Prvá pomoc pri rannej nevoľnosti v tehotenstve
Ranná nevoľnosť v tehotenstve trápi 70 až 80 % budúcich mamičiek. Avšak ranná nevoľnosť neznamená, že sa prejavuje len ráno, tehotné ženy môže tento druh nevoľnosti trápiť v priebehu ktorejkoľvek časti dňa. Ranná nevoľnosť sa zvyčajne prejavuje od 6. do 18. týždňa tehotenstva. Niekedy však môže pretrvávať aj dlhšie.
Príčina rannej nevoľnosti v tehotenstve
Príčina rannej nevoľnosti v tehotenstve nie je úplne jasná. Predpokladá sa, že je spôsobená z dôvodu zmeny hormónov v tele, stúpania hladiny hormónu estrogén a progesterón, evolučnej adaptácie a tiež môže mať psychologickú príčinu. Zároveň stále nie je známe či je ranná nevoľnosť žiadúcim alebo varovným signálom.
Medzi rizikové faktory, ktoré môžu naznačovať, že vás tehotenské nevoľnosti budú trápiť o čosi viac, je viacnásobné tehotenstvo, skúsenosť s nevoľnosťami z predchádzajúcej gravidity, užívanie antikoncepčných tabliet, výskyt nevoľností počas migrén alebo problémy s nevoľnosťou v dopravných prostriedkoch ešte pred otehotnením.
Prečítajte si: Chceli by ste mať doma Muža s varechou? Verte, že áno.
Ako môžem zmierniť rannú nevoľnosť
- Zapisujte si váš jedálniček, tak odhalíte potraviny, ktoré by pravdepodobne mohli u vás spôsobovať rannú nevoľnosť.
- Jedzte pravidelne v malých porciách, aby ste ani na chvíľu nepocítili hlad, jedzte aj v tom prípade keď sa do jedla musíte nútiť.
- Hneď ráno pred postavením sa z postele zjedzte nevýrazné suché potraviny. Ako napríklad, piškóty alebo keksy.
- Vyhýbajte sa potravinám s výraznou chuťou.
- Pravidelne jedzte ľahké polievky, najmä vývar.
- Jedzte a pite oddelene, aby ste nezvyšovali objem v citlivom žalúdka. Napite sa polhodinu pred alebo po jedle. Zároveň pite len v malých množstvách.
- Prvá pomoc pri rannej nevoľnosti je zázvor, zázvorový čaj, zázvorové cukríky, ale dokonca aj vôňa zázvoru. Niektorým tehotným ženám tiež pomáha mandľové mlieko, mätové cukríky, citrón, lízatká, Coca-cola a sladké žuvačky určené deťom.
- Oddychujte!
- Skúste sa pravidelne prechádzať na čerstvom vzduchu.
- Jedzte potraviny s vyššou hladinou bielkovín, ako napríklad oriešky, syr, tvaroh.
- Užívajte prenatálne vitamíny.
Prečítajte si: Viaceré slovenské pôrodnice od budúceho roka pravdepodobne končia
Ak je nevoľnosť prisilná a bráni vám jesť, prípadne vás dehydruje, rozhodne by ste mali vyhľadať lekársku pomoc. Medzi varovné príznaky patrí malátnosť, odpadávanie, malé množstvo moču, prípadne jeho tmavá farba, vracanie krvi alebo neprimerané búšenie srdca.
Zdroj foto: Pexels