Začnite písať

AKČNÉ TIPY INŠPIRÁCIE MAMA A KARIÉRA RODIČOVSTVO zaujímavosti ZDRAVIE

Lenka Siklienková: Keď je pocit, že nezvládate rodičovstvo pre vás darom

Lenka Siklienková, certifikovaná celostná koučka, lektorka, terapeutka a jej šiesta časť seriálu s akčnými mamami, o vyhorení na materskej dovolenke. 

V predchádzajúcich častiach seriálu ste sa dozvedeli: čo je rodičovské vyhorenieaké sú symptómy a predpoklady. Ako môže vyzerať prvá pomocvnútorná podstata zmeny , akčné kroky na ceste z neho von a aké sú prekážky alebo zručnosti spokojného rodiča.

Možno sa pýtate ako to, že niekto vyhorí na materskej a cíti sa v rodičovstve nespokojný, môže byť darom. Pre mnohých na prvý pohľad hlúposť. Tí, ktorí ste zvedaví, čítajte ďalej.

V momente, keď som vyhorela na materskej som sa rozpadla na drobné kúsky. Mala som pocit, že všetko, čo v mojom živote fungovalo už nefunguje.  Moje telo bolo krehké ako pavučina, valcovali ma nepríjemné myšlienky a emócie. Cítila som sa ako cudzinec v neznámej galaxii. Úplne divná, neschopná. Tá, ktorá svoje rodičovstvo nezvláda. Spokojné ja, spokojné rodičovstvo, spokojný život, boli vzdialené na míle ďaleko.

Spomínam si na to ráno, keď som opäť vstala fyzicky unavená, znechutená, zúfajúca. Videla som skúmavé pohľady manžela a detí. Boli zvedaví, ako to v ten deň so mnou bude. Vtedy som si uvedomila, že takto nechcem žiť. Kvôli sebe a ani kvôli mojej rodine. Nasledovala cesta späť k sebe. Dlhá, plná vzostupov a pádov. Skúseností a učenia.

Prečítajte si: Lenka Siklienková: Prekážky alebo zručnosti spokojného rodiča

Vyhorenie mi zmenilo život. Pohľad na seba i na druhých sa stal láskavejší. Prinieslo mi nové obzory, jasnejšie videnie toho čo sa mi deje a prečo sa mi to deje. Z urputnej snahy byť dokonalou mamou, predstavilo rolu dosť dobrej mamy pre svoje deti. Nie som po ňom osvietená, som dosť dobrá Lenka pre seba samú.

Prinieslo mi početné situácie, kedy mi je ľahko. Ľahko, keď na niečo z dlhého zoznamu povinností zabudnem. Ľahko, keď sa necítim pod tlakom požiadaviek našich detí. Ľahko, keď ľudia okolo mňa nesúhlasia s tým, aké a ako veci robím. Bez výčitiek, keď nemáme každý deň čerstvé bio eko raw jedlo a deti idú bez umytých zubov do škôlky. Láskavo so sebou, keď si doprajem čas iba pre seba v momentoch, aj keď nie som unavená. Trpezlivo so sebou, keď sa pustím do veľkej zmeny. S úsmevom a vetou „no a čo“, keď sa udalosti nedejú podľa plánu. Uvoľnenie, keď sa ma niečo/niekto dotkne a zahltia ma emócie. Úprimne, keď sa s deťmi pri ukladaní otvorene rozprávam, ako som to mala, keď som na nich v deň nakričala. Vďačne, keď si večer uzatváram deň vo svojom denníku.

Cesta späť k sebe

Ďakujem, že ma vyhorenie vrátilo späť k sebe. Dnes spojenie cesta späť k sebe používa veľa ľudí. Určite má aj veľa významov. Pre mňa to znamenalo cestu smerujúcu k môjmu pravému, autentickému ja. Pochopila som ešte hlbšie súvislosti medzi mojim telom, myšlienkami a emóciami. Navnímala ich úzku prepojenosť. Zlepšila sa moja schopnosť vnímať vedome čo prežívam, čo robím. Pomohli a stále mi v tom pomáhajú moje zmysly. Vďaka nim dokážem pozorovať myšlienky. Našla som spôsob, ako postupne objavovať moje limitujúce presvedčenia. Púšťať ich a približovať sa k môjmu ja bez masiek a úzkych kabátov, ktoré som si obliekla v detstve. Už sa nimi nenechať slepo pilotovať, ale žiť svoj život vo väčšej prítomnosti, ľahkosti a podľa seba, svojich predstáv. Nie tých cudzích predstáv.

Prečítajte si: Lenka Siklienková: Cesta von z vyhorenia (1.diel)

Revízia života

Ďakujem, že ma vyhorenie priviedlo k revízii môjho života. Moje vyhorenie, ani vyhorenie u mojich klientoch nespôsobí nikdy jedna jediná príčina. U mňa to bol komplex vnútorných a vonkajších predpokladov. Nasledoval prievan. Veľké vnútorné aj vonkajšie upratovanie. Na prvý pohľad perfektne fungujúce oblasti života zažili a ešte zažívajú prerod. Strava, pohyb, staronové záujmy, pracovné zameranie, partnerský život, rodičovstvo, úzke rodinné vzťahy, ostatné sociálne vzťahy a iné. To všetko sa zatriaslo. Zmeny sú stále, lebo život sa deje. No, ide to oveľa ľahšie. S dôverou, že sa to deje pre mňa a nie proti mne.

Rozlúčka s trpiteľkou

Ďakujem za to, že dnes stojím pevne na nohách. Čo to znamená? Keď príde deň blbec viem, že to nie je koniec sveta. Nie som v nej s energiou obete, ale tvorcu. Viem, že každú situáciu v živote dokážem vidieť z nadhľadu. Z dostatočnej diaľky, aby som sa vedela uvoľniť a nehľadať jej riešenia v doslova kŕči. V nespokojnosti trpíte primárne vy.  Sekundárne vaše okolie.

Mami ty sa smeješ

„Mami ty sa smeješ“. Povedala mi moja najstaršia so širokým úsmevom, hrajúc sa s ňou na slepú babu. Rehotala som sa a naplno si užívala prítomnú chvíľu. Bolo to približne pol roka práce na sebe prostredníctvom celostného koučingu. Zaskočila ma. Uvedomila som si aký je rozdiel v rodičovstve, v živote žiť slobodne a radosťou. Tie mesiace, keď som chodila stále zamyslená, uzavretá do seba, frustrovaná, podráždená trpeli aj tí najbližší okolo mňa. Deti aj manžel. Možno sa u vás teraz objavili výčitky. Každý z nás robí to najlepšie, čo v danej chvíli vie. Nevylučuje to, že daná situácia nemá riešenie smerom k vami vytúženej podobe. Mojim rozhodnutím nezostať vo vyhorení, som dala rodine a ľuďom v mojom okolí príklad pre ich vlastný život. Nie presný návod, čo majú robiť, ale inšpiráciu. Každý máme svoju jedinečnú cestu, ktorá má svoju postupnosť i priebeh. Nie je možné ju replikovať. No je skvelé, že existujú metódy, ako napríklad aj celostný koučing, kde si tú pre vás správnu cestu za prítomnosti sprievodcu prejdete.

 

„Drahí rodičia,

cítite sa vyčerpaní, neschopní, frustrovaní, osamelí? Je Vám ťažko? Ste zahltení? Chýbajú Vám momenty vďačnosti a radosti? Verte mi, nie ste v tom samy. Rodičovstvo môže byť často náročné. A je to v poriadku. Presmerujte svoju pozornosť na seba. Dovoľte si byť zraniteľní. Nebojte sa o tom, ako Vám je hovoriť. Nájdite niekoho vo Vašom blízkom či širšom okolí, komu budete dôverovať. Navštívte potrebných odborníkov, ktorí Vám pomôžu. Je možné  si rodičovstvo užívať s ľahkosťou a láskou k sebe i ostatným, namiesto priania hlavne prežiť ďalší deň. Odpoveď je vo Vás. Dovoľte si ju hľadať. Kvôli sebe. Budete tak inšpiráciou pre Vaše deti a Vašich blízkych.

Bolo mi potešením pre Vás pripraviť tento seriál. Priniesol Vám do života zastavenie, zamyslenie, pomenovanie, pochopenie, súcit, možné riešenia či nádej v lepšie dni? Budem sa tešiť na spätnú väzbu do komentáru, cez sociálne siete či kontaktný formulár na webovej stránke.“

 

Článok pripravila Lenka Siklienková, certifikovaná celostná koučka, terapeutka a lektorka

zdroj foto: osobný archív Lenky Siklienkovaj

 

 

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár