NAČÍTAVAM

Začnite písať

AKČNÉ MAMY AKČNÉ TIPY DOJČATÁ INŠPIRÁCIE MAGAZÍN MAMA A KARIÉRA ODPORÚČAME PSYCHOHYGIENA ZDRAVIE

Mami, oci, máš predpoklady k vyhoreniu v rodičovstve?

Lenka Siklienková, certifikovaná celostná koučka, lektorka, terapeutka a jej tretia časť seriálu s akčnými mamami, o vyhorení na materskej dovolenke. 

„Myslela som si, že sa mi to nikdy nemôže stať. Neviem, čo sa so mnou deje. Prečo sa necítim nadšene, nežiarim a nevyzerám radostne, ako všetky mamy okolo. Nedokážem si moje deti vôbec užiť. Som radšej, keď som bez nich. Som divná.“

Tieto a podobné slová občas počujem od mamičiek u seba v koučingovom kresle. Podobne som to v určitej fáze vyhorenia cítila aj ja.

Po 3,5 roku neplodnosti sa nám narodila prvá dcérka Hanička. Plní rodičovského entuziazmu sme v jej veku, 18 mesiacov, s manželom túžili po ďalšom dieťatku. Doslova na prvýkrát, sme zrazu dostali správu o príchode dvojičiek. Bola to presne situácia, o ktorej by som si povedala: „Toto sa mi určite nemôže stať“.  Tu sa začala moja batéria vyčerpávať. Rovnováha medzi radosťami a starosťami rodičovstva sa vychýlila. Už samotné druhé tehotenstvo bolo iné. Bolo náročnejšie. Fyzicky aj psychicky. Pociťovala som váhu zodpovednosti za dve srdiečka pod tým mojim. Rovnako som mala snahu byť pre najstaršiu tak plnohodnotnou mamou ako doposiaľ.

Prečítajte si: Vyhorieť môžete nielen práci, ale aj v rodičovstve

Zuzka a Martinko prišli predčasne v 35 tt. Presne po dvoch mesiacoch sústavného ležania v posteli (našťastie doma). Mala som pochybnosti o sebe, ako celé tehotenstvo zvládam a aký má „odluka“ od najstaršej dcérky na ňu vplyv. Prišlo náročné šestonedelie. Takmer žiaden spánok, roztočený kolotoč povinností dojčenia, prebaľovania, uspávania. Prestávky som si nedopriala, čas iba pre mňa nejestvoval. Keď mali dvojičky tri mesiace, prišiel COVID-19 a prvá karanténa.  Keď k tomu pripočítam premenné ako:

1, moju snahu, byť stále perfektnou mamou, ktorá stíha všetko a všetky deti skvele,

2, perfektnou manželkou, ktorá zaťažuje pracujúceho manžela čo najmenej,

3, perfektnou dcérou, ktorá za okolností pandémie nepožiada babku o pomoc, táto rovnica mala jasný výsledok. Vyhorenie bola len otázka času. 

Prepočítavanie rovnice ale trvalo ešte 1,5 roka. Pretože vyhorenie sa málokedy udeje z večera do rána. Je to proces, ktorého začiatok často nepoznáme. Postupne sa pod vplyvom nerovnováhy napĺňania a vyprázdňovania baterky, môže proces jednoducho zastaviť. Batéria zaradí úsporný režim. Režim prežívania, strádania. Zatiahnuť ručnú brzdu včas nie je samozrejmosť. Najmä ak netušíte, že máte pre vyhorenie zvýšené predpoklady a nepoznáte možné príznaky.

Predpoklady sú ako premenné. Ich kombinácia je u každého z nás individuálna. U svojich klientiek a s odstupom času i u seba pozorujem vnútorné (vlastné, interné) a vonkajšie predpoklady (externé, vplyv prostredia/okolností).  Viaceré zahraničné štúdie zachytili tieto faktory zvyšujúce pravdepodobnosť vyhorenia:

a)Si mama (68% z dopytovaných mám, verzus 42% otcov dopytovaných v štúdii).

b)Staráš sa o 2 a viac detí.

c)Tvoje dieťa/ deti majú špeciálne potreby (fyzického alebo duševného charakteru).

d)Vnímaš nedostatok podpory zo strany partnera/partnerky.

e)Obaja rodičia pracujete mimo domov.

f)Si pod tlakom z finančného nedostatku.

g)Dostáva sa ti v starostlivosť o deti nedostatočná podpora v širšej rodine (absencia starých rodičov, úplná alebo dôvod vzdialenosti, veku).

h)Perfekcionizmus ti je vlastný. Máš potrebu byť dokonalou mamou, dokonalým otcom.

i)Všetko musíš zvládnuť sama/sám. Je pre teba ťažké požiadať o pomoc.

j)Máš nízku dôveru vo svoje schopnosti.

k)Je pre teba náročné prispôsobiť sa zmenám či novým výzvam.

l)Máš historickú skúsenosť s depresiou či úzkosťou.

Prečítajte si: Popôrodnou depresiou môžu trpieť aj muži. Viete ako spozorovať popôrodnú depresiu a kto patrí do ohrozenej skupiny?

Vnútorné predpoklady, ako napríklad perfekcionizmus či schopnosť požiadať o pomoc sú často určené našim detstvom. Vzorce, presvedčenia, ktoré sme dostali do vienka v našej pôvodnej rodine. Sú silné, pilotujú nás v každodennom živote. Konáme podľa nich automaticky. Sú neviditeľné, pokiaľ nie sme dostatočne vedomí, alebo nám niekto s ich pomenovaním, zvedomením a opravením nepomôže. Najmä vďaka cudziemu sprievodu som našla cestu von z vyhorenia. A rovnako vďaka takejto pomoci, teraz vidím trvalé zmeny v životoch rodičov, ktorých sprevádzam ako ja.

Vonkajšie faktory sa javia ako neriešiteľné a nemenné. Prax však často ukazuje opak. Keď máš pevné a hlboké korene, tak externé náročné podmienky ťa už zo zeme ťažko vyvrátia. Silná búrka ťa môže len dočasne rozkývať.

Ak početne spĺňaš predpoklady a objavujú sa u teba príznaky (pozri časť 2 seriálu o rodičovskom vyhorení), dovoľ si byť zraniteľná/ý. Požiadaj svoje okolie či odborníkov o pomoc. Premeň tak svoju zraniteľnosť na silu, ktorá vedie k zmene k lepšiemu.

Článok pripravila Lenka Siklienková, certifikovaná celostná koučka, terapeutka a lektorka.

 

Zdroj: štúdia 1, štúdia 2, štúdia 3

Zdroj foto: Pexels

 

 

 

 

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *