Začnite písať

AKČNÉ TIPY PR ČLÁNKY

Ako vybrať bezpečnú autosedačku pre bábätko?

cybex

Očakávate príchod bábätka a hľadáte tú správnu autosedačku, ktorá zabezpečí vášmu bábätku maximálnu bezpečnosť a komfort? Poradíme vám ako vybrať správnu autosedačku na základe bezpečnostných noriem, komfortu, inštalácie a funkcií.

Čo je vajíčko

Novorodenec alebo nesediace bábätko patrí do vajíčka. Prečo? Pretože klasické autosedačky sú prispôsobené len pre väčšie detičky, ktoré už vedia samostatne sedieť. Pre bábätko je autosedačka veľká, a tým aj nebezpečná. Zároveň vajíčko poskytuje bábätku sedenie v „klbku“, čím pozitívne vplýva na vývoj chrbtice.

Základňa k vajíčku je výborná vymoženosť, pretože prináša komfort rodičom i bábätku, ak cestujú často. Skvelou voľbou je aj vajíčko s vložkami, pretože zabezpečuje ešte lepšiu bezpečnosť pre bábätko, nakoľko bábätko by vo vajíčku nemalo mať príliš veľa voľného miesta.

cybexPrečítajte si: Dieťa v aute: Ako sa pripraviť na bezpečné cestovanie s dieťaťom?

Môjmu bábätku trčia z vajíčka nožičky, mám ho vymeniť?

Trčiace nožičky, nožičky vyložené na operadle auta alebo pokrčené v kolienkach sú z hľadiska bezpečnosti úplne v poriadku. Preto nie je dôležité vajíčko meniť, ak máte kvalitný a bezpečný model. Problém nastáva, keď okraj vajíčka hlava bábätka presahuje. Vtedy sa hlava nenachádza v chránenej zóne, a preto je potrebná kúpa novej autosedačky.

Myslite na to, že bábätko by vo vajíčku nemalo byť príliš naobliekané, pretože to bráni pásom v ich bezpečnostnej práci. Výplň oblečenia sa pri nehode stlačí a dieťatko sa môže z pásov vyvliecť. Rovnako sa neodporúča ani softshellove oblečenie, ktoré je šmykľavé. Ideálne je bábätku obliecť 2 tenšie vrstvy a následne ho prikryť dekou alebo použiť fusak do vajíčka s výrezmi na bezpečnostný pás.

Vajíčko by malo byť vždy v protismere jazdy, ak máte vajíčko na mieste spolujazdca nezabudnite vypnúť airbag.

Na aké kritériá pozerať pri výbere autosedačky?

  • Bezpečnosť na prvom mieste. Podľa bezpečnostných noriem na bezpečnosť autosedačiek dohliada certifikát ECE R44/O4 alebo novší štandard ECE R129 (i-Size), ktorý je prísnejší a bezpečnejší. Rozdiel medzi týmito štandardmi spočíva v type bezpečnostného pásu alebo inštalácie autosedačky. Nad bezpečnostnými štandardmi dohliadajú viaceré organizácie, ktoré robia nezávislé testovania, pri ktorých kontrolujú najmä bezpečnosť, kvalitu, ergonómiu, jednoduchosť použitia a inštaláciu autosedačky do vozidla.
  • Kompatibilita a inštalácia s vašim autom. Každé auto je iné, preto pred kúpou autosedačky skontrolujte aká je kompatibilita inštalácie autosedačky s vašim autom. Staršie autá majú zvyčajne kratšie bezpečnostné pásy, zároveň skontrolujte aj sklon sedadiel v aute. Kompatibilitu môžete overiť aj u výrobcu alebo predajne, ktorú si pri kúpe autosedačky zvolíte. Okrem toho vám v predajni poradia aj s inštaláciou autosedačky a s jej manipuláciou. Zvyčajne sa však „vajíčka“ dajú do auta nainštalovať pomocou systému ISOFIX.
  • Pohodlie a detaily. Okrem bezpečia je pre bábätko dôležité aj pohodlie, preto pri kúpe autosedačky myslite aj na materiál, z ktorého je autosedačka vyrobená. Napríklad autosedačka Cloud Z2 i-Size od CYBEX je možné počas jazdy polohovať, v cieľovej destinácii môžete autosedačku premiestniť na kočík, kde ju môžete sklopiť až do polohy ľahu. Pohodlie vám zabezpečí aj samotná manipulácia s autosedačkou, pri použití základne Base Z, si môžete vajíčko natočiť k dverám pre ľahšie usadzovanie a zabezpečenie bábätka pred jazdou.

cybexPrečítajte si: Rozhovor so zakladateľom zážitkového ubytovania Rokfort v oblakoch

Výhody a nevýhody otočných sedačiek O+/I

Otočné autosedačky pre deti od narodenia až do 18 kg, ako je napríklad autosedačka Sirona T i-Size od CYBEX, sú populárnou alternatívou k tradičným vajíčkam.

Výhody

  • Otočné autosedačky sú všestranné, pretože ich novorodenec môže používať až do veku 4 roky. Tento typ autosedačiek má výškovo nastaviteľnú opierku hlavy a bezpečnostné pásy, vďaka čomu môže vaše dieťa spolu s autosedačkou rásť.
  • Hlavnou výhodou je otočná funkcia.

Nevýhody

  • Otočné autosedačky pre deti od narodenia až do 18 kg sú zvyčajne drahšie a zároveň sú aj o niečo ťažšie, čím obmedzujú možnosť prenosu z auta do auta. Zároveň neumožňujú kombináciu s kočíkom ako v prípade väčšiny novorodeneckých vajíčok.

Pozitíva základne vajíčok

Základňa vajíčka je výborným doplnkom pre inštaláciu a bezpečné používanie vajíčka. Ide o základnú časť, ktorá sa upevňuje v aute a následne sa do nej vkladá vajíčko. Základňa poskytuje väčšiu bezpečnosť, vďaka jej stabilite, navyše základňa zvyčajne obsahuje  svetelné alebo zvukové signály, ktoré vám ukážu či je vajíčko nainštalované správne. Pomocou základne je inštalácia sedačky mimoriadne jednoduchá, navyše sa vajíčko z auta aj ľahko vyberá. To umožňuje rodičom bábätko z auta jednoducho prenášať aj vo vajíčku bez toho, aby ho z neho museli vyberať.

 

Zdroj foto: osobný archív Cybex

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár