10 tipov na ekologickú domácnosť
22. apríl je Deň Zeme už viac ako 50 rokov. Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Cieľom tohto dňa je pripomenúť si našu závislosť na cenných daroch Zeme, ktoré sú vyčerpateľnými zdrojmi. Každý z nás je zodpovedný za stav našej Zeme. To najmenej, čo môže každý z nás urobiť pre našu planétu je žiť ekologicky, mať ekologickú domácnosť. Preto vám prinášame 10 jednoduchých tipov na to, ako viesť ekologickú domácnosť.
Čo robí ekologická domácnosť pre našu planétu?
Ekologická domácnosť v priemere minie až 7- krát menej elektrickej energie, v maximálnej možnej miere šetrí vodu, minimalizuje odpad, recykluje, kompostuje, nepoužíva jednorazové produkty, starému oblečeniu a nábytku dáva druhý život. Používa prírodné čistiace prostriedky a prírodnú kozmetiku.
1. Voda=vyčerpateľný zdroj
Slovensko patrí medzi svetové veľmoci objemom podzemných vôd, ale aj naše podzemné vody sú vyčerpateľným zdrojom. Pri používaní pitnej vody by sme mali myslieť na to, že o pár rokov jej môže byť nedostatok. Ak nezmeníme naše plytvanie vody, stane sa z nej nedostupný luxus.
- Nekontaminujme vodu toxickými chemikáliami, ktoré sa nachádzajú v čistiacich prostriedkoch.
- Ak chceme šetriť vodu pri sprchovaní, mali by sme sa stihnúť umyť približne do 4 minút.
- Počas umývania zubov vodu vypnime.
- Tečúci záchod a kvapkajúci kohútik opravme.
- Používajme úspornú sprchovú hlavicu.
- Povedzme áno umývačke riadu.
- Práčku a umývačku riadu zapínajme, len keď sú úplne plné. Používajme programy so šetriacim režimom vody.
- Kvety polievajme dažďovou vodou.
Prečítajte si: Veľký manuál ako recyklovať papier, plast, sklo a bioodpadeľký manuál ako recyklovať papier, plast, sklo a bioodpad
2. Povedzme áno energeticky úsporným spotrebičom
- Používajme LED žiarovky, ktoré sú energeticky úsporné a zároveň neobsahujú ortuť a olovo.
- Aj pri používaní energeticky úsporných žiarovkách svieťme len vtedy, keď je to nevyhnutné. Snažme sa používať, čo najviac denného svetla.
- Chladničku a mrazničku neumiestňujme vedľa zdroja tepla. Nastavme im ten správny stupeň, chladnička cca 5°C a mraznička -18°C. Chladničku zaplňme len do 70% jej objemu a potraviny v nej rovnomerne rozložme.
- Snažme sa prať na nižšej teplote.
- Do rýchlovarnej kanvice napúšťajme len toľko vody, koľko spotrebujeme.
- Pri varení a pečení rúru vypínajme skôr, na dokončenie jedla tak použijeme zostatkové teplo.
- Elektroniku vyberajme zo zásuvky vždy, keď ju nepoužívame.
- Nepoužívajme jednorazové baterky, ale nabíjateľné.
3. Recyklujme
- Všetko, čo sa dá recyklujme a kompostujme. Ak neviete, ako na to prečítajte si náš podrobný návod na recykláciu a kompostovanie.
4. Používajme len prírodné čistiace prostriedky a prírodnú kozmetiku
- Väčšina čistiacich prostriedkov a kozmetiky obsahuje chemikálie, ktoré sú škodlivé pre životné prostredie aj nás samotných, preto používajme len prírodné čistiace prostriedky a prírodnú kozmetiku. Medzi účinné prírodné čističe patrí ocot, sóda bikarbóna a citrón.
5. Auto vymeňme za vlastné nohy, bicykel alebo hromadnú dopravu
- Auto používajme iba v nevyhnutných prípadoch alebo vtedy, keď je naplnené spolujazdcami. Uprednostňujme hromadnú dopravu, bicykel a chôdzu.
6. Namiesto vane používajme sprchu
- Rýchla sprcha šetrí vodu a zároveň je pre ľudské telo zdravšia.
Prečítajte si: 22. marec Svetový deň vody – Ako a prečo šetriť vodou
7. Nepoužívajme jednorazové produkty
- Nepite z jednorazových pohárov a nejedzme z jednorazových tanierov.
- Používajme bezvreckový vysávač.
- Ak máte bábätko snažte sa používať klasické látkové plienky. Okrem zníženia odpadu je to dobré aj pre zadoček vášho dieťatka a dokonca sa tak naučí rýchlejšie chodiť na nočník.
- Dajme šancu menštruačným kalíškom a menštruačným nohavičkám.
- Snažme sa viac používať textilné utierky, namiesto tých papierových.
- Používajme látkové tašky, nepoužívajme mikroténové sáčky, ale sieťovku. Jeden nemenovaný obchodný reťazec na Slovensku má billboard s výborným citátom: „veď je to len jeden sáčok, povedia si milióny Slovákov každý týždeň.“
8. Nakupujme s rozumom
- Kupujme len to, čo naozaj potrebujeme, nepodliehajme zľavám.
- Pri kúpení každej jednej veci sa zamyslime, či ju naozaj potrebujeme, prinesie nám úžitok a či ju nevieme získať aj iným spôsobom.
- Nakupujme väčšie balenia. Obsahujú menej odpadu, dlhšie nám vydržia, čím ušetríme čas s nakupovaním a zároveň sa finančne aj viac oplatia.
- Nakupujme produkty bez obalu alebo len s minimálnym obalom, poprípade v obale, ktorý vieme recyklovať.
- Nákup si baľme do vlastnej látkovej tašky.
- Zeleninu a ovocie nakupujme na trhu. Podporíme tak lokálnych pestovateľov, potraviny si zakúpime bez zbytočných obalov a okrem toho získame aj omnoho lepšiu kvalitu produktov, ako v supermarketoch.
- Používajme bezobalové predajne.
9. Nenakupujme vo fast fashion reťazcoch
- Oblečenie nenakupujme vo Fast fashion reťazcoch. Uprednostňujme lokálne značky, udržateľné a ekologické značky. Ak nám to naše finančné prostriedky nedovoľujú dajme šancu second handom alebo aspoň nakupujme s rozvahou, len to, čo naozaj potrebujeme.
- Nepodliehajme zľavám. Myslime na to, že značky, ktoré majú stále nejaké zľavy asi nespĺňajú kvalitu, ktorú navonok prezentujú. Pretože ak jedno tričko stojí 15-20 eur, ale pravidelne je v niekoľko percentnej zľave, zjavne nie je natoľko kvalitné a jeho nákupná cena nie je tak vysoká, ako sa na prvý pohľad môže zdať, keďže sa predajcovi oplatí mať zľavy v pravidelných intervaloch.
10. Riaďme sa myšlienkou minimalizmu
- Riaďme sa myšlienkami minimalizmu, menej je viac a kupujem len to, čo mi prinesie úžitok alebo radosť.
Zdroj foto: Pexels