Začnite písať

AKČNÉ MAMY AKČNÉ TIPY BÁBÄTKO CHOROBY ČO HOVORIA ODBORNÍCI INŠPIRÁCIE KARIÉRA KRÁSA MAGAZÍN MAMA A KARIÉRA ODPORÚČAME pediatrička radí RODIČOVSTVO zaujímavosti ZDRAVIE

MUDR. Katarína Lundén o chorobe Molusky

MUDr. Katarína Lundén, známa ako doktorka z Fínska, je detská doktorka, ktorá ako doktorka pracovala v Českej republike, v Nemecku a aktuálne žije s manželom a s dvomi deťmi vo Fínsku. 

 

Molusky sú pomerne častou diagnózou v ambulanciách detských lekárov. Odborne sa nazývajú aj Molluscum contagiosum, pričom contagiosum znamená infekčný.

Čo je to za chorobu?

Ide o vírusové ochorenie kože. Postihuje hlavne deti, ale môžu ho dostať aj dospelí. Ak sa vaše dieťa nakazilo vírusom molusiek, tak za dva až sedem týždňov, čo je inkubačná doba, sa mu na tele objavia drobné niekoľko milimetrové (2 až 5 m) svetlo ružové papulky s typickou preliačinkou v strede. Niektorí rodičia ich popisujú aj ako perly, lebo sa “pekne” lesknú. Molusky sa môžu tvoriť kdekoľvek na tele, najčastejšie ich však vidíme v zoskupeniach na rukách, na predlaktiach, ale aj na tvári, u dospelých skôr v oblasti genitálií.

Prečítajte si: Otestujte s nami výživový doplnok Proceive

Ako môže moje dieťa molusky dostať?

Ako som už spomínala molusky už vo svojom názve majú napísané, že sú infekčné. A to naozaj platí. K nákaze dochádza veľmi jednoducho cez tekutinu, ktorú molusky vo svojom vnútri obsahujú. K prenosu na ďalšie osoby dochádza tesným telesným kontaktom napríklad pri hre, športe, používaním spoločných uterákov atď., niektoré deti si infekciu môžu doniesť z plavárne. Vírus molusiek napáda najvrchnejšiu vrstvu kože (epidermis) a tam sa začne množiť. Infekcia moluskami je nezávažná, nespôsobuje deťom žiadne bolesti alebo závažné komplikácie. Napriek tomu, pre mnoho detí (aj rodičov) je nepríjemná. Je to jednak z dôvodu, že molusky môžu svrbieť, deti si ich následne rozškriabu, a tým si zanášajú infekciu ďalej po tele. Deti, ktoré majú molusky môžu nakaziť iné deti. Ak sa molusky nachádzajú napríklad na tvári, alebo je ich na tele veľké množstvo, môže to predstavovať estetický problém. Molusky v tesnej blízkosti oka môžu spôsobovať zápaly očných spojiviek.

Prečítajte si: Aké majú akčné mamy pozitívne aj negatívne skúsenosti s dojčením?

Ako sa molusiek zbaviť?

Všeobecným základom je pravidelné premasťovanie detskej pokožky vhodným lotiom/krémom, lebo na suchej pokožke sa molusky lepšie šíria. Aj z tohto dôvodu môžu deti s atopickým ekzémom dostať molusky ľahšie. V liečbe molusiek môžeme zvoliť vyčkávaciu taktiku a počkať kým si imunitný systém s
vírusom molusiek poradí sám. To môže trvať rozlične dlho, u niekoho pár týždňov, u niekoho až roky. Ako priemer sa udáva doba šesť až osemnásť mesiacov.
V Nemecku kde som ako pediater niekoľko rokov pracovala bol tento vyčkávací postup častokrát štandard, najmä ak dieťa nemalo na tele veľa molusiek a nijako ho neobmedzovali. Avšak dieťa ktoré má molusky, môže byť infekčné pre svoje okolie, a častokrát to môže byť pre neho aj estetický problém, najmä ak sú molusky na tvári alebo ich je na tele veľa.

Molusky

Molusky môžu byť odstránené mechanicky pomocou ostrej chirurgickej lyžice v ambulancii pediatra alebo kožného lekára. Aby to malých pacientov nebolelo, molusky sa predtým môžu natrieť lokálnym krémom na znecitlivenie.
Molusky môžu byť tiež odstránené odparením laserom, zmrazením tekutým dusíkom, diatermokoaguláciou v ambulancii kožného lekára.
Ak chcete molusky ošetrovať v domácom prostredí, v lekárni sú dostupné viaceré voľnopredajné produkty (napríklad s obsahom hydroxychloridu draselného). Treba si dať pozor na opatrnú aplikáciu, aby ste nepoleptali okolitú kožu. Najvhodnejšie je poradiť sa s pediatrom o vhodnej liečbe
Záverom by som cchela zdôrazniť ešte dve veci. Molusky môžete dostať opakovane. Dobrá správa nakoniec, molusky nepredstavujú žiadnu vážnu infekciu.

Článok pripravila MUDr. Katarína Lundén
www.doktorkazfinska.sk

Zdroj foto: MSD manuals.de

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *