NAČÍTAVAM

Začnite písať

AKČNÉ MAMY CESTOVANIE CESTUJEME S DEŤMI DOVOLENKA DVOJČATÁ Inšpiratívne mamy MAGAZÍN ODPORÚČAME RODIČOVSTVO ROZHOVORY VZŤAHY

Jedna krásna žena, jeden neskutočne sympatický muž a cestovanie so štyrmi malými deťmi

Veľmi rada mám na sociálnych sieťach profily mamičiek s deťmi a potom tie cestovateľské, kde hľadám inšpiráciu na spoznávanie doposiaľ nespoznaného. A keď sa na mňa odniekiaľ usmeje kombinácia cestujúcej rodinky s deťmi, hneď si získajú moju pozornosť.

Travel family alebo janka.hajduk_posvete

Tento profil ma vážne dostal. Sála z neho skutočná radosť a pozitívna energia. Asi tak by sa dalo popísať to, čo pri prezeraní príspevkov pociťujem a som rada, že sa môžem o príbehu jednej cestovateľskej rodiny dozvedieť viac. Jana Hajduková si ukradla chvíľku času, aby nám odpovedala na zvedavé otázky. Pretože vyzerať takto fantasticky po troch pôrodoch, mať tak nesmierne sympatického muža a užívať si cestovanie so štyrmi malými deťmi, znie takmer ako sci-fi. Že vám nesedia počty? Ale sedia… Najstaršia dcérka má 4 roky, mladšia takmer 3 a dvojičky 9 mesiacov. 4 deti za 4 roky.

Poďme kdesi na začiatok. Až k prvému stretnutiu s manželom. Bola to láska na prvý pohľad?

Dá sa povedať, že manžel bol môj narodeninový darček. Prvýkrát sme sa stretli na mojej narodeninovej oslave. Preskočili sympatie, boli sme párkrát spolu vonku a nakoniec sme sa po niekoľkých mesiacoch dali dokopy na Kube, kde sme 11 dní cestovali po ostrove. Takéto naozajstné cestovanie, kde sa človek ocitne v rôznych nepredvídateľných situáciách a diskomfortne, odhalí a preverí každú povahu.

Manžel je vášnivý cestovateľ. Sadli ste si v tomto smere alebo nie ste až taký akčný typ?

Manžel je jednoznačne akčnejší typ, no mne netreba veľa a rada sa pridám. Presne tak to bolo aj so spomínanou Kubou. Jedno poobedie mi napísal, že našiel lacné letenky a opýtal sa, či idem? Obratom som mu prikývla. Na tej dovolenke som si aj v duchu hovorila, že snáď ešte zažijem klasickú dovolenku s drinkom na lehátku, keďže sme to mali pomerne „nadupané“. Ale deti dovolenkový rytmus zmenili. Nie je to úplne o drinku na lehátku. Skôr také pomalé cestovanie, kde sa nikde neženieme a cesta je cieľ.

Máte štyri nádherné deti. Dve staršie dcérky a dvojičky, chlapčeka a dievčatko. Vždy ste chceli mať toľko detí? Alebo plány trochu predbehli náhody? Alebo to bolo úplne inak? 

Ja som chcela tri deti, keďže aj ja som z troch súrodencov. Manžel chcel dve až tri. No a vyšlo to tak, že máme štyri. Medzi mnou a sestrou je dvojročný rozdiel a my sme si to nevedeli vynachváliť. Takéto najlepšie kamarátstvo na celý život ako mám so sestrou, som chcela dopriať aj ja svojim deťom. Nechceli sme mať teda priveľký vekový rozdiel. Ale áno. To, že naše tretie dieťa budú dvojičky, nás celkom prekvapilo. (Smiech.)

Kým prejdeme k cestovaniu, potrebujeme od vás niekoľko receptov. Prvý je na zázrak, ako vyzerať po troch pôrodoch a pri štyroch malých deťoch tak ako vy?

Ďakujem krásne. V prvom rade som sa počas tehotenstva držala jedného hesla. Jesť dvakrát tak dobre a nie dvakrát tak veľa. Jesť za dvoch vážne nie je potrebné. Potom to aj po pôrode išlo dole samo, až som bola prekvapená, lebo psychicky som sa pripravovala na dlhší proces. A určite aj dojčenie tomu výrazne pomáhalo. Pri deťoch je toho pohybu naozaj veľa. Mám pocit, že som ani zďaleka nemala toľko pohybu pred narodením detí. Hoci som aj trikrát do týždňa chodila do fitka, plus cez víkend nejaký ten pohyb v prírode. No a deti sa jednoducho nezastavia. Tiež sa im snažím ísť príkladom a stravovať sa zdravo. Takže je to kombinácia viacerých vecí.

Druhý recept sa týka pozitívnej energie, večného úsmevu a božskej trpezlivosti. Robíte aj kurzy na túto „trojschopnosť“?

Ďakujem, no niekedy by sa aj mne taký kurz zišiel. Pre mňa je kľúčové byť dostatočne vyspatá, vtedy je svet hneď krajší a život jednoduchší. Preto si bez výčitiek s deťmi pospím aj cez deň. Niekedy sa stane, že spím iba ja.

Tretí recept? Ako dobíja baterky akčná mama štyroch detí?

Cestovanie je mojím zdrojom energie. Aj keď ma to v danej chvíli unaví, dlhodobo ma to maximálne dobíja. Veľmi dobre mi padne, odbehnúť z domácej rutiny. V dennom kolorite dojčenia, prebaľovania a upratovania, mi zrazu dni začnú splývať, a tak uvítam akúkoľvek zmenu stereotypu.

Prečítajte si: Vplyv nezainteresovanosti rodičov na celkový vývoj dieťaťa

Už vieme ako prežiť, nezblázniť sa a vyzerať fantasticky. Poďme cestovať. Ako sa vám páči cestovanie s malými deťmi? Chce to asi dobrý time management, logistiku a kus odvahy k tomu. 

Time management a plánovanie sú kľúčové prvky, a v tom je dobrý manžel. Na začiatku to chce aj kus odvahy, vyskúšať to. No časom nám to prišlo veľmi prirodzené. Cestovanie s malými deťmi je značne pomalšie. Treba zabudnúť, aké jednoduché bolo cestovať bez nich. Všetko je o nastavení sa. My to berieme tak, že o deti sa treba starať tak na cestách ako aj doma. Na cestách je to niekedy jednoduchšie v tom, že celý čas majú program, spoznávajú nové veci a my tiež. Takže všetci sme spokojnejší.

Koľko destinácií ste už s deťmi precestovali?

Najstaršia Johanka navštívila asi 24 krajín. Súrodenci sa postupne pridávali. Dvojičky stihli doposiaľ 6 krajín.

Kde sa vám páčilo najviac a prečo?

Toto je veľmi ťažká otázka. Nám sa páči všade. Každé miesto má svoje čaro, niečo do seba. Ale taký Maurícius by som si veľmi rada zopakovala. Ja mám slabosť na zelené ostrovy uprostred oceána s plážami a bielym pieskom.

Podľa čoho si treba vyberať to správne cieľové miesto?

Podľa preferencií. Či vás viac láka. Či je to more alebo hory. Podľa času a financií. Napríklad, keď nájdeme lacnú letenku alebo priame letecké spojenie a ešte sme v tej krajine neboli, tak ideme tam. Takto sme boli minulý jún na Kapverdských ostrovoch. Našli sme priamy let za výhodnú cenu. Využili sme to. A vzhľadom na deti, riešime aj lokálnu klímu, keďže veľká zima, ale ani teplo, nie sú veľmi ideálne. To však zas dáva možnosť cestovať mimo hlavnej sezóny a vyhnúť sa najväčším náporom.

Poradíte mamičkám, na čo pri cestovaní určite nezabudnúť?

Z tých konkrétnych vecí je základ cestovné poistenie. My sme ho našťastie ešte nevyužili. Pre deti určite nezabudnúť, nachystať nejaké zdravé občerstvenie na cesty. Sadneme do auta a už si pýtajú niečo papať. Je dobré nechať privyknúť deti na auto a spojiť im ho s príjemnými zážitkami. No najviac zásadné je, nenechať sa rozladiť drobnými neúspechmi pri balení či plánovaní a nezačínať výlet vyfľusnutí a v strese. Deti sa neskutočne zrkadlia a keď vidia spokojných rodičov, majú čo robiť a majú plné brušká, pôjdu s vami aj na kraj sveta.

Kam by ste určite s deťmi necestovali?

Asi tam, kde by sme veľmi nešli ani my. Čiže krajiny s bezpečnostným alebo zdravotným rizikom. Ono sa to v čase pomerne mení, takže nerada by som menovala nejaké konkrétne štáty. Dobrým pomocníkom sú pre nás stránky Ministerstva zahraničných vecí, kde majú informácie z prvej ruky a priebežne ich aktualizujú.

Prečítajte si: 5 slovenských insta profilov, 5 skvelých slovenských food blogerov

Čo máte najbližšie v pláne?

Leto radi trávime doma, ale po ňom chceme využiť ten vzácny čas, kým deti ešte nemajú školské povinnosti a sú v tom čarovnom veku, kedy ich poznávanie sveta a vecí veľmi baví. Takže snáď si predĺžime teplé dni niekde na americkom kontinente. A pri troche šťastia sa vyhneme jesenným „soplíkom”, ktoré u nás šarapatia.

Aký pocit vo vás cestovanie vyvoláva a čo vám dáva do života?

Cestovanie je veľmi návykové. Fascinuje ma, akí sú ľudia rôzni a pritom rovnakí. Pre mňa je najväčším benefitom, že cestovanie otvára nové obzory a prináša nové chute a vône. Učí nás prispôsobovať sa na nové situácie a hlavne spoznať samých seba.

Rodinné zážitky, ktoré nič neprekoná

Cestovať s malými deťmi nie je určite jednoduché. Dôležitá je radosť a pocit, ktorý vám cestovanie prináša. Rovnako dôležité je, myslieť pozitívne, tešiť sa zo spoločných rodinných chvíľ a nerobiť si ťažkú hlavu z malých nezdarov. Jana Hajduková sa so svojim manželom a chutnými detičkami cestovať nebojí. Cestujú za zážitkami, ktoré ich napĺňajú, spájajú a ktoré nič neprekoná. Hádam len tie ďalšie, nové, ešte len čakajúce v poradí.

Zdroj foto: Jana Hajduková, #janka.hajduk_posvete

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *