše projekty, zabezpečovať materiálne vybavenie do perinatologických centier a neonatologických oddelení a pomáhať tak  tým najmenším. OZ malíček tým napĺňa svoju víziu, aby predčasne narodené deti mohli byť spolu s rodičmi od prvej chvíle a aby prítomnosť blízkych bola vnímaná ako súčasť najlepšej starostlivosti.

Darovací formulár: https://www.malicek.sk/pomahajte-s-nami/pomahajte-financne

Tagy

Mohlo by sa vám páčiť