Začnite písať

AKČNÉ MAMY DOVOLENKA MAGAZÍN ODPORÚČAME RODIČOVSTVO

Prázdniny klopú na dvere alebo ako prežiť leto plné zážitkov

Každý rok túžobne očakávate leto. Tešíte sa na dovolenku, na voľné dni bez školy a na čas strávený s deťmi a blízkymi. Tieto dni by mali byť naplnené tak, aby ste večer zaspávali šťastní a spokojní. A nemusíte kvôli tomu ani cestovať na opačný koniec sveta, ale pokojne môžete.

Pasívne leňošenie teší len pár dní

Občas potrebujete úplne vypnúť. Či už z mamičkovských povinností alebo z práce. Ničnerobenie však zaberá len na krátky čas. Viac vás naštartujú každodenné radosti v spoločnosti ľudí, ktorých máte radi.

Naordinujte si oddych spojený s radosťou

Nie je potrebné zažiť to, čo sa odporúča. Nie je nevyhnutné, dobiehať stratený čas. Najdôležitejšie je, vychutnať si voľno s radosťou. Robte len to, čo vás naozaj baví.

Prázdniny sú najmä o deťoch

Voľné dni bez školy sa točia hlavne okolo detí, tak sa ich nezabudnite pred plánovaním opýtať, čo by naozaj chceli cez prázdniny robiť. A ak budú na dovolenke non stop kdesi v detskom kútiku, možno to pre ne až také zábavné nebude. Deti nevnímajú luxus, či výhody super hotela a ani kultúrne pamiatky nie sú vždy to pravé orechové. Deti si chcú vychutnať predovšetkým prítomnosť rodičov bez toho, aby od nich stále odbiehali k práci alebo k sporáku. Tak sa s nimi o prázdninách porozprávajte a nájdite vhodný kompromis na spoločný program, kde si aj dospelí užijú kúsok len jeden druhého alebo samých seba.

Letný tábor alebo výlet

Práve chvíľky, kedy si chcú dopriať súkromie aj rodičia, by mali byť pre deti naplnené dobrodružstvom, ktoré môže byť spojené s letným táborom alebo výletom. Ideálny čas je, ak sa konajú po spoločnej dovolenke, aby deti nemali pocit, že ich niekam odkladáte. Myslite však na povahu dieťaťa a na to, aby mu odlúčenie nespôsobovalo zbytočný stres. Na druhej strane je však vhodné, aspoň to skúsiť aj pri citlivejších povahách. Deti sa bez rodičov naučia väčšej samostatnosti a zodpovednosti. Vytvoria si tiež nové priateľstvá a zážitky v nich zostanú po celý život.

Prečítajte si: Slovenské akčné mamy v zahraničí: Erika Bistrović je Iná mama v Chorvátsku

Počítačové hry alebo pohyb

Mobily, počítače, ani návštevy obchodných centier nemusíte úplne vynechať. Ale pohyb nezanedbávajte. Vyberte sa na prechádzku, zaplávať si, na ľahšiu turistiku, či na korčule alebo bicykel.

Režim je fajn, ale vstávanie a zaspávanie nemusí byť také striktné

Určite je výborné, ak majú deti svoj režim. Dokonca si ho niektoré vyslovene vyžadujú. Ale dlhé letné večery môžu byť tiež krásnou časťou dňa. Aj vám sa dobre ráno poleňoší, ak detičky nebudú skoro buntošiť, lebo si večer šli ľahnúť neskôr.

Prečítajte si: Malí slovenskí textári vytvorili chytľavú pesničku pre Denník odvážneho bojka

Vypnite, zabávajte sa a zamestnajte deti

Odhliadnuc od toho, čo sa má a čo nie, si leto predovšetkým užite. Zabávajte sa a zabudnite na starosti. Veselo a so smiechom si vychutnajte voľné dni. Deťom sem tam zadajte hravou formou malé vzdelávacie úlohy a vždy skontrolujte, či ich splnili. Povzbuďte ich k čítaniu a zverte im vhodné domáce práce. Upratať, naplniť umývačku alebo pomôcť v záhrade nie je nič, čo by nezvládli a všetkým vám to len a len prospeje.

Zdroj foto: Pixabay

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *