NAČÍTAVAM

Začnite písať

AKČNÉ TIPY BÁBÄTKO INŠPIRÁCIE MAGAZÍN ODPORÚČAME zaujímavosti ZDRAVIE

Ako sa chrániť pred kliešťami?

kliešte

Pomaly nám začína leto a s ním aj sezóna kliešťov. Poradíme vám účinné tipy a triky ako ochránite pred kliešťami seba i vášho drobca.

Kliešte môžu prenášať nebezpečné vírusy, baktérie, parazity a choroby, ako napríklad kliešťová encefalitída (proti, ktorej existuje vakcína), lymská borelióza a ľudská granulocytová ehrlichióza. Preto je dôležité chrániť sa pred nimi. Kliešte sa najčastejšie vyskytujú v trávnatých porastoch a v kríkoch. Zo stromov na ľudí neskáču, to je mýtus. Vyskytujú sa len vo výške meter a pol nad zemou. Kliešte sa najčastejšie prisajú vo vlasoch alebo v oblasti slabín a podkolennej jamke. Kliešť je nepriateľ, pred ktorým by ste sa mali mať na pozore. Najväčšie riziko kliešte predstavujú od marca do polovice novembra. Vrchol kliešťov je od mája do júla. 

Prečítajte si: Ako vybrať bezpečnú autosedačku pre bábätko?

Jednoduché triky ako sa ochrániť pred kliešťami

  • do prírody noste dlhé oblečenie (najlepšie v svetlej farbe) a pokrývku hlavy, po návrate domov oblečenie vždy vytraste,
  • používajte repelent proti kliešťom, (Syntetické repelenty obsahujú účinnú látku DEET, ktorá môže vyvolať alergickú reakciu, preto sa repelent odporúča aplikovať na oblečenie. Prírodný repelent alergickú reakciu nevyvoláva. Prírodným repelentom je levanduľa, rozmarín a klinčeky).
  • užívajte vitamín B, ktorý kliešte odpudzuje,
  • po príchode domov z prírody sa osprchujte horúcou vodou, vďaka horúcej vode by sa kliešte mali z pokožky uvoľniť, ak sa ešte nestihli prisať,
  • kliešťa rozhodne nikdy neduste krémom, keď je kliešť v strese svoj obsah vypustí do tela človeka, krútenie kliešťa pri jeho vyberaní sa tiež neodporúča,
  • odstránenie kliešťa radšej nechajte na odborníka,
  • po vybratí kliešťa napadnuté miesto kontrolujte, ak sa u vás objavia príznaky podobné chrípke, navštívte lekára,
  • existuje aj repelentné náramky, ktoré sa nosia na zápästí alebo na členku a chránia až 15 dní, môžu ich používať aj deti od 3 rokov.

Ako zistím, že mám kliešťovú encefalitídu

Kliešťová encefalitída je akútne vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém. Príznaky prvej fázy ochorenia sa objavujú 7 až 14 dní od nakazenia, podobajú sa chrípke. Medzi príznaky kliešťovej encefalitídy patrí: horúčka, bolesť svalov, hlavy a únava. Následne prichádza pocit uzdravenia, pacientovi sa polepší. Následne je druhá fáza, nastane porucha zraku, teplota nad 40 °C a strata činnosti svalov.

Pred kliešťovou encefalitídou sa dá chrániť očkovaním. Vakcinácia prebieha v troch očkovacích dávkach v zimných mesiacoch január a február. Očkovať sa môžu aj deti už od jedného roka.

kliešte

Prečítajte si: Viete ako správne chrániť deti pred slnečnými lúčmi?

Ako zistím, že mám lymskú boreliózu

Najčastejším príznakom lymskej boreliózy je začervenanie kože na mieste, ktoré bolo napadnuté kliešťom. Začervenanie sa vyskytuje v tvare kruhu vo veľkosti 5 cm. Napadnuté miesto môže svrbieť, ale nebolí. Môžu sa objaviť aj príznaky podobné chrípke, bolesť hlavy, hrdla, svalov a horúčka. Môže dôjsť aj k páleniu kože, pocitu mravčenia, tŕpnutia, k obrne lícneho nervu, k zápalu mozgových blán, k poškodeniu kĺbov, mozgu, nervového alebo imunitného systému.

borelióza

Zdroj foto: wikimedia commons, pexels

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *