Začnite písať

AKČNÉ TIPY ČO HOVORIA ODBORNÍCI RODIČOVSTVO zaujímavosti ZDRAVIE

Čo je HPV vírus a kto sa môže proti nemu očkovať?

Mgr. Dominika Mravec Bencúrová je genetička, ktorá aktuálne dokončuje doktorát z odboru Genetika a Antropológia človeka na Karlovej univerzite v Prahe a bude pre vás prinášať pravidelný obsah odborných tém z pohľadu molekulárnej genetičky a matky dvoch synov. 

Čo je HPV vírus?

Ľudský papilomavírus  – HPV je to bežný ľudský vírus, ktorého poznáme mnoho typov a viaceré z nich môžu súvisieť aj so zvýšením rizikom niektorých druhov rakoviny, ale aj genitálnymi bradavicami. HPV je jeden z vírusov, ktorý môže v ľudskom tele žiť celé roky a človek o ňom ani nemusí vedieť. Vírus nijako nebolí, nemá viditeľné prejavy, nevieme o ňom. Jednoducho v tele „spí“ a čaká na svoju príležitosť. Príležitosťou k „prebudeniu“ môže byť lokálne alebo systémové potlačenie obranných mechanizmov. Jeho „prebudenie“ alebo inak povedané reaktivácia, môže spôsobiť iné závažné ochorenia. V prípade vírusu HPV môže dôjsť k vzniku rakoviny krčka maternice u žien, ale napríklad môže vzniknúť aj rakovina konečníka u mužov.

Ako sa HPV vírus prenáša?

S týmto vírusom sa bežne počas života stretne 8 z 10 ľudí. Je pravda, že sa prenáša najmä pohlavným stykom, ale aj kontaktom s kožou alebo so sliznicou infikovaných osôb. Takže ani kondóm nemusí byť zaručenou ochranou pred vírusom. Je najčastejšou sexuálne prenosnou infekciou, a preto je veľmi dôležité sa pred týmto vírusom chrániť. Na tento vírus podobne, ako na iné vírusy neexistuje liek, ale aj tak máme možnosť chrániť sa pred ním a to pomocou očkovania.

Prečítajte si: MUDR. Katarína Lundén o chorobe Molusky

Kto sa môže proti HPV vírusu očkovať?

Očkovanie je dnes silnou témou, najmä medzi nami rodičmi. Po pandémií Covid-19 je očkovanie celospoločenskou témou. Každý z nás sa snaží o očkovaní dozvedieť čo najviac. No s určitosťou môžeme povedať, že očkovanie je jedným z najvýznamnejších objavov a jedným z najúčinnejších výdobytkov dnešnej modernej medicíny. Veď kto by nechcel byť chránený pred závažným ochorením? Pred zavedením očkovania sme túto možnosť ochrany pred závažnými a častokrát smrteľnými ochoreniami nemali. Deti a dospelí zomierali alebo si do života niesli závažné následky z ochorení, o ktorých my dnes už iba čítame alebo sa objavujú v zaočkovanej populácií už iba minimálne. Infekčné ochorenia boli najčastejšou príčinou úmrtia. A preto sa prevencia v podobe očkovania ukazuje ako veľmi účinná a dôležitá.

Pri očkovaní ide o to, aby sa pomocou vakcíny vyvolala v organizme ochranná imunitná reakcia voči určitému ochoreniu. Pri očkovaní imunitný systém človeka rozpozná prítomnosť antigénov, čo je látka, ktorá vyvolá imunitnú reakciu vo vakcíne a začne tvoriť protilátky, proti tomuto antigénu. Okrem protilátok sa vytvárajú aj pamäťové bunky a tie spolu s protilátkami zostávajú v organizme, aby pri neskoršom strete so skutočným vírusom alebo baktériou, rýchlo zareagovali a organizmus ochránili, prípadne zmiernili prejavy ochorenia. Očkovanie nielen chráni daného človeka, ale v prípade, že je v populácií dostatok osôb zaočkovaných vytvára sa aj kolektívna imunita, vďaka ktorej má aj ochorenie obmedzené možnosti v populácií sa šíriť. Kolektívna imunita chráni aj tých, ktorí nanešťastie pre zdravotné dôvody zaočkovaní byť nemôžu.

Prečo sa dobrovoľne vystavovať nebezpečenstvu závažných dôsledkov, keď máme tak jednoduchú a účinnú prevenciu? A na akom princípe funguje očkovanie proti HPV vírusu? Vakcíny proti HPV obsahujú len časti alebo proteíny vírusu, ktoré spúšťajú v organizme imunitnú odpoveď. Neobsahujú ani oslabený ani mŕtvy vírus, obsahujú len akési napodobeniny, ktoré majú v sebe časti vírusu, ale nie ich gény, a preto toto očkovanie nemôže vyvolať ochorenia spôsobené HPV. Toto očkovanie v nijakom prípade nevedie k zvýšenému riziku rakoviny krčka maternice alebo konečníka, ktoré sú spôsobené niektorými typmi HPV vírusu. Vakcína obsahuje viac typov proteínových častí, ktoré sú charakteristické pre rôzne typy HPV, a teda chráni pred niekoľkými typmi HPV. Očkovanie nemôže zabiť vírus, ktorý už je v tele, ale môže ochrániť pred rozvinutím niektorých následkov infikovania, prípadne môže ochrániť pred inými typmi HPV.

Prečítajte si: V pôrodnici v BB pomáha predčasne narodeným deťom dýchať nová technológia NAVA ventilácia

A pre koho je toto očkovanie určené? Je vhodné ako pre dievčatá, tak aj pre chlapcov, pretože zvyšuje riziko rôznych druhov rakovín u oboch pohlaví a obe pohlavia môžu vírus ďalej prenášať. Ideálne je podstúpiť očkovanie ešte predtým, ako človek začne žiť aktívny sexuálny život, ale taktiež ho môže podstúpiť aj človek, ktorý je sexuálne aktívny a napríklad aj žena po konizácií krčka maternice (zákrok, pri ktorom sa odstráni časť krčka maternice, miesto s patologickými bunkami). Ideálny vek na podstúpenie očkovania je 9- 14 rokov, na Slovensku je očkovanie plne hradené zo zdravotného poistenia iba pre deti vo veku 12 rokov. Ale každá poisťovňa má pre svojich poistencov určité očkovacie benefity, vďaka ktorým môže byť aspoň časť očkovania preplatená. Podľa veku potom očkovacia schéma pozostáva z dvoch alebo troch očkovacích dávok.

Jediný rakovinotvorný vírus proti, ktorému existuje očkovanie je práve HPV. A preto nezabudni keď sa budeš rozhodovať o očkovaní proti HPV u svojich detí aj na informácie, že 99% rakoviny krčka maternice a 84% rakoviny konečníka je spôsobených HPV vírusom. Tieto dva druhy rakoviny sú len tie najčastejšie, HPV vírus zvyšuje riziko vzniku aj iných druhov rakovinových ochorení. Vždy mysli aj na to, že je vedecky dokázané, že očkovanie je najúčinnejšia a plne bezpečná forma prevencie. Očkovanie nespôsobuje nevyliečiteľné ochorenia, ale chráni pred smrteľnými chorobami a závažnými zdravotnými následkami týchto ochorení. Očkovanie je prevencia a ochrana tak prečo ho nevyužiť?

Zdroje: https://www.ockovaniechrani.sk/, https://hpv.sk/,Hořejší a Bartůňková, Základy Imunologie, 2017, Triton

Zdroj foto: Pexels

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár