Začnite písať

CESTUJEME S DEŤMI

Dieťa v aute: Ako sa pripraviť na bezpečné cestovanie s dieťaťom?

Ako rodič musíte starostlivo naplánovať a pripraviť každý detail, aby ste zaistili bezpečnosť, pohodlie a komfort svojho dieťaťa počas cestovania autom. Ak ste čerstvými rodičmi, môže sa vám jazda s dieťaťom zdať zozačiatku nepríjemná. S trochou predbežného plánovania si však môžete túto skúsenosť spríjemniť a urobiť ju menej stresujúcou.

Či už sa jedná o prvú jazdu vášho dieťaťa autom alebo o rodinný výlet, bezpečnosť by mala byť vždy najvyššou prioritou. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa pripraviť na cestu s dieťaťom tak, aby pre vás nebola nočnou morou.

Detská autosedačka je základ

Pri prepravovaní vašich detí v automobile je zásadnou prioritou ich bezpečnosť. Pokiaľ sú vaše deti menšie ako 150 cm a vážia menej ako 36 kg, je povinnosťou ich pred jazdou pripútať vo vhodnej autosedačke. Na trhu existuje niekoľko typov autosedačiek s rôznymi váhovými kategóriami a systémami uchytenia.

Moderné autosedačky majú bohaté čalúnenie, ktoré zaistí pohodlnosť vášho dieťaťa a zároveň ochráni jeho telo pred nárazmi. Dnes sú štandardne vybavené univerzálnym systémom ISOFIX, ktorý zjednocuje kotevné body. Tento systém sa nachádza na zadných sedadlách väčšiny moderných automobilov.

Pokiaľ je vaše dieťa pripútané v autosedačke, môžete ho prevážať aj na sedadle spolujazdca. Je však nutné, aby vozidlo umožňovalo vypnutie airbagu na danom sedadle.

Výber správnej autosedačky alebo podsedáku pre vaše dieťa je kľúčovým krokom na zaistenie bezpečnosti počas jazdy. Existuje mnoho rôznych typov a veľkostí autosedačiek, ktoré sú určené pre deti rôzneho veku a váhy.

Pri výbere autosedačky skontrolujte, či je homologovaná a spĺňa bezpečnostné štandardy. Je tiež dôležité zvážiť, či sedačka bude inštalovaná vpredu alebo vzadu a či je kompatibilná s vaším vozidlom.

Okrem toho by ste mali skontrolovať, či je sedačka pohodlná pre vaše dieťa, či má opierku hlavy a bočné ochranné prvky a či je ľahko ovládateľná. Investícia do kvalitnej autosedačky je investíciou do bezpečnosti vášho dieťaťa, takže si dajte čas a vyberte tú správnu pre vaše potreby.

Tipy, ako vybrať vhodnú autosedačku

Image by Freepik

 • Zistite si, či autosedačka spĺňa bezpečnostné normy, či bola testovaná a prečítajte si recenzie.
 • Uistite sa, či je vybraný model autosedačky alebo sedadla kompatibilný s vaším automobilom.
 • Pre správny výber autosedačky je potrebné poznať váhu a výšku dieťaťa.
 • Je užitočné, keď je autosedačka výškovo nastaviteľná.
 • Vyberte autosedačku s kvalitným čalúnením pre väčší komfort dieťaťa.

Je dôležité si uvedomiť, že výber autosedačky závisí od veku a veľkosti dieťaťa. Dojčenské autosedačky sú určené pre novorodencov a malé deti, zatiaľ čo konvertibilné autosedačky je možné používať od dojčenského veku až po obdobie batoľaťa. 

Podsedáky sa používajú pre staršie deti, ktoré už vyrástli z autosedačiek, ale sú ešte príliš malé, aby im stačil iba bezpečnostný pás.

Pri výbere autosedačky sa uistite, že sú jej hmotnostné a výškové limity vhodné pre vaše dieťa. Je tiež dobré zvážiť jednoduchosť inštalácie a to, ako sa autosedačka zmestí do vášho auta, pretože niektoré autosedačky môžu byť pre menšie vozidlá príliš objemné.

Nakoniec je dôležité pravidelne kontrolovať, či sa autosedačka vášho dieťaťa neopotrebováva a či nedošlo k jej stiahnutiu z trhu alebo k bezpečnostným problémom. Vždy sa riaďte pokynmi výrobcu pre použitie a inštaláciu a nikdy nepoužívajte autosedačku, ktorá mala nehodu alebo je po dátume spotreby. Správnym výberom a inštaláciou autosedačky zaistíte bezpečnosť a pokoj svojho dieťaťa na cestách.

Tip: Kvalitná detská autosedačka však nie je všetko. Pozrite sa na ďalšie tipy pre bezpečné cestovanie s deťmi.

Seďte vedľa svojho dieťaťa na zadnom sedadle

Dospelý alebo staršie dieťa sediace na zadnom sedadle s malým dieťaťom môže tiež poskytnúť určitú úroveň pohodlia a bezpečia, a preto, pokiaľ je to možné, tak seďte v priebehu jazdy s dieťaťom na zadnom sedadle. Prítomnosť známej tváre môže pomôcť udržať dieťa počas cesty pokojné a uvoľnené.

Ak cestujete s dieťaťom sami, môže byť užitočné naplánovať časté zastávky, aby ste sa mohli venovať potrebám dieťaťa a oddýchnuť si od šoférovania. Nezabudnite, že cestovanie s dieťaťom môže trvať dlhšie, a preto si nezabudnite cestu náležite naplánovať a vyhradiť si viac času na zastávky na odpočinok a nečakané prerušenia. Pri starostlivom plánovaní a príprave môže byť cestovanie s dieťaťom pre vás aj vaše bábätko úžasným zážitkom.

Robte si pravidelné prestávky

Aby ste predišli nepokoju počas dlhých ciest autom, je dôležité, aby ste si vy aj vaše dieťa každých niekoľko hodín urobili prestávku. Pri denných cestách sa snažte zastaviť každé 2 až 3 hodiny a pri nočných cestách každých 4 až 6 hodín, aby ste mohli vymeniť plienku, nakŕmiť bábätko alebo si len pretiahnuť nohy. Nezabudnite, že dojčenie počas jazdy nie je bezpečné.

Pred zahájením cesty si naplánujte trasu a zistite, kde sa nachádzajú čerpacie stanice a odpočívadlá. Je tiež dobré preskúmať hotely vhodné pre dojčatá pre prípad, že by ste si potrebovali urobiť dlhšiu prestávku. Ak si nie ste istí, ako je to v cieľovej destinácii so spaním, zvážte, či si so sebou nevziať kolísku. Je to preto, že pre vaše dieťa nie je zdravé dlhodobé spanie v autosedačke.

Majte pripravené nevyhnutnosti pre vaše dieťa

Každý rodič vie, že starostlivosť o dieťa si vyžaduje množstvo nevyhnutností. Nezabudnite si na zadné sedadlo pribaliť dobre vybavenú tašku na plienky alebo chladiaci box so všetkými vecami, ktoré môžete počas cesty potrebovať.

Mala by obsahovať náhradné plienky, obrúsky, krém na zapareniny, prebaľovaciu podložku, oblečenie, vrecia na odpadky na likvidáciu použitých plienok a dezinfekčný prostriedok na ruky. Ak využívate dojčenskú výživu, vezmite si so sebou dostatočné množstvo dojčenskej výživy alebo materského mlieka a podbradníky na celú dobu cesty. Nezabudnite si pribaliť cumlíky, obľúbené hračky, knižky a hudbu, aby sa vaše dieťa zabavilo. Pre istotu je tiež dobré zobrať si so sebou teplomer a ďalšie základné lieky a zdravotnícke potreby.

Nezabudnite mať poruke aj desiatu a vodu pre seba. Pokiaľ sa potrebujete zastaviť na kávu, nikdy nenechávajte dieťa v aute bez dozoru ani na krátku dobu. Stačí len niekoľko minút, aby dieťa utrpelo úpal, najmä vo veľmi vyhriatom aute.

Prispôsobte čas cesty dennému režimu dieťaťa

Podľa dĺžky plánovanej cesty je dôležité sa rozhodnúť, kedy cestu absolvovať. Pokiaľ plánujete kratšiu cestu v trvaní okolo 2-3 hodín, tak je vhodné vybrať sa na cestu poobede, kedy je vaše dieťa zvyknuté na popoludňajší spánok.

V prípade, že sa chystáte na cestu dlhšiu, tak je vhodné vyjsť večer. Zvýšite si tak šancu na pokojnú jazdu, pri ktorej bude vaše dieťa po náročnom dni spať.

Tip: Veziete okrem svojich potomkov v aute aj vášho štvornohého člena rodiny? Pozrite sa, na čo myslieť, keď chcete cestovať v aute so psom.

Kontrola vozidla pred jazdou

Image by jcomp on Freepik

Pred každou jazdou s deťmi by si mal zodpovedný rodič skontrolovať svoje auto. Môžete tak predísť nepríjemnej technickej poruche alebo ohrozeniu zdravia vašej rodiny. Tu je niekoľko tipov, na čo pred jazdou nezabudnúť:

Hladiny kvapalín

Pravidelne pred jazdou kontrolujte hladinu motorového oleja, chladiacej kvapaliny a kvapaliny do ostrekovačov. Tieto kvapaliny je možné jednoducho skontrolovať pomocou mierky, ktorú nájdete na viečku nádobky na kvapalinu.

Úniky kvapalín

Pred jazdou skontrolujte, či pod vozidlom nie je kvapalina alebo olejovitá látka, pretože to môže znamenať únik, ktorý treba odstrániť, aby nedošlo k poškodeniu vozidla. Pri nájdení kvapaliny pod vozidlom je vhodné preveriť technickú spôsobilosť vozidla vo vašom autoservise.

Brzdové doštičky

Pravidelne kontrolujte brzdové doštičky, aby ste zaistili svoju bezpečnosť. Ak sú opotrebované alebo chybné, dajte ich okamžite vymeniť.

Brzdy

Uistite sa, že vaše brzdy majú pri jazde potrebnú brzdnú silu. Ak zistíte akékoľvek problémy, obráťte sa na mechanika.

Svetlá

Skontrolujte všetky svetlá vášho vozidla, vrátane svetlometov, hmlových svetiel a brzdových svetiel, či správne fungujú. Jazda s tlmeným alebo žiadnym svetlom je riskantná a môže viesť k nehodám.

Stierače

Pravidelne kontrolujte stierače, aby ste sa uistili, že sú v dobrom stave a môžu účinne čistiť čelné sklo od nečistôt a dažďa.

Klaksón

Skontrolujte, či klaksón funguje správne a či vydáva dostatočne hlasný zvuk, aby upozornil ostatných na vašu prítomnosť.

Pneumatiky

Pravidelne kontrolujte meradlo pneumatík, či sú správne nahustené a či nedochádza k nerovnomernému opotrebovaniu pneumatík, ktoré signalizuje nesprávne vyváženie kolies.

Tip: Viete, aký by ste mali mať správny tlak v pneumatikách?

Rezerva a ďalšie náradie

Skontrolujte, či máte v kufri všetky nástroje, ako je zdvihák na auto (hever), kľúč na výmenu kolesa a hasiaci prístroj, a či viete, ako ich v prípade núdze použiť.

Doklady

Vezmite si doklady, ktoré pre jazdu autom potrebujete. Skontrolujte, či máte všetky doklady k vozidlu, vrátane vodičského preukazu, dokladu o vlastníctve a osvedčenie o poistení, aby ste sa vyhli pokutám a zabaveniu vozidla.

Povinná výbava auta

Povinná výbava je pre bezpečné cestovanie s deťmi nevyhnutnosťou. Na Slovensku platí pre motoristov povinnosť mať v aute určitú výbavu, ktorá je nevyhnutná pre bezpečnosť a ochranu pri jazde.

Medzi povinné vybavenie patrí napríklad autolekárnička, reflexná vesta, trojuholník, náhradné koleso alebo opravná sada pneumatík. Tieto položky sú nutné pre prípad nehody či poruchy a ich absencia môže byť sankcionovaná pokutou. Pri cestovaní s deťmi sa odporúča doplniť povinnú výbavu o reflexné vesty pre deti.

Pred cestami do zahraničia je vhodné sa informovať o povinnej výbave v jednotlivých krajinách, ktorými budete prechádzať, pretože povinná výbava sa môže líšiť.

Odporúčaná výbava do auta

Okrem povinnej výbavy do auta, ktorá môže byť kontrolovaná policajtmi, sa odporúča auto vybaviť aj týmito vecami:

 • Formulár – záznam o dopravnej nehode;
 • Reflexná vesta pre každého pasažiera (v niektorých krajinách EÚ povinné);
 • Hasiaci prístroj (v niektorých krajinách EÚ povinné);
 • Náhradné žiarovky a poistky;
 • Ťažné lano;
 • Silné svietidlo a nôž na rezanie bezpečnostných pásov;
 • Zmeták a škrabka na ľad (v zimnom období);
 • Zásoba pitnej vody (v letnom období);
 • Náhradné balenie motorového oleja.

Tipy, ako zabaviť deti pri ceste

Image by Freepik

Jednoduché slovné hry sú ideálnou zábavou pre celú rodinu. Výhodou týchto hier je, že k nim nepotrebujete žiadne pomôcky a navyše pomáhajú rozvíjať myslenie a kreativitu vašich detí.

Abeceda

Hľadajte v okolí predmety, ktoré začínajú na jednotlivé písmená abecedy. Začnite s písmenom A, potom sa posúvajte ďalej podľa abecedy. Toto cvičenie pomôže deťom rozvíjať schopnosť pozorovania, rozšíri slovnú zásobu a pomôže im precvičovať abecedu.

Ďalšou možnosťou je vybrať si kategóriu (jedlo, vtáky, mestá, mená atď.) a hľadať predmety v abecednom poradí. Každý hráč striedavo hľadá predmety a hovorí ich ostatným hráčom, ktorí pokračujú v abecednom poradí.

Špión

Jeden hráč je zvolený ako špión. Ten si vyberie predmet v aute alebo vonku a označí ho pomocou písmena, ktorým začína. Potom ostatní hráči hádajú, o aký predmet ide. Pokiaľ hráči neuhádnu, môže špión dať ďalšiu nápovedu. Hráč, ktorý uhádne predmet, sa stane novým špiónom.

Farby áut

Toto je skvelá hra pre najmenších. Každý hráč si vyberie jednu farbu auta. Potom si každý hráč pripíše bod za každé auto, ktoré uvidí v jeho farbe. Hráč, ktorý ako prvý získa desať bodov, vyhráva.

Mávanie

Striedavo sa snažte dostať pozornosť ostatných vodičov a cestujúcich na ceste. Skúste im mávať, usmievať sa na nich a pod. Hráč, ktorý získa najviac pozornosti od ostatných, vyhráva.

Tip: Viete, ako naučiť deti základy bezpečného správania v cestnej premávke?

Na záver

Deti na cestách vedia byť niekedy pekne otravné, a to bez ohľadu na ich vek. Dlhé cesty deti nudia, a tak sa často snažia zabaviť samé, často dosť nešťastne – neustálymi otázkami, kopaním do sedačky, atď. Je dobré detskej neposednosti v aute predchádzať a pripraviť sa na ňu. Vyjsť v čase ich bežného spánku alebo pár hier na zabavenie sú vždy vhodnou voľbou. No a keď nezaberú hry a spánok neprichádza, môžete ich neúnavné ústa umlčať nejakou dobrou a zdravou desiatou.

Teraz už len zostáva popriať veľa šťastných kilometrov a nových zážitkov.

 

Pavel Horský, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Zanechaj nám svoj komentár